Detské chorobyKoža

Lymská borelióza alebo prečo je dôležité vybrať kliešťa do 24 hodín?

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   04.05.2022   0

"Môj malý má asi boreliózu." Týmito slovami ma privítala v telefóne vystresovaná kamarátka.

"Pred týždňom boli na chate, kde chytil kliešťa, a teraz sa mu robí okolo miesta prisatia čoraz väčší fliačik."

Hneď ma zahrnula množstvom otázok: či neurobila chybu pri vyberaní kliešťa, kedy jej potvrdia, či má boreliózu alebo nie, ako dlho sa bude liečiť, či sa vylieči úplne, aké môže mať následky.

A tak mi napadlo, že možno viacerým z vás prídu tieto informácie vhod, lebo obdobie chatovačiek, stanovačiek, opekačiek a vôbec dobrodružných pobytov v prírode môže podobné zážitky priniesť.

Shutterstock

 

Baktéria menom borélia

Pôvodcom ochorenia je borélia (Borrelia burgdorferi). Je to spirochéta a patrí k baktériam. Žije v tráviacom trakte kliešťa, odkiaľ sa môže preniesť na človeka.

Kliešť (Ixodes ricinus) je aktívny od jari do jesene. Nákazu prenášaj slinami pri zahryznutí, ktoré vypúšťa do rany, aby v mieste vpichu obmedzil zrážanlivosť krvi.

Sliny obsahujú tiež látky, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď napadnutého organizmu, ako na kliešťa, tak aj na pôvodcu nákazy, ktorú prenášajú. Na prenose sa môže podieľať aj črevný obsah kliešťa.

Na Slovensku je boréliou infikovaných asi 10% kliešťov, no sú lokality, kde je to percento omnoho vyššie. Predpokladaný výskyt na Slovensku je viac ako 1000 nových ochorení ročne.

 

Čo s prichyteným kliešťom

 • prichyteného kliešťa treba odstrániť pinzetou (nie kovovou!!!, vhodná je plastová pinzeta pre psov – kúpiť ju môžete v chovateľských potrebách)
 • zachyťte telo kliešťa pinzetou, čo najbližšie pri koži,
 • pevne, ale opatrne ťahajte kliešťa priamo z kože von – už sa neodporúča kliešťom točiť, ani kývať zo strany na stranu,
 • nepoužívajte mydlo ani olej, kliešť by sa dusil a vtedy je vysoká pravdepodobnosť, že vyvráti obsah svojho žalúdka priamo do rany (ak je kliešť infikovaný, tak je obsah plný borélií)
 • vytiahnutého kliešťa usmrťte – najlepšie vložením do liehu,
 • postihnuté miesto následne dezinfikujte lekárskym liehom alebo aspoň dobre omyte vodou a mydlom

»»»»»»»»» Prečítajte si aj: Ako vybrať kliešťa. Pinzetou alebo olejom, ako staré mamy?

Navštívte lekára, ak

 • kliešť bol zachytený v koži viac ako 24 hodín,
 • časť kliešťa (hlavička) ostala v koži,
 • u dieťaťa sa vytvoril v danej oblasti akýkoľvek fľak (najmä ak je červený, uprostred bledý a postupne sa rozširuje),
 • miesto sa javí byť infikované (rastúca bolesť, začervenanie, opuch, až hnis),
 • u dieťaťa sa objavili príznaky, ako je horúčka, bolesť hlavy, závrate, zimnica, stuhnutá šija, bolesti kĺbov alebo svalov,
 • dieťa malo kliešťa - po troch týždňoch mu dajte odbrať krv na borélie
Shutterstock

 

 

Príznaky boreliózy

Lymská borelióza má skoré a neskoré štádium ochorenia.

Skoré štádium boreliózy:

Typickým príznakom je pomaly sa šíriaca červená škvrna, nazývaná "erythema migrans", ktorá sa objaví v mieste prisatia kliešťa. Škvrna sa zväčšuje a má ohraničený lem s bledším miestom v strede.

Objavuje sa niekoľko dní až týždňov po prisatí kliešťa. Najčastejšia inkubačná doba je 7 - 14 dní. Erytém sa objavuje len asi u polovice pacientov s lymskou boreliózou.

Skorým príznakom môže byť tiež horúčka, triaška, bolesti vo svaloch, únava. Táto fáza môže pripomínať chrípkové príznaky.

U detí, menej často u dospelých, sa niekedy nájde na koži ušného lalôčika, nosa, na prsnej bradavke alebo na miešku po prisatí kliešťa modročervený uzlík 1 - 5 cm veľký, ktorý môže byť sprevádzaný zdurením príslušných lymfatických uzlín. Niekedy sa objaví i za niekoľko týždňov až mesiacov.

Po niekoľkých týždňoch, väčšinou však nie dlhšie než za 3 mesiace, sa môžu vyskytnúť rôzne prejavy postihnutia nervového, kardiovaskulárneho a kĺbového systému.

 • k nervovým príznakom patria bolesti hlavy, ztuhnutie šije, poruchy citlivosti a hybnosti, obrny - a to hlavne tvárového nervu, bolesti v chrbte i v končatinách.
 • postihnutie kĺbov sa prejavuje bolesťami, ktoré majú tendenciu sa sťahovať z jedného kĺbu na druhý a trvajú krátku dobu.
 • srdcové obtiaže sa môžu prejaviť dušnosťou a môžu pripomínať infarkt myokardu.

Neskoré štádium boreliózy:

Nastupuje mesiace až roky po infikovaní (najmä u pacientov, ktorí sa neliečili antibiotikami). Najčastejšie sa prejavuje postihnutím kĺbov, kože, nervového systému. Má chronický priebeh.

Diagnóza lymská borelióza

Diagnózu pomôže stanoviť vyšetrenie krvi špeciálnymi testami. V bežnej praxi však nemá význam robiť vyšetrenie hneď po infikovaní, nakoľko zisťované ukazovatele sa v krvi ešte nenachádzajú v dostatočnom množstve (IgM protilátky sú detekovateľné 3 - 6 týždňov po infekcii, IgG protilátky sa tvoria asi po 6 týždňoch, vrcholia po šiestich mesiacoch a pretrvávajú dlhodobo.) 

Preto sa vyšetrenie krvi odporúča až s odstupom niekoľkých týždňov po prisatí kliešťa (cca 3 týždne). V niektorých špecifických prípadoch sa na vyšetrenie môže použiť moč, kĺbová tekutina alebo mozgovomiechový likvor.

Diagnóza by mala byť stanovená na podklade všetkých troch faktorov: údajov o prisatom kliešťovi, príznakov ochorenia a výsledkov pomocných vyšetrení.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: 7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami.

Liečba lymskej boreliózy

Základom liečby sú antibiotiká. Antibiotické schémy sú pomerne dobre prepracované a v prevažnej väčšine prípadov postačuje ambulantná liečba. Liečba trvá pomerne dlho (týždne).

Dĺžka liečby i druh antibiotika závisí od príznakov, celkového stavu dieťaťa a výsledkov laboratórnych vyšetrení. Pri zaklieštení a odstránení kliešťa doporučujú niektorí lekári vrámci prevencie užiť jednorazovo antibiotikum.

Aby bolo znížené riziko prechodu choroby do neskoršieho – chronického štádia, mala by byť liečba zahájená čo najskôr.

Zaujímavosti o borelióze

 • Aby mohol byť človek infikovaný, predpokladá sa, že je potrebná prítomnosť kliešťa na koži viac ako 24 hodín. Preto každodenná prehliadka tela i odevu na prítomnosť kliešťov môže byť prevenciou vzniku ochorenia.
 • Očkovacie látky pre človeka sú v štádiu výskumu a klinických štúdií, problémom je variabilita a neustála zmena povrchových antigénov borélií najmä v Európe.
 • Prekonaním lymskej boreliózy nevzniká imunita proti borelióze. Je možné sa znovu nakaziť a ochorieť.
 • V oblasti výskytu kliešťa na koži je obvykle malá ranka alebo začervenanie, ktoré je normálnou reakciou na zaklieštenie.
 • Dojčením sa ochorenie na dieťa neprenáša.

»»»»»»»»  Infikované kliešte, ktoré majú v sebe baktérie alebo vírusy (nakazia sa pri cicaní krvi vtákov, plazov, cicavcov), môže preniesť na človeka nielen lymskú boreliózu, ale aj kliešťovú encefalitídu. Ide o akútne horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém a ktoré môže zanechať vážne celoživotné následky, príp. spôsobiť smrť.

Myslite na prevenciu

Pri pobyte vonku, najmä v lesnatých a krovinatých miestach, by malo dieťa nosiť:

 • odev s dlhým rukávom a dlhé nohavice, ponožky, topánky
 • na hlave čiapku a dlhé vlasy ukryté pod ňou.

Používajte repelenty (pri deťoch starších ako 2 roky).

Po pobyte vonku dieťa dobre prezrite (najlepšie pri večernom sprchovaní), zamerajte sa na krk, miesto za ušami, v podpazuší a v oblasti slabín. Nezabudnite, kliešť si hľadá teplé miesto s jemnou kožou.

Je potrebné skontrolovať i odev, vzhľadom na možnosť prítomnosti i veľmi malého kliešťa.

Prečítajte si aj: >>> DOMÁCI REPELENT PROTI KlIEŠŤOM. RECEPT, ako si ho vyrobíte doma.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised