Odborní hostia Okrúhleho stola pri príležitosti Dňa pupočníkovej krvi 2012

1

Prof. RNDr. Ján Vojtaššák, PhD.

Profesor na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce v Trnavskej univerzite. V spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou a klinickými pracoviskami LF UK rieši problematiku využitia mezenchymálnych kmeňových buniek pri nehojacich sa ranách a tkanivových náhradách po chirurgických zákrokoch. 

Doc. MUDr. Ján Koller, CSc.

Prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice v Bratislava. Pôsobí ako hlavný odborník MZ SR pre transplantácie tkanív a buniek a je členom Riadiaceho výboru Európskej komisie pre tkanivá v Bruseli. 

Mgr. Jana Dragúňová, CSc.

Vedúca Laboratória bunkových kultúr v Centrálnej tkanivovej banke pri Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Je členkou Európskej asociácie tkanivových bánk (EATB). 

V laboratóriu bunkových kultúr Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie na čele s doc. MUDr. Jánom Kollerom a Mgr. Janou Dragúňovou využívajú unikátnu metódu pestovania kmeňových buniek očnej rohovky. Pomáhajú tak pacientom s ťažkým poškodením zraku po autonehodách alebo požiaroch. V minulosti museli títo pacienti čakať na darcu. Vďaka tomuto projektu im vedia vypestovať z ich vlastných buniek povrchovú vrstvu rohovky (tzv. epitel rohovky). Na tomto projekte spolupracujú s Očnou klinikou SZU na čele s jej prednostom prof. MUDr. Andrejom Čermákom, DrSc.

MUDr. Jaroslava Payerová 

Zástupkyňa prednostu Kliniky detskej neurológie Detskej fakultnej nemocnie v Bratislave. Klinika je najvyšším špecializovaným pracoviskom v odbore neurológia na Slovensku. MUDr. Payerová je hlavnou riešiteľkou v pripravovanej klinickej štúdii, ktorej cieľom bude využiť potenciál vlastných kmeňových buniek z pupočníkovej krvi u detí s detskou mozgovou obrnou. 

RNDr. Miroslav Kubeš, CSc.

Zástupca rodinnej banky pupočníkovej krvi Cord Blood Center, kde má na starosti výskum a vývoj, spolupracuje na výskumných projektoch s významnými slovenským inštitúciami. V najnovšej štúdii v spolupráci s Ústavom experimentálnej onkológie SAV sa venuje vytvoreniu skríningovej metódy na diagnostiku preleukemických klonov v pupočníkovej krvi. Projekt sleduje výskyt preleukemických klonov u slovenských novorodencov v pupočníkovej krvi. Výskum je naplánovaný na tri roky.

MUDr. Miroslav Mikolášik

je uznávaným europoslancom, ktorý ako spolupredseda parlamentnej pracovnej skupiny pre bioetiku vedie aktuálne diskusie k etickým problémom v oblasti legislatívy biotechnológií a medicíny. Už štyrikrát sa stal hlavným spravodajcom Európskeho parlamentu k významným legislatívnym nariadeniam a smerniciam platným v celej Európskej únii. 

Zaujímavé adresy:

https://www.cordbloodregistry.com/en/benefits-cord-blood/our-clients-their-stories/cord-blood-banking-reviews/cerebral-palsy

https://www.cordbloodcenter.sk

https://www.youtube.com/watch?v=DS1P1V735dU

https://www.youtube.com/watch?v=EwhAPGG2eHA&feature=relmfu

https://www.youtube.com/watch?v=Ko0-rQNcUOU&feature=relmfu

https://cordbloodcenter.sk/kmenove-bunky-z-pupocnikovej-krvi-dokazu-ochranit-mozog-po-traumatickych-stavoch-ukazuje-studia-na-zvieracom-modeli/

https://cordbloodcenter.sk/pupocnikova-krv-a-tkanivo/sucasne-vyuzitie-kmenovych-buniek/

https://cordbloodcenter.sk/na-slovensku-predstavili-najnovsie-metody-liecby-kmenovymi-bunkami/

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár