Aj vás v detstve pred cestou autom či autobusom dopovali Kinedrylom? Dá sa nejakým spôsobom predchádzať cestovným nevoľnostiam? Pozrieme sa na to a necháme sa inšpirovať skôr prírodnými prostriedkami – podľa Simony Procházkovej .
Shutterstock Príčiny cestovných nevoľností Pomerne dosť veľa detí pri cestovaní autom, autobusom, loďou či v lietadle trpí nauzeou, teda zvracaním. Táto nevoľnosť vzniká v dôsledku nesúhlasných informácií polohových a zrakových receptorov.
Príznaky nevoľnosti môžu byť ešte horšie, pokiaľ si postihnutý číta – oči v tomto prípade dávajú informáciu, že okolitý svet je v pokoji, zatiaľ čo polohové receptory vo vnútornom uchu a v kĺboch vedia, že je v pohybe. Detský organizmus je na tieto vplyvy oveľa citlivejší, než náš dospelácky.
Nevoľnosť riešte predtým, než sa objaví Ak sa na cestu pripravíte a urobíte niektoré opatrenia, nemusí sa nevoľnosť u vášho dieťaťa rozvinúť veľmi alebo vôbec nie. Pred cestou o nevoľnosti zbytočne nerozprávajte , aby sa dieťa nevyľakalo a nevystresovalo.
Vhodne naplánujte odchod na cestu . Pokiaľ je to možné, nevyrážajte na poludnie, kedy je najväčšie teplo. Na dlhé cesty je vhodné vydať sa v noci, resp. na noc, dieťa bude pravdepodobne unavené a kinetózu prespí.
Požiadajte vodiča auta, aby nešiel príliš rýchlo a zákruty nevyberal prudko. Z auta odstráňte všetky voňavky, osviežovače – deti sú obvykle veľmi citlivé na rôzne pachy a vône – vám dospelým vôbec nemusia prísť intenzívne, ale deťom stačí málo. Pri jazde pokiaľ sa dá, vetrajte .
Shutterstock Ak plánujete cestovať autobusom, pokúste sa získať miesto čím viac vpredu , vhodné je tesne za vodičom – otrasy vozidla bývajú na tomto meste menšie. Tiež nie je vhodné, aby dieťa sedelo proti smeru jazdy. Vo vlaku je najvhodnejšie miesto čo najbližšie ku stredu vagóna v smere jazdy.
V každom prípade – majte poruke niekoľko mikroténových či igelitových vreciek, pre prípad, že by dieťa predsa len začalo zvracať. Ak má dieťa cestovať samo (do tábora, k starým rodičom ..), povzbuďte ho, aby sa v prípade potreby nebálo poprosiť o pomoc niekoho z cestujúcich dospelých.
Tipy na úľavu pri nevoľnosti Pred cestou môžete zvážiť tiež podanie nejakým prípravkov proti kinetóze. Už sme spomenuli liek Kinedryl, no dajú sa využiť aj iné prostriedky.
K upokojeniu žalúdka prispieva vitamín B6 , podávame ho zhruba 1,5 hodiny pred cestou. Úľavu podráždenému žalúdku prináša i mätová silica – 2 kvapky kvapneme na vreckovku a necháme dieťa vdychovať. Pri nevoľnosti pomáha i zázvor , takže ak to dieťa zvládne, môžete mu trochu strúhaného zázvoru podať pred cestou alebo uvariť z neho čaj, ktorý vezmete so sebou. Funguje aj cmúľanie zázvorových cukríkov.
Veľa ľudí sa pred cestou spolieha na homeopatiká – ako prevenciu kinetózy. Asi najuniverzálnejším pomocníkom sú tablety Cocculine. Užiť treba dve tablety na noc pred odchodom a potom tabletu pred cestou a počas nej. Keďže hoemopatiká by mali dieťaťu na konkrétne prejavy nevoľnosti určiť cielene, je vhodné sa poradiť s homeopatom.
Tipy na úľavu pri cestovaní Dieťa by na cestu nemali vyraziť ani hladné, ani príliš najedené. Cca 1,5 hodiny pred odjazdom nedávame dieťaťu veľké porcie, ani ťažké jedlá. Vhodné je napr. nastrúhané jablko a cereálna sušienka. Mätový čaj, Shutterstock Pomáha aj to, ak zabezpečíte, aby sa do mozgu dostávali menej protichodné informácie – napr. povedzte dieťaťu, aby si zavrelo očká. Mozog si tak berie informácie o pohybe len zo stredného ucha. Veľmi pomáha čerstvý vzduch , takže dieťa posaďte k mierne pootvorenému oknu. V lietadle môžete využiť malý ručný ventilátor. Uvarte na cestu mätový čaj a v 20 minútových intervaloch ho podávajte dieťaťu po dúškoch. Uľaví podráždenému žalúdku. Už spomenutý zázvor môžete použiť v rôznych podobách – okrem čaju aj kandizovaný alebo v sušienkach. Pri cestovaní dieťa nejako zabavte. Rozprávajte sa s ním, hrajte slovné hry, spievajte pesničky … Počas cesty – ak sa dá – robte pravidelné prestávky, aby sa dieťa prebehlo na vzduchu. Pokiaľ pocestujete lietadlom, požiadajte o sedadlo nad krídlom a pri okne, je to najpokojnejšie miesto. Vo vlaku zase hľadajte miesto v strede vagóna a v smere jazdy. Problémy s cestovnou nevoľnosťou sa u detí s pribúdajúcim vekom upravia a obvykle vymiznú.
Loading...