Hnačka býva často spôsobená vírusovou infekciou. Hlavným príznakom je riedka a silno zapáchajúca stolica, objaviť sa ale môžu aj teplota, únava, bolesti bruška .
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
Teplota
Tú znížime chladnými zábalmi – nikdy však na mokrý uterák alebo plachtu, ktorej je dieťa zabalené, nedávajte žiadny suchý uterák alebo deku. Dieťaťu podajte aj lipový alebo bazový čaj (alebo ich kombináciu, v pomere 1:1).
Bolesti bruška
Pri hnačke sa môžu objaviť aj kŕče – bolesti bruška. Tieto pomôžu zvládnuť:
Žalúdočný čajík – 1 diel kvetu harmančeka, 1 diel medovky, 1 diel mäty. Jednu čajovú lyžičku, zalejeme 2dl vriacej vody a necháme 10 minú lúhovať.
Zázvorový čajík – pol lyžičky čerstvo nastrúhaného koreňa zázvoru (kúpite v potravinách medzi zeleninou) zalejeme 2 dl vriacej vody a necháme 10 minút lúhovať. Precedíme, pridáme 3 lyžičky medu a pol lyžičky citrónovej šťavy.
Harmančekový zábal – teplo pomáha upokojiť podráždený žalúdok. Tri lyžice harmančekových kvetov zalejem pol litrom vriacej vody a necháme lúhovať 20 minút. Precedíme a namočíme do tohto odvaru väčší froté uterák. Priložíme na bruško, naň položíme termofór naplnený teplou vodou a na to ešte teplý uterák. Necháme pôsobiť cca pol hodinu.
Dehydratácia
Dieťa musí piť dostatok tekutín, najlepšie čistej neperlivej vody. Ak dieťa odmieta piť, pomôcť môžu kocky zmrazeného džúsu. Veľmi dobrou pomôckou na toto pomalé dávkovanie tekutín je odmerka so sirupu Nurofen. Takto dieťaťu celkom ľahko podáte tekutiny aj keď drieme. Zároveň je to taký vhodný objem, ktorý dieťa je schopné prijať.
Čo ešte pomôže
Pri hnačke veľmi dobre pomáha nastrúhané jablko , dieťaťu ho po troškách podávame celý deň. Medzi prírodné prostriedky uľavujúce pri hnačke patrí aj pomleté ľanové semiačko – pridávame ho do stravy alebo môžeme dieťaťu dať aj vypiť 1 čajovú lyžičku ľanového oleja a dáme zapiť vodou. A klasický recept – uvarená ryža a mrkva .
Diétne opatrenia
Kým sa stav dieťaťa stabilizuje, mali by sme z jeho stravy vylúčiť mlieko. Toto neplatí pri dojčených deťoch – pokiaľ dieťa dojčíme, pokračujeme v dojčení ďalej. Probiotiká, ktoré obsahuje materské mlieko, pomáhajú regenerovať a liečiť črevo, ktoré je pri hnačke vlastne „choré“.
Pri pocite hladu (deti pri hnačke dosť často nemajú chuť do jedla) môžeme podať tieto jedlá:
Puding ryžový alebo kukuričný – vo vode uvaríme do mäkka guľatú ryžu (alebo použijeme kukuričnú instantnú kašu) najmenej pol hodiny a zahustíme ju rozmiešanym pudingovým práškom, ktorý povaríme najmenej 2 minúty, ľahko osladíme a dobre rozšľaháme.
Zemiaková kaša s jablkami – zemiaky dáme variť nakrájané na drobno a pridáme k nim aj jablká. Scedíme a za tepla roztlačíme alebo rozmixujeme podľa veku dieťaťa. Podávame vlažné.
Dusená mrkva s ryžou a vločkami – mrkvu nastrúhame, zalejeme vodou, vsypeme umytú ryžu a ovsené vločky. Všetko spolu do mäkka uvaríme a pre menšie deti aj rozmixujeme.
»»» Možno si chcete prečítať aj: 9 domácich liekov na hnačku »»»
Loading...