Detské chorobyKrk

Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"

 Anna Veselá   08.03.2022   0

Už pri najmenších prechladnutiach vyťahujeme rôzne sirupy a prášky vhodné pre deti. Keď sa ochorenia horných dýchacích ciest často opakujú, stáva sa, že dieťa skončí s antibiotikami na doliečenie. A tomu by sme sa chceli najradšej vyhnúť.

Shutterstock

 

Niekedy nezaberú ani lieky "na upchatý nos" na predpis, obsahujúce pseudoefedrín. Ten zužuje cievy, čo vedie k odpuchnutiu prekrvenej sliznice a k odstráneniu pocitu upchatého nosa a prekrvenia očných spojiviek.

Lenže táto látka má takisto stimulačný účinok na CNS (zvýšenie pozornosti, zníženie potreby spánku, prudký nárast energie, zníženie pocitu hladu, zlepšenie nálady), takže deti z neho môžu byť jemne "nabudené."

Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.

A na to treba už pri najmenšom posmrkávaní vytiahnuť do boja s bacilmi staré dobré „liečiky,“ ktoré by nám ponúkali aj naše mamy a babky. Ak nás k tomu prinútili ešte aj pár dní stráviť v posteli, boli sme čochvíľa fit.

Pozor: ak by dieťa malo okrem kašľa aj iné príznaky, ako napríklad teplotu, zelený či žltý výtok z nosa, prílišná únava, malátnosť, nevoľnosť a podobne, je určite treba navštíviť lekára.

 

Liek č. 1: veľa tekutín

Tekutiny, nielen teplé, ale dokonca veľmi chladné, sú dobrým liekom na kašeľ, lebo prerieďujú hlieny, čím sa uľahčuje vykašliavanie. Okrem toho, tekutiny zmierňujú podráždené hrdlo a samozrejme, dieťa nie je dehydrované.

Z čajov, ktoré sú vhodné pri prechladnutí a kašli, stojí za zmienku tradičný lipový, šípkový, materina dúška, tymián.

Liek č. 2: Kurací vývar

Starý známy pokus pri každom liečení kašľa a prechladnutia. A či funguje? Očividne áno, keďže teplý vývar a para z neho pomáhajú uvoľniť dýchacie cesty.

Shutterstock

 

Liek č. 3: slaná voda

Pre deti, ktoré dokážu vypľúvať, je to jeden z najjednoduchších liekov na kašeľ – soľ a voda.

Pol lyžičky soli nasypeme do 200 ml vody, zamiešame a necháme dieťa, aby tekutinu chvíľu zadržalo v ústach, prípadne vykloktalo. Pomáha to zmierniť iritáciu hrdla, ak dieťa dráždi na kašeľ.

»»»»»» Prečítajte si aj: Cibuľový sirup na kašeľ.

Liek č. 4: Zázvor, cibuľa, med

Zázvor

  • obsahuje protizápalové látky, takže zmierňuje suchý alebo astmatický kašeľ. Je výborný pri bolestiach hrdla.
  • Čaj si pripravíme tak, že 20-40 g čerstvých, narezaných kúskov zázvoru zalejeme vriacou vodou. Necháme vylúhovať niekoľko minút, potom pridáme med a citrónovú šťavu.

Med

  • je lepší ako množstvo liekov na kašeľ z lekárne. Nie je síce vhodný pre deti, ktoré ešte nemajú jeden rok (kvôli botulizmu), ale staršie deti ho radi „užijú“ – deťom do 5 rokov stačí pol lyžičky, jedna lyžičku medu môžete dať deťom vo veku 6-11 rokov.
  • Čím tmavší med, tým viac antioxidantov.

Cibuľa

  • nie je mýtus. Cibuľový čaj pomáha pri zápale hlasiviek aj priedušiek, cibuľový sirup je výborný na vykašliavanie, cibuľové ponožky zase na zelené sople.

Prečítajte si viac: Cibuľové recepty pri kašli a prechladnutí.

Shutterstock

 

Liek č. 5: Suché teplo, aj naparovanie

Na čelo (dutiny) priložíme dieťaťu zohriaty uterák ako obklad. Funguje tiež solux, biolampa, ale aj naparovanie.

Ak nemáte doma parný inhalátor, potom klasika – nad hrncom s horúcou vodou, do ktorej nasypeme harmanček alebo kvapneme eukalyptový olej.

Liek č. 6: Čistenie nosa

Okrem častého smrkania je dobré nos čistiť napríklad slanou morskou vodou. Výborná vec, ktorá na 100 percent prečistí dutiny, je kanvička.

Liek č. 7: Ďalší vankúš pred spaním

Pred odchodom do postele je dobré pridať deťom pod hlavu ešte jeden vankúš, aby spali na vyvýšenom povrchu. Tak budú dýchacie cesty voľné, nezablokujú sa hlienmi.

»»»»»» Prečítajte si aj: Čo pomáha na bolesť hrdla bez liekov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised