10 rizikových letných aktivít – pozor na úrazy detí!

Klára Grafová 4

O úrazy v letných mesiacoch nie je núdza. Zhodujú sa na tom záchranári, i lekári z úrazových ambulancií.

Príjemné, slnečné počasie, žiadne školské povinnosti, menšia pozornosť rodičov – to všetko je nekonečným priestorom pre vymýšľanie, lozenie po stromoch a iné adrenalínové činnosti.

Shutterstock

MUDr. Jozef Kubašovský vo svojej práci uvádza: „Práce o úrazoch počas letných prázdnin zo Švédska a Veľkej Británie konštatujú, že až 80 % zlomenín u detí a adolescentov je po úrazoch v letných mesiacoch. Vyhodnotenie španielskych autorov prezentuje najvyšší výskyt poranení detí pri dopravných úrazoch v letných mesiacoch. Aj práce autorov z pre nás exotických krajín – Izrael a Irán, konštatovali zvýšený počet návštev v traumatologických a ortopedických ambulanciách v mesiacoch júl a august.“

Preto lekári rodičov upozorňujú, aby sa snažili minimalizovať riziko úrazov. Samozrejme nie tým, že deti priviažete doma o stoličku, ale že jednak budete s nimi o rizikách rôznych aktivít hovoriť a jednak, že urobíte primerané opatrenia, aby prostredie, v ktorom sa deti pohybujú, bolo pre ne čo najbezpečnejšie.

10 rizikových aktivít – skoro všetky naše deti bežne „prevádzkujú“

  Nafukovacie atrakcie

Shutterstock

V posledných rokoch sa takmer pravidelne začali na rôznych podujatiach objavovať nafukovacie „zámky a hrady“, preliezačky, kĺzačky. Úrazovosť na týchto atrakciách nie je u nás sledovaná. Štatistika z USA 31 poranených detí na deň, čo pri počte obyvateľov predstavuje 1 úraz každých 46 minút.

Rizikové aktivity na nafukovacích atrakciách sú: skákanie na atrakcii, pád mimo mechanizmus atrakcie, kolízia s inou osobou hrajúcou sa na atrakcii, kontakt s mechanizmom atrakcie – sieťou a mantinelom.

Najčastejšie pri úraze na tomto type zábavného zariadenia je zlomenina (27,5 %), časté sú natiahnutia, podvrtnutia (27,3 %). Prevahu majú úrazy dolných končatín (32,9 %), nasleduje poranenie horných končatín (29,7 %). Vhodný je stály dozor dospelého a vhodné je vylúčiť pobyt viac ako jedného dieťaťa.

  Trampolína

Trampolína sa objavuje takmer na každom dvore rodinného domu. Ročne je v USA na trampolíne poranených okolo 100 000 detí.

Najrizikovejšou aktivitou je prítomnosť viac ako jednej osoby počas hry na trampolíne, vek do 6 rokov, vchádzanie a vychádzanie z trampolíny, pokusy o akrobaciu. Prevahu majú zlomeniny  rúk a členka.

Prítomnosť dospelého je nutná pri každej aktivite na trampolíne. Je vhodné dodržať zásadu, že na trampolíne skáče v jednom okamihu len jedno dieťa.

  Verejné i domáce bazény

Shutterstock

Deti kúpanie milujú! Podobne aj hry vo vode. Na verejných kúpaliskách by mal byť zabezpečený dozor. Domáce bazény predstavujú vysokorizikovú oblasť aktivity detí.

V prevencii sa zdôrazňuje nevyhnutná prítomnosť dospelej osoby, zabezpečenie okolia bazéna, a tým zabránenie náhodnému pádu do bazénu. Nebezpečné sú aj nafukovacie zábavné predmety – kolesá, nafukovačky, znemožňujú dohľad nad dieťaťom a blokujú kontrolu pri vzniku ťažkostí. Dôležité je aj to, či dieťa vie, či nevie plávať 

Určite si prečítajte: Ako minimalizovať riziko pri záhradných bazénoch?

