O úrazy v letných mesiacoch nie je núdza. Zhodujú sa na tom záchranári, i lekári z úrazových ambulancií.
Príjemné, slnečné počasie, žiadne školské povinnosti, menšia pozornosť rodičov – to všetko je nekonečným priestorom pre vymýšľanie, lozenie po stromoch a iné adrenalínové činnosti.
MUDr. Jozef Kubašovský vo svojej práci uvádza: „Práce o úrazoch počas letných prázdnin zo Švédska a Veľkej Británie konštatujú, že až 80 % zlomenín u detí a adolescentov je po úrazoch v letných mesiacoch. Vyhodnotenie španielskych autorov prezentuje najvyšší výskyt poranení detí pri dopravných úrazoch v letných mesiacoch. Aj práce autorov z pre nás exotických krajín – Izrael a Irán, konštatovali zvýšený počet návštev v traumatologických a ortopedických ambulanciách v mesiacoch júl a august.“
Preto lekári rodičov upozorňujú, aby sa snažili minimalizovať riziko úrazov. Samozrejme nie tým, že deti priviažete doma o stoličku, ale že jednak budete s nimi o rizikách rôznych aktivít hovoriť a jednak, že urobíte primerané opatrenia, aby prostredie, v ktorom sa deti pohybujú, bolo pre ne čo najbezpečnejšie.
10 rizikových aktivít – skoro všetky naše deti bežne „prevádzkujú“
Nafukovacie atrakcie
V posledných rokoch sa takmer pravidelne začali na rôznych podujatiach objavovať nafukovacie „zámky a hrady“, preliezačky, kĺzačky. Úrazovosť na týchto atrakciách nie je u nás sledovaná. Štatistika z USA 31 poranených detí na deň, čo pri počte obyvateľov predstavuje 1 úraz každých 46 minút.
Rizikové aktivity na nafukovacích atrakciách sú: skákanie na atrakcii, pád mimo mechanizmus atrakcie, kolízia s inou osobou hrajúcou sa na atrakcii, kontakt s mechanizmom atrakcie – sieťou a mantinelom.
Najčastejšie pri úraze na tomto type zábavného zariadenia je zlomenina (27,5 %), časté sú natiahnutia, podvrtnutia (27,3 %). Prevahu majú úrazy dolných končatín (32,9 %), nasleduje poranenie horných končatín (29,7 %). Vhodný je stály dozor dospelého a vhodné je vylúčiť pobyt viac ako jedného dieťaťa.
Trampolína
Trampolína sa objavuje takmer na každom dvore rodinného domu. Ročne je v USA na trampolíne poranených okolo 100 000 detí.
Najrizikovejšou aktivitou je prítomnosť viac ako jednej osoby počas hry na trampolíne, vek do 6 rokov, vchádzanie a vychádzanie z trampolíny, pokusy o akrobaciu. Prevahu majú zlomeniny rúk a členka.
Prítomnosť dospelého je nutná pri každej aktivite na trampolíne. Je vhodné dodržať zásadu, že na trampolíne skáče v jednom okamihu len jedno dieťa.
Verejné i domáce bazény
Deti kúpanie milujú! Podobne aj hry vo vode. Na verejných kúpaliskách by mal byť zabezpečený dozor. Domáce bazény predstavujú vysokorizikovú oblasť aktivity detí.
V prevencii sa zdôrazňuje nevyhnutná prítomnosť dospelej osoby, zabezpečenie okolia bazéna, a tým zabránenie náhodnému pádu do bazénu. Nebezpečné sú aj nafukovacie zábavné predmety – kolesá, nafukovačky, znemožňujú dohľad nad dieťaťom a blokujú kontrolu pri vzniku ťažkostí. Dôležité je aj to, či dieťa vie, či nevie plávať
Určite si prečítajte: Ako minimalizovať riziko pri záhradných bazénoch?
preto sme detom kupili trampolinu s postrannou sietkou, aby si neubližili, nevypadli z nej
trampoliny su v pohode, teda pokial mate taku tu vyvyšenu a vysoke siete,tak je všetko v poriadku
doma mame dvor a mnažel detom postavil detske ihrisko.domček s hojdačkou a šmyklkou a maju aj malu trampolinu. A zatial mame minumum urazov, skor iba menšie škrabance