Čierny kašeľ – návrat legendy

admin 6

Čierny kašeľ (pertussis) je výlučne ľudské ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Bordetella pertussis. V minulosti sa v európskych krajinách vďaka pravidelnému očkovaniu jeho výskyt výrazne znížil, avšak dnes sa toto ochorenie hlási opäť a jeho výskyt sa zvyšuje. Je to aj tým, že očkovanie ako aj samotné prekonanie ochorenia proti čiernemu kašľu nezabezpečujú celoživotnú ochranu. Medzi chorými sa objavujú preto najmä adolescenti a dospelí, napriek tomu, že boli v minulosti očkovaní.

pexels.com

Mnohé európske krajiny už viac rokov upozorňujú na rastúci trend výskytu pertussis , dokonca aj výskyt úmrtí. Táto baktéria je najrizikovejšia je pre nezaočkované alebo neúplne zaočkované malé deti, ktorým hrozia závažné komplikácie.

Najmä V Českej republike dochádza k lokálnym výskytom čierneho kašľa u neočkovaných detí, a to aj školského veku. Pritom očkovanie proti pertussis (čiernemu kašľu) patrí medzi povinné vakcíny.

Aké sú príznaky choroby

Čierny kašeľ sa prenáša kvapôčkovou infekciou, je vysoko nákazlivý a inkubačný čas je 6 až 20 dní. Baktéria B. pertussis infikuje sliznice dýchacích ciest a spôsobuje ich zápal, čo vedie k nadmernému vylučovaniu hlienu. Dýchacie trubice sa stávajú nadmerne citlivé, zdurené, sťažuje sa výrazne dýchanie. Spočiatku má nakazený dojem, že má nádchu s plným nosom, horúčkami a pokašliavaním. Po piatich až ôsmych dňoch horúčky ustupujú, ale zmení sa charakter kašľa. Nastupuje dráždivý, kŕčovitý kašeľ, ktorý sa opakuje v záchvatoch, najčastejšie v noci.

Človek sa medzi kašlaním nestíha ani nadýchnuť, čo zasa vyvoláva ďalšie kŕčovité sťahy na pľúcach z nedostatku kyslíka. Typickým je potom prudký nádych, ktorý je piskľavý, pripomínajúci hlas kohúta. Záchvat sa končí vykašliavaním hlienu alebo vracaním. Záchvatov môže byť v najhoršom štádiu aj niekoľko desiatok, čo znemožňuje spánok a človek sa postupne stáva celkovo vyčerpaný. Toto štádium trvá dva týždne až mesiac, potom kašeľ ustupuje. Čierny kašeľ vedie k oslabeniu organizmu a môže otvoriť cestu aj ďalším infekciám, najmä ťažkému zápalu pľúc, čo môže mať až smrteľné následky.

Dá sa čierny kašeľ liečiť?

Čierny kašeľ nie je ľahká choroba. Infekcia B. pertussis sa lieči antibiotikami. Problémom je, že nástup ochorenia sa podobá na bežné respiračné ochorenie, a tak sa čierny kašeľ diagnostikuje až v plne rozvinutom štádiu, kedy chorý už rozšíril ochorenie na svoje najbližšie okolie. Ak ochorejú najmenšie ešte neočkované deti, tak má ochorenie vždy ťažký priebeh s následnou hospitalizáciou na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Aj po prekonaní ochorenia sa môžu dlhodobo opakovať záchvaty kašľa a problémy s dýchaním, organizmus ťažšie znáša aj bežné nádchy a infekty dýchacích ciest. Človek má oslabený imunitný systém a len pomaly sa vracia do normálu.

Kto je najviac ohrozený?

Aj napriek očkovaniu staršia populácia nie je dostatočne chránená. Imunita po očkovaní ako aj po prekonaní prirodzenej infekcie nie je celoživotná. A preto práve dochádza k zvýšenému výskytu pertussis u adolescentov a dospelých. U týchto vekových skupín prebieha ochorenie netypicky, často nie je vôbec rozpoznané alebo sa nevykonáva dostatočná diagnostika. Adolescenti a dospelí tak šíria ochorenie na svoje okolie. Najzraniteľnejšou skupinou populácie sú však deti do 5 mesiacov, ktoré ešte nie sú očkované pre vek alebo sú očkované len prvou dávkou očkovacej látky, ktorá ešte účinnú ochranu nepredstavuje.