  Detské bazény

Rizikovým pre malé deti je aj detský bazén. Malé deti sa môžu utopiť vo vode menšej ako 5 cm. Ako prevencia jednoznačne platí, že detský bazén netreba nechávať naplnený vodou,  bazény aj iné nádoby je potrebné vyliať a otočiť hore dnom, aby sa nenaplnili napríklad dažďovou vodou.

  Domácnosť

Aj tá je rizikovým miestom, najmä ak rodičia nie sú doma. Príčinou úrazov sú najčastejšie pády zo schodov, okien a nábytku, u starších detí pády z balkónov, rebríkov a striech.

Prevenciou sa javia technické zabezpečenia – bezpečnostné zámky okien, balkónov, zabezpečenie nemožnosti prístupu k rebríkom, otvorom na strechách.

  Dvor, záhrada

Shutterstock

Napriek tomu, že po dvore deti behajú úplne bežne, ak rodičia nie sú prítomní, môže byť aj dvor rizikovou lokalitou. Najväčším rizikom sa javí používanie kosačky na trávu, pokusy detí o samostatné aktivity aj s inými technickými „pomocníkmi“ pri starostlivosti o záhradu, okolie domu, napr. vysokotlakové čističe, drviče dreva a podobne.

V prevencii treba zabezpečiť, aby sa deti po týchto domácich pomocníkov nedostali.

  In line korčule, skateboard

Oboje športové náčinie je, čo sa týka úrazov detí, vysoko rizikové. Pri oboch aktivitách je dôležité preventívne opatrenie zabezpečenie vymedzených priestorov na nerušenú aktivitu, dôležité je sa vyhýbať lokalitám s  možným kontaktom s motorovými vozidlami. Veľký význam majú aj iné súčasti výstroja ako prilba a chrániče lakťov a kolien.

  Bicykel, trojkolka, kolobežka

Shutterstock

Vo Švédsku predstavujú úrazy na bicykloch v letných mesiacoch až 60 % úrazov detí. V Anglicku zase bicykle boli príčinou zlomenín v 63 %.

Prilba redukuje riziko poranenia hlavy až o 85 %. Dôležité je zabrániť pádu z trojkolky alebo kolobežky, napríklad do bazénu. U malých detí by mal byť samozrejmosťou stály dozor dospelého.

  Strelné zbrane

Neprítomnosť rodičov, zvedavosť detí a nedostatočné zabezpečenie strelných zbraní môže viesť k tragickým následkom.

Prevencia vyžaduje dodržiavanie pravidiel majiteľmi zbrojných preukazov, dostatočné zabezpečenie zbraní. Významný je zákaz manipulácie detí so zbraňami aj v prítomnosti dospelej osoby.

  Kontakt s domácimi zvieratami, psami

Shutterstock

Nárast úrazovosti pri kontakte s vlastným, susedovým a najhoršie neznámym psom v letných mesiacoch je spôsobený viacerými faktormi. Jedným z nich sú vysoké vonkajšie teploty a možné prehriatie organizmu psa, nedostatok tekutín.

Ďalším negatívnym faktorom je neprítomnosť dospelých a možnosť hry s „domácim miláčikom“, ktorú by inak dospelí nedovolili. Väčšina poranení detí psami je poranenie „vlastnými“ psami, pričom  najčastejšie býva poranená hlava, tvár a krk.

Prevencia tohto typu poranenia je v poučení detí o spôsobe kontaktu so psom, zákaze kontaktu malých detí so psom bez prítomnosti dospelého, zákaze kontaktu s cudzím psom.

Spracované s použitím: solen.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Komentáre k článku

  1. doma mame dvor a mnažel detom postavil detske ihrisko.domček s hojdačkou a šmyklkou a maju aj malu trampolinu. A zatial mame minumum urazov, skor iba menšie škrabance

Pridaj komentár