Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení

Mária Kopčíková 1

Hoci z hľadiska chorobnosti považujeme za rizikovú skôr jeseň a zimu, sú ochorenia, ktoré sa vo veľkej miere vyskytujú práve v lete.

Deti ich nezriedka zvládajú horšie, pretože ich choroba často pripúta doma, na rozdiel od kamarátov, ktorí lietajú po vonku, kúpu sa a jedia kopce zmrzliny.

Shutterstock

Ktoré choroby môžu vaše deti postretnúť práve v letných mesiacoch?

  Kinetóza – cestovná nevoľnosť

Pomerne dosť veľa detí pri cestovaní autom, autobusom, loďou či v lietadle trpí nauzeou, teda zvracaním. Táto nevoľnosť vzniká v dôsledku nesúhlasných informácií polohových a zrakových receptorov.

Ak sa však na cestu pripravíte a urobíte niektoré opatrenia, nemusí sa nevoľnosť u vášho dieťaťa rozvinúť veľmi alebo vôbec nie.  

Prečítajte si o prevencii a liečbe cestovnej nevoľnosti viac.

  Hnačka, zápcha – tráviace problémy

Letné hnačky môžu spôsobiť rôzne vírusy, baktérie, toxíny, diétne chyby a niekedy sú hnačky sprievodným javom iných závažných ochorení. Veľmi často sa s nimi stretnete pri ceste do zahraničia, či ochutnávaní lokálnej stravy, na ktorú nie je dieťa zvyknuté. Pri hnačke si často vystačíte s prírodnými prostriedkami.

Zápchu zase môže spôsobiť zmena prostredia. 

Určite sa dozviete viac, ak si kliknete na článok 6 tráviacich problémov detí v letnom období.

  Dehydratácia

K dehydratácii sa dieťa dopracuje veľmi ľahko. Buď „zabúda“ piť a je veľmi aktívne, behá, skáče, takže strata tekutín je potom výrazná. Alebo je dehydratácia ako sprievodný jav pri iných ochoreniach – hnačke, zvracaní. 

Ako predísť dehydratácii?

  Letná chrípka

V letných mesiacoch sa vo väčšej miere vyskytujú ochorenia spôsobené enterovírusmi. Priebeh infekcie je typický horúčkou, ktorá trvá priemerne 3 dni (až týždeň).

Môže sa objaviť aj zápal hrdla, bolesť hlavy, či svalov. Proti týmto vírusom nepomáha žiadne  očkovanie a ochorenie obvykle nemá taký ťažší priebeh, ako klasická chrípka. 

Zaujíma vás, aké majú rodičia skúsenosti s letnými chrípkami?

  Plavecké ucho

Je pomerne bežný problém, ktorý sa objavuje v čase kúpaliskovej sezóny. Ide o infekciu zvukovodu, ktorá je zapríčinená preniknutím vody a baktérií v nej do ucha pri plávaní a kúpaní sa.

Baktérie a plesne prenikajú do zvukovodu a zapríčiňujú ochorenie jemnej kože v ňom. Ide o začervenanie kože s opuchom a značnou bolesťou.  

Aby vám plavecké ucho nepokazilo dovolenku, prečítajte si, ako sa mu vyhnúť.

  Úpal, úžeh

Spoznáte ho ľahko. Dieťa sa sťažuje na bolesť hlavy, môže zvracať, má závrate, či odpadne.  V prevencii je veľmi dôležité kontrolovať deťom pravidelný prísun tekutín, vyhýbať sa priamemu slnku a obmedziť fyzickú námahu. 

Vedeli ste, že rozlišujeme slnečný úpaltepelný úpal (úžeh)? Prečítajte si viac o prevencii a prvej pomoci.

  Potničky

Objavia sa najmä  malých bábätiek, ale aj u väčších detí, ktoré sú nevhodne oblečené – buď má oblečenie zlý, nesavý materiál alebo je na aktuálne teplo príliš hrubé. 

Ako potničky vyzerajú, ako im predísť, prípadne ich liečiť?

  Spálená koža

Prejaví sa začervenaním pokožky, opuchmi, niekedy až pľuzgiermi. Pre deti je to hotové peklo. Ak sú spáleniny príliš silné a boľavé, vyhľadajte radšej lekára. Až do úplného vyliečenia dieťa na slnko ísť nesmie. 

Toto robte, aby ste sa vyhli spáleniu kože u vášho dieťaťa.

  Štípance a bodnutia hmyzom

Sú tu komáre, nikto ich nemá rád … a ani iné hmyzy obvykle radi nemáme.

Ak vaše dieťa poštípal nejaký hmyz, vytiahnutím žihadla predídete bakteriálnemu zápalu. Včelie žihadlo má tvar ostnatej harpúny, preto ho treba vyťahovať páčením, nie úchopom. Použite na to pinzetu, ihlu alebo akýkoľvek predmet s ostrou hranou (výnimočne aj necht).  

Toto je dobré vedieť: Ako sa postarať o štípance a bodnutia od hmyzu.

  Popálenie medúzou

Niektoré medúzy môžu plavcov poraniť – spôsobiť horúčky a kŕče, v extrémnych prípadoch i smrť. V európskych moriach môže nebezpečné popálenie spôsobiť tzv. Portugalská galéra, ktorá pripomína priesvitný namodralý sáčok plávajúci vo vode.

Nebezpečné môžu byť dokonca i vyplavené chápadlá, či mŕtve medúzy, ktoré nájdete na brehu, takže sa ich radšej nedotýkajte. 

Ako sa vyhnúť popáleniu medúzou a čo robiť ak k nemu dôjde? Klik sem.

  Borelióza

Pôvodcom ochorenia je borélia, ktorá patrí k baktériám. Žije v tráviacom trakte kliešťa, odkiaľ sa môže preniesť na človeka. Kliešť je aktívny od jari do jesene. Nákazu prenáša slinami pri zahryznutí, ktoré vypúšťa do rany, aby v mieste vpichu obmedzil zrážanlivosť krvi.  

Viete, ako sa borelióza prejavuje? Prečítajte si, aby ste sa vyhli kompiláciám.

  Úrazy

Príjemné, slnečné počasie, žiadne školské povinnosti, menšia pozornosť rodičov – to všetko je nekonečným priestorom pre vymýšľanie, lozenie po stromoch a iné adrenalínové činnosti. A o úrazy počas prázdnin nie je núdza. 

Ktoré aktivity sú odborníkmi označované za najviac rizikové a pri ktorých môže ľahko dôjsť k úrazu?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. na potničky a vyrážky z tepla nám dobre zaberá bepanthen care mastička. Pokožku ukľudní a za pár dní je po potničkách.

Pridaj komentár