Ako predísť dehydratácii?

Redakcia 2

Problémy, ktoré môže spôsobiť dehydratácia, niekedy môžu znamenať až hospitalizáciu dieťaťa. Aby ste sa takejto situácii vyhli, viete aké sú príznaky dehydratácie a ako najlepšie takémuto stavu predísť?

Príznaky dehydratácie u dieťaťa

Aby ste si boli istá, že vaše dieťatko je OK, čo sa týka tekutín, sledujte:

Shutterstock
  • Počet pomočených plienok (malo by ich byť 5-6 za 24 hodín), ak je problém s hydratáciou, je plienok menej, moč je sfarbený do hneda a zvyčajne zapácha inak než obvykle.
  • Veľkú fontanelu (na hlavičke, neuzatvorené lebečné kosti). Za normálnych okolností je blanka, ktorá fontanelu chráni v jednej rovine s o zvyškom hlavičky. Pokiaľ má dieťa problém s hydratáciou, fontanela prepadáva, urobí sa akoby „lavórik“.
  • Pokožku dieťaťa, jej farbu a elasticitu. Deti, ktoré majú problém s dostatkom tekutín majú suchú pokožku a farba nie je ružová.
  • Suché sliznice, bielo alebo až dohneda povlečený jazyk, ktorý sa lepí na lyžičku.
  • Celková reaktivita dieťaťa, jeho záujem o okolie, prípadná apatia.
Shutterstock

Prvá pomoc pri dehydratácii

Spočíva v tom, že do organizmu dodáme stratené tekutiny. Základom je posúdiť stav dieťaťa podľa vyššie spomínaných príznakov. Pri krátkom trvaní problému nedostatočného príjmu tekutín môžete dieťa liečiť doma.

V lekárňach dostanete kúpiť rehydratačné roztoky, ktoré stačí len rozmiešať vo vode a dať dieťaťu vypiť – zabezpečia rýchle dodanie iónov a vody.

Pri stavoch spojených s horúčkou alebo pri úpale je potrebné pridať tekutiny navyše. Pravidlo – každý stupeň C navyše od normálnej telesnej teploty (37 °C) pridať 50 až 100 ml tekutiny jednorazovo.

Samozrejme, akúkoľvek pochybnosť ohľadne zdravotného stavu dieťaťa konzultujte s pediatrom!

Ako „donútiť“ dieťa dostatočne piť

Toto by chceli vedieť viaceré maminy, veľa napr. dojčených detičiek nemá potrebu prijímať iné tekutiny než materské mlieko pomerne dlhý čas po zavedení tuhej stravy.

Ak dieťa odmieta piť, možno zaberie motivácia pekným pohárikom alebo tak, že mu dovolíte piť so slamkou. Ak aj napriek tomu dieťa pije málo, skúste mu vodu dodať do organizmu aj inak, napríklad pomocou riedkych polievok a ovocia či zeleniny (u detí nad jeden rok).

Prečítajte si aj: Ideálna tekutina pre bábätko – mliečko, čajík alebo voda?

Keď je dieťa choré, má hnačku, vracia alebo má vysoké teploty, možno dodať tekutiny napríklad vstrekovaním striekačkou priamo do úst, alebo použiť u novorodencov kvapkadlo. Nám sa celkom osvedčila odmerka, ktorá je pribalená k Nurofenu. 

Treba pamätať na to, že dieťaťu musíte tekutiny dávať po malých dávkach a často, hoci aj každých 10 minút.

Zároveň veľkú časť tekutín, ktoré by dieťa malo prijať, obsiahnu ovocie a zelenina, prípadne polievky a omáčky – ak ich vaše deti jedia. Uhorky obsahujú až 95 percent vody, rovnako aj šalát, a rajčiny majú len o 2 percentá vody menej.

Z ovocia najviac vody obsahuje jednoznačne červený melón, ktorý jej má v sebe až 80% . Takže ak si vaše dieťa pochutná na štvrtke melóna, nečudujte sa, že už nechce piť.

Želáme čo najmenej „pitných“ problémov!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. s pitným režimom našťastie u syna problém nemám. Pije čistú vodu, čaje a občas džúsy. Keď je smädný a nemá po ruke svoju fľašku, tak si aj sám vypýta.

Pridaj komentár