Ako liečiť kašeľ bez liekov. 10 možností.

MUDr. Zuzana Pitoňáková 0

Kašeľ. Aj vy sa snažíte proti nemu bojovať? Kašeľ sám o sebe nie je choroba, ale “len” jeden z príznakov ochorenia dýchacích ciest.

Veľa pediatrov by súhlasilo s výrokom, že 99 % prípadov kašľu je „len“ sopeľ, ktorý zateká. Niekedy môže dieťa kašľať naozaj “škaredo,” a predsa netreba hneď utekať k lekárovi. 

Liečbu kašľa vo väčšine prípadov dokážeme manažovať aj my, rodičia. Nielen bez lekára, ale aj bez liekov. 

Ako liečiť kašeľ

Kašeľ
Shutterstock

 

1. Kľudový režim

Nie náhodou má v tomto zozname prvé miesto.

2. Vlhký vzduch

Pokiaľ dieťa kašle, mali by sme zvlčiť vzduch v miestnosti. Najmä v noci. Ideálna vlhkosť v byte je niekde medzi 40 – 55%. Vo vykurovacej sezóne môže klesnúť až na 20%.

Ako viete, že máte v byte sucho aj bez vlhkomera? Zrána, po prebudení cítite vysušené, prípadne opuchnuté sliznice – deti „funia“, nevládzu dobre dýchať, svrbia oči. Vysúšanie slizníc navyše znižuje imunitu pred vírusovými ochoreniami.

Ako teda zvlhčíte vzduch dieťaťu, ktoré kašle?

  • ideálne sú mokré (vyžmýkané) uteráky, namočené v slanej vode – nesušte ich na radiátore (aby vám ich nepoškodili), najlepšie je mať ich v blízkosti postele, kde chorý spí.
  • vhodný je aj zvlhčovač vzduchu, ktorý za noc do ovzdušia odparí niekoľko litrov vody. Treba sa však oň dobre starať, lebo ak sa v ňom rozmnožia mikróby, môže narobiť viac škody ako osohu.

3. Vetranie

Pravidelné a časté vetranie miestnosti. Krátko a intenzívne. Tak chránite aj seba pred ochorením.

4. Tekutiny

Dbajte na dostatočné prijímanie tekutín. O to viac, ak dieťa užíva lieky. Tekutiny sú potrebné na to, aby účinkovali lieky na vykašliavanie, ale tiež lieky podávané proti horúčke.

5. Cibuľa na kašeľ

Cibuľový „lektvar“ robí divy. Ako si ho pripravíme: pokrájame väčšiu cibuľu a zalejeme ju polievkovou lyžicou medu alebo cukru. Už po hodine cibuľa pustí šťavu, ktorú po lyžičkách podávame niekoľkokrát denne. Vôbec to nie je také hnusné!

»»»»»»» Prečítajte si viac: Cibuľový sirup na kašeľ (vykašliavanie, laryngitída, zápal priedušiek).

6. Med

Najmä na začiatku choroby, keď je kašeľ dráždivý, robí teplé mlieko s medom divy. (Ešte sa to aj rýmuje…)

7. Nefajčite

Nefajčite v prítomnosti dieťaťa (ani keď je zdravé) a postarajte sa o to, aby sa dieťa nezdržiavalo v zafajčených a nevetraných miestnostiach. To asi ani písať netreba.

8. Žiadne extrémy

Je dobré, aby sa dieťa vyhýbalo príliš studenému, aj príliš teplému vzduchu.

9. Čaje na kašeľ

Vhodné bylinkové čaje pri “kašlíkovaní” sú:

  • skorocel
  • materina dúška
  • tymián
  • lipa
  • sladké drievko
  • slez
  • aníz

Z týchto liečivých rastlín, napr. v spojení s medom či vitamínom C sa často pripravujú aj sirupy.

Skorocelový sirup je napríklad určený na suchý kašeľ.

Extrakt z brečtanu zas rozrieďuje a uvoľňuje hlieny. 

Korenie aníz je dávno zabudnuté ako liečivo, ale o jeho používaní sú zmienky už v egyptských papyrusoch! Anízový čaj je treba piť 3x denne. A k tomu inhalovať 3x denne paru s anízovým olejom.

Tip: inhalovať je dobré aj cesnakovú alebo rumančekovú paru.

10. Obklad na kašeľ

Vyskúšajte pripraviť obklad z vaty so stolovým olejom. Pomáha pri dráždivom, tzv. laryngeálnom kašli.

Pripravíme ho tak, že na kúsok odstrihnutej plienky alebo veľkú vreckovku nakladieme vatu. V hrnčeku zohrejeme stolový olej, ktorým vatu pokvapkáme, skontrolujeme teplotu priložením na tvár (vata nesmie páliť, len byť teplá).

Takýto obklad priložíme chorému, napr. dieťaťu na krk (ak má teplotu) alebo aj na hrudník (ak teplotu nemá). Vymeníme dvakrát denne, ráno a večer.

Dobrá rada od mamy

“Nepreháňajte to s liečbou.” Medzi tými presnými dávkovaniami liekov – s očami na hodinkách, chystaním čerstvých čajov, naparovacích zmesí, obkladov a lektvarov si nájdite čas na škrabkanie chrbátika, rozprávanie príbehov, či spoločné pozeranie peknej rozprávky. Psychika robí divy (u chorého o to viac)…

Funguje liečba kašľu bez liekov?

Samozrejme, tento text platí pre kašeľ pri bežnom zápale horných dýchacích ciest.

Pre pochybujúcich, či takáto liečba funguje: urobte pokus, ak máte dve deti v podobnom veku, ktoré sa nakazili v podobnom čase. Skúste jedného liečiť modernými dostupnými liekmi (farmakologicky) a druhého bez liekov – podpornými prostriedkami (nefarmakologicky). Ideálne v tomto prípade sú dvojičky, ktoré ochoreli naraz.

Svoje pozorovania ako kašeľ prebieha, koľko trvá ake sú iné príznaky si poctivo zaznamenajte. A teda ??? Niektorí rodičia sa zhodujú, že výsledok je u oboch  zúčastnených prekvapivo veľmi podobný. :)))

»»»»»» Prečítajte si aj: Sople patria k deťom. Naučte ich smrkať a nebudú stále doma.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (63 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Pridaj komentár