Ako fungujú lieky proti horúčke

MUdr. Zuzana Pitoňáková 0

Antipyretické analgetiká sú lieky, ktoré sa používajú tak pri horúčke ako aj pri bežných detských bolestiach (hlavy, zubov, …)

Že ste nemali radi chémiu? Napriek tomu pre vás, ktorý chcete vedieť viac o princípe, na akom lieky proti bolesti a teplote fungujú niekoľko informácií z biochemického rangu pripravených je. A to iba preto, lebo inak neviem vysvetliť ako nejaký brufen môže odstrániť bolesť či znížiť teplotu.

Prostaglandíny (PG)

Prenesme sa teraz do mikrosveta nášho organizmu až na úroveň buniek. Jednou z bežných súčastí bunkových obalov – membrán je kyselina arachidónová. Ak sa do nej pustia enzýmy dokážu je premeniť na rôzne ďalšie produkty: napríklad enzým cyklooxygenáza (COX) ju premení na prostaglandíny (PG). To znamená, že prostaglandíny sa dokážu tvoriť takmer v každom kúsku nášho tela.

Prostaglandínov je viacero druhov a majú rôzne funkcie, v tejto chvíli je však pre nás zaujímavé, že:

  1. PG zvyšujú pocit BOLESTI (viac) a to tak, že zvyšujú citlivosť receptorov bolesti voči jednoduchým bolestivým stimulom, zvýšením frekvencie vyvolaných akčných potenciálov, ktoré sa prenášajú daným nervom do mozgu (viac v článku NERVOVÝ SYSTÉM).
  2. PG spôsobujú HORÚČKU(viac) a to tak.že zvyšujú nastavenie termoregulačných neurónov v mozgu, následkom čoho telesná teplota stúpa
  3. PG vyvolávajú príznaky zápalu: začervenanie, opuch, bolesť, zvýšenie teploty zapáleného miesta.

Čo urobia lieky

V ďalšom texte sa budeme zaoberať liekmi proti bolesti a horúčke s účinnou látkou IBUPROFÉN a PARACETAMOL , nakoľko najmä tieto je možné zakúpiť v lekárni bez receptu pre detského maroda.

IBUPROFEN

Ibuprofén má dobrý analgetický (proti bolesti), antipyretický (proti horúčke) a protizápalový účinok. Funguje na princípe blokovania spomínaného enzýmu cyklooxygenázy, čím zabraňuje tvorbe prostaglandínov, zodpovedných za prejavy bolesti, horúčky, či zápalu. Pri podávaní ibuprofénu, musí byť zabezpečený dostatočný príjem tekutín dieťaťa, inak hrozí poškodenie obličiek. Ibuprofén je možné podávať až od veku 3 mesiacov (pri dosiahnutej hmotnosti minimálne 6 kg).

PARACETAMOL

Paracetamol (acetaminofén) má dobrú analgetickú (proti bolesti) účinnosť pri bolestiach zubov a hlavy, nieje však vhodný k liečbe zápalu a bolestí brucha. Má tiež dobrý antipyretický (proti horúčke) účinok.

Účinok paracetamolu sa dostaví asi za 30 minút a pretrváva približne 3 hodiny.

Pri nárazovom požití veľkých dávok paracetamolu (8 – 15 g) hrozí vážne poškodenie pečene až smrť. Pri prepočítaní na počet tabliet je to 16 – 30 tabliet v závislosti od gramáže lieku a hmotnosti človeka. Preto je potrebné dodržiavať časové intervaly, neprekračovať predpísané dávky a POZOR! najmä u dospelých na kombinovanie viacerých liekov, ktoré v sebe paracetamol obsahujú. Pr. Coldrex nápoj (750 mg paracetamolu) plus Paralen (500 mg paracetamolu) a toto si dávať do seba v hodinových intervaloch…ach, jaj.

Ako antidotum (protijed) sa používa acetylcystein – Solmucol.

Paracetamol aj ibuprofén sú dobré lieky, ale sú to lieky ako ostatné, a majú svoje úskalia. Treba s nimi pracovať opatrne a piť veľa tekutín.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár