Tešíte sa po polročnom zhone na letnú dovolenku – slnko, piesok, voda … Máte vo svojej predstave aj medúzy? Čo robiť v prípade, že niektorého člena vašej rodiny si vyhliadne táto morská potvorka a pokúsi sa o kontakt s jeho kožou.
Niečo o medúzach
Medúzy sú tu po milióny rokov, dokonca dlhšie než dinosaury a žijú v oceánoch po celom svete. Existuje ich veľa druhov, ale všetky majú „želatínové“ telo, ktoré im aj predurčilo ich anglický názov – jellyfish.
Niektoré vyzerajú ako malé guľôčky, iné sú väčšie, pestrejšie a chápadlá im visia nadol. Medúzy v princípe „nejdú“ po ľuďoch, ale ak plávate popri nich, môžu sa s vami „spojiť“ a ich pohladenie bude veľmi nepríjemné.
Pŕhlivé bunky medúz (nematocysty) sú umiestnené na ústnych ramenách, a nie na obvodových chápadlách. Niektoré medúzy môžu plavcov poraniť – spôsobiť horúčky a kŕče, v extrémnych prípadoch i smrť. V európskych moriach môže nebezpečné popálenie spôsobiť tzv. Portugalská galéra, ktorá pripomína priesvitný namodralý sáčik plávajúci vo vode.
Nebezpečné môžu byť dokonca i vyplavené chápadlá, či mŕtve medúzy, ktoré nájdete na brehu, takže sa ich radšej nedotýkajte.
Čo sa deje pri kontakte s medúzou:
Čo urobiť, ak vás popáli medúza
Keď sa medúza dotkne človeka, zanechá na jeho koži tisíce malých „žihadielok“ (spomínané nematocysty), ktoré neustále vylučujú do ľudského tela jed. Ten naleptá kožu a spôsobí popáleniny. Objavia sa pľuzgieriky, ktorých sa len ťažko zbaviť, niekedy jazvy ostávajú na dlhý čas, i na celý život.
Je potrebné sa týchto žihadielok čo najskôr zbaviť.
Ak je medúzou popálené dieťa:
- Vezmite ho preč z vody.
- Umyte postihnuté miesto morskou vodou (čerstvá vody môže spôsobiť to, že pŕhlivé budnky začnú vylučovať viacej jedu).
- Namočte postihnuté miesto na 15 – 30 minút do bieleho octu, resp. priložte naň octový obklad (zabaľte si ho do cestovnej lekárničky).
- Na odstránenie zvyšných „žihadielok“ použite nejakú plastovú kartu – kreditnú alebo nejakú vernostnú. Dajte na postihnuté miesto napr. zmiešanú morskú vodu so sódou bicarbonou a potom to zoškriabte dole.
- Ranu môžete ošetriť antihistamínovou masťou.
- Z prírodnej medicíny údajne pomáhajú surové paradajky, či levanduľový éterický olej.
Navštívte s dieťaťom lekára – v závislosti od ďalších príznakov – ak sa objavia:
- Bolesti,
- Problémy s dýchaním alebo prehĺtaním,
- Ak opuchá jazyk alebo pery, mení sa hlas,
- Ak má dieťa veľké bolesti alebo sa cíti globálne zle,
- Ak zvracia,
- Ak ho bolí hlava,
- Ak má svalové kŕče,
- Ak popálenie medúzou zasiahlo väčšiu časť tela,
- Ak má žihadielka v očiach či ústach.
Lekárnička na cesty |
---|
Prevencia – ako sa vyhnúť popáleniu medúzou
Základnou prevenciou je vyhýbať sa miestam, kde sa medúzy vyskytujú. Niekde na medúzy upozorňuje vlajka na pláži.
Pri potápaní by všetci mali mať oblečený ochranný odev. Ak aj medúzu objavíte, nikdy sa jej nedotýkajte a učte tomuto pravidlu i vaše deti.
Lekárnička na cesty