5 zásad chorého dieťaťa, ktoré neliečime liekmi

MUDr. Zuzana Pitoňáková 12

Bežné choroby, myslí sa tým nádcha, kašeľ, horúčka, sú nielen normálne, ale dokonca potrebné pre zdravý vývin imunitného systému. Nemusíme svoje dieťa pred nimi silou mocou ochraňovať, resp. ho hneď liečiť všemožnými liekmi proti teplote, upchanému nosu, kašľu všetkého druhu… 

Nefarmakologická liečba (bez liekov) je pri bežných virózach dôležitejšia, ako tá s liekmi. 

Zásada č.1:  Choré dieťa má byť doma

Choré dieťa rozhodne nepatrí do kolektívu. Ak vidím, že na dieťa niečo „lezie“ – začína pokašliavať alebo sopliť, kýchať, má bolesti hrdla, má mierne zvýšenú teplotu ( v podpazuší nad 37 C ráno), nedám ho v ten deň do školy či školky:

a) možno je to len niekoľkohodinové „zlyhanie“ oslabeného organizmu, kedy je oddych namieste a na druhý deň fungujeme opäť normálne,


b) možno sa nám práve rozbieha slušná viróza, a teda je moje dieťa v najinfekčnejšej fáze ochorenia .

Mimochodom.  Viete, že väčšina viróz je najnákazlivejšia t.j. najinfekčnejšia práve počas prvých dní od vzniku príznakov ochorenia?  A teda paradoxne nie vtedy, keď dieťa príde po 10 dňoch choroby do kolektívu a sem-tam tak „fajne“ zakašle, poprípade si má z nošteka ešte čo-to vyfúkať. Vtedy je práve skôr ono v ohrození, lebo nakoľko ešte jeho sliznice niesú úplne fit, je v t.z.v. rekonvalescencii, je náchylnejšie opäť niečo chytiť.

 

Zásada č.2: Kľudový režim – 3P

(Posteľ, Pohoda, Prítomnosť blízkeho)

Vynechať opäť pár dní z práce, keď termíny horia? Alebo zas volať staré mamy na pomoc? Nič príjemné!

Ale tiež sa na to môžete pozrieť z druhej stránky, a to: mať v tejto uponáhľanej dobe odrazu vzácny čas len jeden pre druhého, čítať veľa rozprávok, hrať posteľové hry, vymýšľať dobrotičky pre malého maroda, či len tak ticho pri ňom sedieť a škrabkať mu chrbátik. Kedy, keď nie teraz? O chvíľu už to nebude potrebovať.

 

Zásade č.3: Piť veľa tekutín

Počas ochorenia (horúčka, zvýšená tvorba hlienov) stráca dieťa zvýšené množstvo tekutín. Navyše často býva príznakom prvých dní nechutenstvo ( je to normálne, nemusíme dieťa do jedla nútiť).

Preto treba zvýšene dbať na pitný režim.

Čaj s medom a citrónom väčšinou deťom viac chutí ako voda, a teda iho viac vypijú, taktiež sú zdrojom okamžitej energie, ktorú teraz, keď málo jedia, potrebujú. Veľmi vhodný je i domáci mäsovo-zeleninový vývar.

 

Zásada č.4:  Fúkať nos a vykašliavať

Viete, že 2-3 ročné dieťa by malo byť schopné si vyfúkať nos? U menších detí použijeme odsávačku ( pozor, s mierou, prílišné odsávanie spôsobí viac škody ako úžitku). 

Viete ako sa správne fúka nos? Najprv poriadne jednu nosovú dierku a až s druhým výdychom druhú. Nerobte „prehadzovačku“ t.j. počas jedného výdychu striedate upchatie nosových dierok. A ak to náhodou tak robíte, aspoň deti to naučte robiť správne. Povzbudzujte dieťa, aby vykašliavalo, čo najviac. Nevadí, ak vykašlané hlieny nevie vypľuť, ale ich prehltne. Je to menšie zlo, ako ich nechať v dýchacích cestách. 

