Bežné choroby, myslí sa tým nádcha, kašeľ, horúčka, sú nielen normálne, ale dokonca potrebné pre zdravý vývin imunitného systému. Nemusíme svoje dieťa pred nimi silou mocou ochraňovať, resp. ho hneď liečiť všemožnými liekmi proti teplote, upchanému nosu, kašľu všetkého druhu…

Nefarmakologická liečba (bez liekov) je pri bežných virózach dôležitejšia, ako tá s liekmi.
Zásada č.1: Choré dieťa má byť doma
Choré dieťa rozhodne nepatrí do kolektívu. Ak vidím, že na dieťa niečo „lezie“ – začína pokašliavať alebo sopliť, kýchať, má bolesti hrdla, má mierne zvýšenú teplotu ( v podpazuší nad 37 C ráno), nedám ho v ten deň do školy či školky:

a) možno je to len niekoľkohodinové „zlyhanie“ oslabeného organizmu, kedy je oddych namieste a na druhý deň fungujeme opäť normálne,
b) možno sa nám práve rozbieha slušná viróza, a teda je moje dieťa v najinfekčnejšej fáze ochorenia .
Mimochodom. Viete, že väčšina viróz je najnákazlivejšia t.j. najinfekčnejšia práve počas prvých dní od vzniku príznakov ochorenia? A teda paradoxne nie vtedy, keď dieťa príde po 10. dňoch choroby do kolektívu a sem-tam tak „fajne“ zakašle, poprípade si má z nošteka ešte čo-to vyfúkať. Vtedy je práve skôr ono v ohrození, lebo nakoľko ešte jeho sliznice niesú úplne fit, je v t.z.v. rekonvalescencii, je náchylnejšie opäť niečo chytiť.
Zásada č.2: Kľudový režim – 3P
(Posteľ, Pohoda, Prítomnosť blízkeho)

Vynechať opäť pár dní z práce, keď termíny horia? Alebo zas volať staré mamy na pomoc? Nič príjemné!
Ale tiež sa na to môžete pozrieť z druhej stránky, a to: mať v tejto uponáhľanej dobe odrazu vzácny čas len jeden pre druhého, čítať veľa rozprávok, hrať posteľové hry, vymýšľať dobrotičky pre malého maroda, či len tak ticho pri ňom sedieť a škrabkať mu chrbátik. Kedy, keď nie teraz? O chvíľu už to nebude potrebovať.
Zásade č.3: Piť veľa tekutín
Počas ochorenia (horúčka, zvýšená tvorba hlienov) stráca dieťa zvýšené množstvo tekutín. Navyše často býva príznakom prvých dní nechutenstvo ( je to normálne, nemusíme dieťa do jedla nútiť).

Preto treba zvýšene dbať na pitný režim.
Čaj s medom a citrónom väčšinou deťom viac chutí ako voda, a teda iho viac vypijú, taktiež sú zdrojom okamžitej energie, ktorú teraz, keď málo jedia, potrebujú. Veľmi vhodný je i domáci mäsovo-zeleninový vývar.
Zásada č.4: Fúkať nos a vykašliavať
Viete, že 2-3 ročné dieťa by malo byť schopné si vyfúkať nos? U menších detí použijeme odsávačku ( pozor, s mierou, prílišné odsávanie spôsobí viac škody ako úžitku).
Viete ako sa správne fúka nos? Najprv poriadne jednu nosovú dierku a až s druhým výdychom druhú. Nerobte „prehadzovačku“ t.j. počas jedného výdychu striedate upchatie nosových dierok. A ak to náhodou tak robíte, aspoň deti to naučte robiť správne. Povzbudzujte dieťa, aby vykašliavalo, čo najviac. Nevadí, ak vykašlané hlieny nevie vypľuť, ale ich prehltne. Je to menšie zlo, ako ich nechať v dýchacích cestách.
Zásada č.5: Teplotu vyležať, vyležať, vyle…
Nie je nič horšie (pre dieťa i pre okolie) ako podať dieťaťu liek proti teplote a tváriť sa, že je zdravé. Nebodaj ho ešte dať do kolektívu. Čo nieje až takou výnimkou.
S liekmi proti teplote sa nemusíme ponáhľať, dovoľme telu bojovať s chorobou a netlmme ho iba preto, lebo je horúčka nepríjemná a nám sa javí, že „naše dieťatko sa trápi“.
