Kľúčovou témou dnešnej diskusie boli kmeňové bunky a ich používanie v regeneratívnej medicíne na Slovensku.
Za jedným stolom sa stretli odborníci z rôznych oblasti medicíny, pracujúci s kmeňovými bunkami.
Predmetom ich práce je napríklad využitie mezenchymálnych kmeňových buniek pri nehojacich sa ranách a tkanivových náhradách po chirurgických zákrokoch.
Podobne sa využívajú aj na pestovanie kmeňových buniek očnej rohovky, ktoré pomáhajú pacientom s ťažkým poškodením zraku po autonehodách alebo po požiaroch.
Na stretnutí odzneli aj informácie o pripravovanej klinickej štúdii, ktorej cieľom bude využiť potenciál vlastných kmeňových buniek z pupočníkovej krvi u detí s detskou mozgovou obrnou.
Mimoriadny záujem o túto tému prejavil aj poslanec Európskeho parlamentu MUDr. Miroslav Mikolášik, ktorý v pracovnej skupine pre bioetiku vedie diskusie k etickým problémom o oblasti biotechnológii a medicíny. Pán poslanec sa diskusie zúčastnil prostredníctvom videopríhovoru, v ktorom zdôraznil prínos regeneratívnej medicíny využívajúcej dospelé kmeňové bunky a poukázal aj na význam pupočníkovej krvi v tejto oblasti.
Kmeňové bunky
Kmeňová bunka by sa dala prirovnať ku pramatke všetkých buniek v tele. Môžu z nej vzniknúť rôzne špecializované bunky, keďže majú v sebe zakódovanú informáciu obnovovania a opravovania. Počas života nám pravidelne a automaticky obnovujú kožu, krv, sliznicu a iné časti nášho tela. Kmeňové bunky sa nachádzajú v celom našom tele.
Regeneratívna medicína
Dnes sa terapia kmeňovými bunkami významne posúva za hranice hematológie a onkológie do oblasti liečby kardiologických, neurologických, autoimunitných a iných ochorení. Prebiehajú stovky klinických štúdií, ktoré sledujú potenciál kmeňových buniek z rôznych zdrojov pre regeneráciu rôznych tkanív organizmu.
Týmto novým postupom obnovy poškodených tkanív a orgánov pomocou kmeňových buniek hovoríme regeneratívna medicína. Dospelé kmeňové bunky tak predstavujú významný posun v zabezpečovaní efektívnej liečby. Podstatná časť týchto štúdií však prebieha mimo Európu, preto sa etická regeneratívna medicína stala jednou z prioritných oblastí podpory v Európskej únii.
Podpora Európskeho parlamentu
Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi majú podporu Európskeho parlamentu. Jeho členovia vo svojom poslednom Uznesení z 11. septembra 2012 vyzvali členské štáty k tomu, aby sa zamerali na klinický výskum kmeňových buniek z pupočníkovej krvi na liečbu nehematologických ochorení.
Toto Uznesenie poukazuje aj na to, že klinické štúdie, pri ktorých sa používajú kmeňové bunky z pupočníkovej krvi na liečbu nehematologických ochorení, sa v súčasnosti vykonávajú mimo EÚ a preto vyzýva členské štáty, aby prijali príslušné opatrenia, ktoré by zvýšili dostupnosť kmeňových buniek.
Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sú mladé, nie sú zaťažené chorobou, prostredím či liečbou. Sú uchované v čase „nula“ života jedinca. Ich potenciál množenia je preto najväčší, čo je veľkou výhodou oproti iným zdrojom kmeňových buniek (kmeňové bunky z tuku, kostná dreň).
Zdroje získania kmeňových buniek
K najčastejším zdrojom, odkiaľ sa dnes získavajú kmeňové bunky, patria:
- pupočníková krv – jej odber je najmenej invazívny a teda nebolestivý a kmeňové bunky majú najlepší deliaci potenciál a nie sú zaťažené chorabami, enviromentálnymi vplyvmi ani liečbou. Dá sa však odobrať len pri narodení.
- kostná dreň – obsahuje najuniverzálnejšie kmeňové bunky, schopné obnoviť akékoľvek tkanivo, no odber je veľmi bolestivý a počet žijúcich, použiteľných buniek môže byť nedostatočný
- tukové tkanivo – kmeňové bunky z tukového tkaniva sú najdostupnejšie, keďže tukové bunky má každý. Sú vhodné na autotransplantáciu, na kultiváciu tkanív nahrádzajúcich poškodené tkanivá využívané v rámci regeneratívnej medicíny.
- tkanivo pupočníka
- obaly placenty
- iné
Rozdiely v jednotlivých druhoch kmeňových buniek sú teda v možnostiach ich získania a v ich schopnosti napraviť konkrétne poškodenia.
Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi
Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi patria do skupiny dospelých kmeňových buniek. Tieto bunky sú vhodné na využitie nielen pri onkohematologických ochoreniach, ale posledné roky ukazujú, že môžu byť veľkým prínosom aj v rámci regeneratívnej medicíny, napr. pri detskej mozgovej obrne, získanej hluchote detí, diabete I. typu, reumatoidnej artritíde, autizme, alzhaimerovej chorobe, úrazoch chrbtice a iných.
Práve bunky z pupočníkovej krvi sú predmetom záujmu rodinnej banky pupočníkovej krvi Cord Blood Center, ktorá bola iniciátorom tohto stretnutia novinárov a odborníkov pracujúcich s kmeňovými bunkami. Jednou z jej najnovších aktivít je príprava klinickej štúdie, ktorá sleduje účinky podania vlastnej pupočníkovej krvi pri detskej mozgovej obrne. Táto štúdia sa pripravuje v spolupráci s Klinikou detskej neurológie Detskej fakultnej nemocnice pod vedením jej primárky MUDr. Payerovej.
Nové možnosti využitia kmeňových buniek
Každý deň sa vo svetovej odbornej literatúre objavujú nové a nové aplikácie kmeňových buniek. Veľmi rýchlo pribúda počet experimentálnych vedeckých prác, ako aj klinických štúdií s využitím kmeňových buniek (cca 700 evidovaných na www.clinicaltrials.gov).
Cieľom banky pupočníkovej krvi na Slovensku je umožniť čo najširšie využitie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi na liečebné i výskumné účely. Zároveň je priaznivcom všetkých, ktorí kmeňovým bunkám veria a v praxi, či už experimentálnej alebo klinickej, overujú ich liečebný potenciál.
O rodinnej banke pupočníkovej krvi Cord Blood Center
Rodinná banka pupočníkovej krvi Cord Blood Center má dlhoročné skúsenosti s prípravou transplantátov z pupočníkovej krvi a je súčasťou druhej najväčšej európskej banky pupočníkovej krvi. Rodinná banka Cord Blood Center zdieľa odborné zázemie licencovaných laboratórií so Slovenským registrom placentárnych krvotvorných buniek, ktorý na základe povolenia MZ SR spracováva a uskladňuje kmeňové bunky z pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a kostnej drene. Slovenský register je členom viacerých medzinárodných odborných organizácií.
Všetky vízie liečby kmeňovými bunkami mi dali nádej – poškodené prsty, zápästie nielen je nefunkčé, ale príšerne bolí. Nuž, ale ani po 5-tich rokoch som nezistil kde sú reálne možnosti liečby. Podotýkam, že ako invalid s ŤZP nemám peniaze a počas posledných rokov sa príšerne zmenšili moje možnosti. Stav na Slovensku – neposkytnutie zdravotnej a ani sociálnej pomoci sa podobá na genocíd – minimálne na nútenú eutanáziu.