Zásada č.5:  Teplotu vyležať, vyležať, vyle…

Nie je nič horšie (pre dieťa i pre okolie) ako podať dieťaťu liek proti teplote a tváriť sa, že je zdravé. Nebodaj ho ešte dať do kolektívu. Čo nieje až takou výnimkou.

S liekmi proti teplote sa nemusíme ponáhľať, dovoľme telu bojovať s chorobou a netlmme ho iba preto, lebo je horúčka nepríjemná a nám sa javí, že  “naše dieťatko sa trápi”. 

Navyše omnoho ochotnejšie ostane v posteli dieťa s teplotou ako bez nej. (pozn. autorky: Hoci som odporca televízie, v takýchto chvíľach urobí výbornú službu…) 

Tento článok nemá ambície byť vašim plnohodnotným poradcom, keď máte chorého potomka, a ani iným spôsobom nemôže a nechce nahradiť vášho detského lekára, ktorý vaše dieťa a vás pozná osobne a vidí v čase choroby.

Ak sa mi podarilo čo len trochu rozvíriť pokojnú hladinu zaužívaných uzdravovaní výlučne pomocou sirupčekov, čapíkov, tabletiek, kvapiek a sprejov, splnil svoj účel.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (69 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja dávam deťom každé ráno mandarinku alebo jablko a do nošteka im dávam moskú vodu physiomer. Chodíme veľa von, doma veľa vetráme a dúfame, že ostatné maminky nebudú dávať choré deti do školky 🙂

  2. s velkou vacsinou suhlasim. ale k prvemu bodu mam mensie vyhrady. dcerka ma zrejme daku slabu alergiu (ma len 3, este ju netestovali), bo semtam ma kychacky a slabe soplenie, z coho nic nie je. keby som sa do bodky riadila bodom jedna, nebola by v skolke od marca do augusta. moja dr. tvrdi, ze sopliky este nie su choroba a netreba s kazdym soplom zostavat doma. priesvitne su ok, ina farba nie. a veru u nas je to tak. posopli 3 dni, mozno tyzden mozno 2 a je ok. takze len s malou vyhradou suhlasim.

  3. Skvelé na moju 12 ročnú dcéru skvelé. A na 6 ročného syna tiež. Obidvaja mi doma soplia a kašlú. A tak už som s nimi doma už druhý deň no tak skoro s touto teplotou do školy nepôjdu.

  4. Super clanok. Na nasho maleho 3 rocneho prcka nam funguje presne to co je tu pisane. Az na to ze teploty moc nemava. Vdaka za tento clanok lebo nam potvrdilze ideme dobrym smerom a funguje to. Nasa osobna skusenost!!!zwinker))

  5. Pani autorka, keď raz budete s Vašim dieťaťom doma, pokúste sa nájsť si čas na zopakovanie si gramatiky, aby ste potom mohli písať články bez gramatických chýb Rolleyes . A pozor na dlhšie absencie Vášho dieťaťa, aby sa mu náhodou nestalo to isté. zwinker

  6. Presne tak, aj teraz som nechala doma 13ročnú dcéru, jasná viróza + zachrípnutie + sopeľ, ATB netreba, aj bez lekárky bude o týždeň fit, ale k lekárke musíme ísť, lebo rodiť nemôže ospravedlniť v škole absenciu dlhšiu ako 3 dni Sad

  7. Prosim, vysvetlite niekto tento clanok anglicanom. Pre nich neexistuje choroba okrem brusnej, pre ktoru by dieta nemalo ist do skoly. Pre nich je uplne v pohode ist do skoly s teplotou 39, zapalom priedusiek a ostatnymi chorobami.

  8. Skvele, presne tohoto nazoru som aj ja. Tiez som doma so soplavym a kaslajucim dietatom uz treti den, a nemam pocit, ze okrem caju, cibuloveho sirupu a pokoja mu mam ordinovat este nieco ine.

Pridaj komentár