Odsávačka hlienov – áno či nie?

Barbora Čambalová 1

Mnohé z nás mali, či stále majú voči odsávačkám “soplíkov” nedôveru. Pamätám si, ako som sa ako neskúsená prvorodička pokúšala presvedčiť moju maminu o tom, že je to vec potrebná, lekárkou odporučená a naozaj účinná. Mohla som ja argumentovať…

Až keď skúsila na sebe, že ten ťah vysávača nie je taký silný a videla, ako sa mojej malej po odsatí uľavilo, prestala mať námietky ☺

Je odsávanie hlienov u malých detí opodstatnené?

Prechladnutie je v dojčenskom a detskom veku najčastejším ochorením. Malé deti trpia nádchou ročne v priemere až 6-krát. Nádcha býva zvyčajne spôsobená vírusovou infekciou, no ak sa hlieny dostatočne neodstránia a zatečú, stávajú sa živnou pôdou pre rozmnožovanie baktérií (zápal stredného ucha, zápal priedušnice a priedušiek).

Prvé dni sú hlieny riedke, vodnaté – v tomto štádiu stačí noštek utierať, nechať voľne odtekať. Keď však začnú hustnúť, je naozaj opodstatnené odstrániť ich v čo najväčšej miere.

Najmenšie detičky dýchajú výlučne nosom a preto sú pri jeho upchatí nepokojné, nemôžu spať a zle sa im papá. Staršie deti znášajú nádchu lepšie, pretože si už vedia vyfúkať nos.

Asi najčastejším argumentom proti odsávaniu je to, že mnohé deti ho zle znášajú. Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.

Z osobnej skúsenosti viem, že sa nemusíte báť, že odsávaním dieťatku spôsobíte traumu. Keď pochopí, že sa mu po odsávaní uľaví a umožníte mu bližšie sa s odsávačkou zoznámiť, nebude protestovať. Staršie detičky, ktoré už dokážu samé odsávačku “nainštalovať” a podržať si ju pre nošteku z toho už majú aj zábavu.

Dobré tipy od mamičiek:

Odsajte pred dieťatkom najskôr nos sebe, potom jeho obľúbenej hračke, nechajte ho, nech si ju podrží, dajte jej meno (stačí citoslovce) a po odsávaní dieťatko pochváľte a upokojte objatím.

Ako si vybrať odsávačku?

Pri rozhodovaní, akú odsávačku kúpiť zvážte to, koľko ste ochotní zaplatiť, ako často býva vaše dieťa choré a tiež napríklad to, či ste často na cestách.

Existujú tieto druhy odsávačiek hlienov:

1. Ručné – hadičkové:

Cena 1 – 2 EUR

Rodič vyťahuje hlieny tak, že vysaje vzduch z odsávačky ústami.

       

      2. Ručné – balónikové:

      Cena: 3 – 6 EUR

      Pred použitím je potrebné vytlačiť z balóniku vzduch, potom zasunúť do nosa a pridržať druhú nosnú dierku dieťatka.

           

          3.Odsávačky na vysávač:

          Cena: 10 – 15 EUR.

          Odsávačky na vysávač pozostávajú z hadičiek, zásobníku na hlieny a násadky do nosa.

            • vysávač dokáže vyvinúť väčší podtlak, než sa dá dosiahnuť ústami či balónikom. Celý obsah hlienov (aj z dutín a nosohltanu) je odsatý dôkladne a rýchlo.
            • Nepotrebujete asistenta, ktorý pridrží dieťa, tak ako pri ručných odsávačkách. A máte voľné ústa a môžete dieťa slovne upokojovať.
            • koncovky týchto odsávačiek sú navrhnuté tak, aby sa nedali zaviesť hlboko do nosa, ako je to u bežných odsávačiek a preto nedochádza k poraneniu sliznice.
            • nedochádza ku kontaktu s matkinými ústami, preto je menšie riziko vzájomnej infekcie
              • Ak cestujete niekam, kde nemáte k dispozícii vysávač, nepomôže vám.
              • Keď je potrebné odsávanie aj v noci, zvuk vysávača môže dieťatko (alebo jeho súrodencov) prebrať úplne a budete mať prácu navyše s jeho opätovným uspávaním. Rovnako aj keď má dieťatko strach z vysávača ako takého.
              • Tým, že odsáva veľmi účinne, vysušuje sliznicu – preto je dôležité po jej použití sliznicu nošteka zvlhčiť.

              4. Elektrické/na batérie:

              Cena: 23 – 45 EUR

              sú ergonomicky tvarované, ľahké. Stačí len zapnúť a vsunúť do nošteka. Predávajú sa s rôznymi druhmi nadstavcov do nosa (podľa veku).

                  Ako správne používať odsávačku?

                  • Pred použítím aj po použití odsávačky je vhodné zvlhčiť sliznicu nošteka Vincentkou alebo kvapkami na báze fyziologického roztoku/morskej vody.
                  • Ak sa dieťaťko bráni, zavolajte si niekoho na pomoc. Pár sekúnd plaču je lepších ako zápal uška, či priedušiek. (Viď aj tipy od mamičiek vyššie.)
                  • Správne umiestniť násadku do nosa dieťaťka, taka by sa otvor “neprisal na vnútornú stranu nošteka – pri prílišnom podtlaku praskajú drobné cievky v nose a vznikajú chrastičky. V tomto sú lepšie odsávačky, ktoré majú širšiu koncovku (násadku do nosa) a nedajú sa vsunúť hlbšie do nošteka.
                  • Neodsávať príliš dlho, ani nasilu – keď pri odsávaní z nosa nejdú hlieny, znamená to, že nos je upchatý kvôli opuchu sliznice a ten sa odsávaním nedá odstrániť.
                  • Hlieny by sa mali odsávať podľa potreby – najmä pred jedením a pred spaním, nie však príliš často, aby sa netraumatizovala nosná sliznica.
                  • Po každom použití dôkladne umyť horúcou vodou, nad parou, prípadne vydezinfikovať alkoholom, aby sa zabránilo opätovnej nákaze dieťatka.
                  • Pri vysávačoch s regulovateľným výkonom stiahnuť saciu silu na minimum.
                  • Z hadičkovej odsávačky si niektorí rodičia spravili odsávačku na vysávač (na vysávač ju pripevňujú napr. kelímkom od jogurtu, plastovým obalom z kinderka, kartónom a lepiacou páskou, obmotajú plienkou,…). Tu však treba byť naozaj obozretný a nezasúvať hadičku hlboko do nošteka, aby sa nepoškodila sliznica nošteka!!!

                  Na záver

                  Odsávačky rozhodne uľahčujú nám rodičom život a najmä pri !správnom použití! urýchľujú proces liečenia choroby dieťatka. Je však len na Vás, či sa rozhodnete odsávať či neodsávať.

                  1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (39 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
                  Loading...

                  Komentáre k článku

                  Pridaj komentár