Jačmeň, vlčie zrno

Mária Kopčíková 4

Zrejme to pozná väčšina z nás, aj keď „jačmeň“ sa označuje skôr za detský problém, než dospelácky. Opuch na viečku vo veľkosti jačmenného zrnka. Čím môže byť spôsobený, ako sa lieči – medicínky i alternatívne – čítajte nižšie.

Čo je „jačmeň“

Zdroj: ingimage.com

Podľa toho, kde vznikne, sa rozdeľuje:

  • Jačmeň (hordeolum) – bolestivá sčervenená zdurenina na okraji viečka.
  • Vlčie zrno (chalazión) – ohraničený hráškovitý útvar v stene viečka.

Ide vlastne o zápal mazových žliazok na viečku, ktoré sa prejavuje opuchom. Zvyčajne ho spôsobujú stafylokoky, ktoré bežne žijú na koži – no keď preniknú do mazovej žliazky pri korienku riasi, vzniká problém. Jačmeň má tendenciu vyskytovať sa v zhlukoch, pretože hnis obsahujúci stafylokoky môže infikovať priľahlé žliazky vo viečku.

Dieťa (či dospelý) cíti rezanie priamo pod viečkom, postupne malá oblasť na ivečku sčervenie a je citlivá na dotyk. Po dvoch – troch dňoch sa vytvorí bolestivá zdurenina, niekedy naplnená hnisom. Po niekoľkých dňoch jačmeň praskne a zmizne. Tento problém je síce nepríjemný, ale zrak neohrozuje.

Vlčie zrno sa ponáša na jačmeň, ale vytvára sa upchatím odtoku mazovej žliazky vnútri viečka. Nie je také bolestivé, ale môže vyvolať väčší opuch.

Jačmeň sa líši napr. od uštipnutia hmyzom svojou bolestivosťou. Uštipnutie hmyzom svrbí, ale nebolí.

Mohlo by vás zaujímať: Ako je to s poruchou farbocitu – farbosleposťou?

Liečba jačmeňa

Hlavnou formou liečby jačmenných i vlčích zŕn sú teplé obklady. Namočte čistú látku, gázový štvorec do príjemne teplej vody a priložte na postihnuté miesto. Postup treba opakovať cca každú hodinu. Pri bolesti sa môžu podať lieky proti teplote, či bolesti. Pri vážnejších situáciách sa aplikuje – na odporúčanie lekára – antibiotická masť alebo masť s kortikoidmi.

V extrémnych prípadoch sa môže stať, že jačmeň nepraskne a hnis, ktorý ostáva opuzdrený väzivom. Jedinou liečbou je jeho vybratie lyžičkou v lokálnej anestéze. Je to jednoduchý ambulantný zákrok, pri ktorom lekár otvorí zapálené miesto a zľahka hnis vytlačí. Po zákroku sa na postihnuté miesto niekoľko dní aplikujú antibiotiká.

Zdroj: ingimage.com

Prírodná liečba jačmeňa

  • Jedným z odporúčaní je inhalovať rumanček a tymián. Tymián pôsobí antibakteriálne, uvoľňuje hlieny, rumanček lieči sliznicu. Uvarte 3 l vody, dajte do nej bylinky a nechajte 10 minút postáť. Potom si veľkým uterákom prikryte hlavu a vdychujte.
  • Môžete si pripraviť aj bylinný čaj na posilnenie zraku a proti únave očí. Potrebujete: Po 20 g vňate nezábudky, očianky rostkovovej a púpavy, po 15 g kvetu nechtíka a koreňa valeriány a 10 g fenikla. Čajovú lyžicu zmesi zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Scedené pite ráno a večer šálku.
  • Skoroceľový obklad – za hrsť čerstvých bylín zalejte 1/4 litrom vriacej vody a nechajte lúhovať asi 20 minút. Sceďte, nechajte vychladnúť a gázu namočenú vo výluhu prikladajte na oko viackrát za deň až do ustúpenia problémov.
  • Dobrý je aj odvar z očianky rostkovovej, ktorá má protizápalový účinok. Očianka pomáha pri zápaloch spojoviek, mazových žliaz mihalníc, slzných vačkov a pri únave očí. Odvar sa pripravuje z jednej polievkovej lyžice vňate na 200 ml vody. Scedený odvar použite na namáčanie gázových štvorcov, tie potom prikladajte na oči.
Zdroj: ingimage.com

Prevencia

Dôležitá je hygiena, ktorá výrazne znižuje riziko zápalu. Jačmeň je do istej miery nákazlivý, uterák a toaletné potreby dieťaťa, ktoré má jačmeň, treba často meniť, prať na vysokej teplote a držať na osobitnom mieste.

Prečítajte si tiež, aké nebezpečné je vyberanie ušného mazu deťom.

Pokiaľ sa jačmeň u dieťaťa objavuje opakovane, je vhodné kultivačné vyšetrenie výterov z nosa a hrdla, ktoré môže určiť zdroj stafylokokov.

Spracované s použitím: Malá encyklopédia detských chorôb

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

    1. Prosim vas podstúpil niekto ten zakrok na odstránenie jačmeňa?????
      Dcera ho ma ale dole nie hore.. Je to bolestivé? Ako to umrtvuju?

Pridaj komentár