Povinné a odporúčané očkovania

Najlepšou prevenciou pred ochorením je očkovanie. Momentálne sa na Slovensku deti očkujú proti pertussis v prvom roku života 3 dávkami, s preočkovaním v 6. roku života. V súčasnosti sa očkuje acelulárnou vakcínou, ktorá je šetrnejšia ako pôvodne používaná celobunková.

Posledným odporúčaním v európskych krajinách ako aj v USA je zaradenie ďalšieho preočkovania (tzv. booster) proti pertussis u adolescentov a dospelých. Viedol k tomu práve zvýšený výskyt ochorenia v týchto vekových skupinách a v súčasnosti už niektoré vyspelé štáty zavádzajú preočkovanie u adolescentov (Rakúsko, Fínsko, Taliansko, Nemecko).

Pripravované imunologické prehľady určia, v ktorom veku bude potrebné podať posilňovaciu (boostrovaciu) dávku u adolescentov, avšak podľa skúseností z krajín, kde sa takto už rozhodli sa ako optimálny vek javí 13. rok života, kedy sa podáva aj očkovacia látka proti tetanu, záškrtu a detskej obrne. U dospelých osôb sa môže očkovať proti pertussis každých 15 rokov spolu s očkovaním proti záškrtu a tetanu.

O možnosti očkovania proti pertussis sa môžete informovať u lekára.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 3,64 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobry den ,

    ja som nakoniec zasiel na plucne oddelenie , kde mi bol urobeny rtg pluc a urobeny odber krvy . Na rtg bolo vsetko v poriadku . Lekar mi predpisal kodein a este nejaky liek na alergiu, ktora sa nepotvrdila . Kasel mi presiel az po uzivani kodeinu . Je to vsak navykovy liek , ktory ma omamne ucinky.

    Treba sa poradit z lekarom . Drzim Vam palce a prajem skore uzdravenie .

  2. Váš komentárDobry vecer.Moja dcera tiez prekonala cierny kasel.Zistili to v novembri,po tom ako vybrala 4 ATB a potom brala piate,na cierny kasel.Chvilku bolo dobre ale teraz znovu kasle.Doktorky nam povedala,ze este aj rok po tom môze kaslat a ked chyti nejaku virozu tak stale bude takto kaslat.Viem,je to hrozne pocuvat ten kasel ale tiez uz neviem co jej na to dat,Ved predsa musi nieco existovat?Poradte prosim ak mate nejake skusenosti.Dakujem.

  3. Váš komentár Mam 38 rokov a som muz . Pred dvoma rokmi som sa bol zaockovat proti tetanu . Ockovacia latka obsahovala dvojkombinaciu aj na cierny kasel . Asi za dva tyzdne som zacal uporne kaslat , presne ako je to zobrazene na videach pertussis . Nevedel som sa pri kaslani nadychnut a zvracal som , pricom som mal strach , ze sa prave v tom momente zadusim . Raz som upadol pri kaslani aj do bezvedomia . Trvalo to vyse mesiaca , ale az po vyse 2 mesiacoch som bol nakoniec v pohode. Nakoniec mi pomohol kodein . Pisem to preto , ze som sa nakazil ciernym kaslom pri obycajnemu ockovaniu proti tetanu . Neviem , kolko ludi ma rovnaku skusenost .

  4. Váš komentár Môj syn kašle už od polovive októbra, vybral 3 antibiotika, bol už aj na bronchoskopii a všetko bolo v poriadku, nakoniec mu z krvi zistili vysoko pozitívny pertussis. Je január ( čo sú už 4 mesiace ) a stále veľmi záchvatovo kašle. Už som zúfalá. Pani doktorka nám odporúča vitamíny ( A, E, C, pantenol, kalcium )a trpezlivosť. Neviem či je to dostatočná liečba. Dokedy ešte máme byť trpezliví? Prosím pomôžte nám. Ďakujeme

  5. Váš komentár Nasa dcerka dostala od niekoho cierny kasiel takz. pertussis- vybrala 2 krabic. antibiotika rozne lieky na kasiel nic , vobec . Trva to uz 2,5 mesiaca, nieco strasne od rana do vecera kasle. PROSIM POMOZTE, PROSIM. DAKUJEM

    1. Dobry den, ak je stav vasej dcerky tazky, lekar by vam mohol predpisat kortikoidy. Odporuca sa tiez tlmenie zachvatov sedativami – vylucne tiez na lekarsky predpis! Vhodne su aj pobyty na cerstvom vzduchu do teploty -5 stupnov. Drzim palce.

Pridaj komentár