Najčastejšie problémy očí

MUDr. Zuzana Pitoňáková 90

K najčastejším očným problémom patria refrakčné vady. Ide o poruchu v optickom systéme oka – problémy so správnym zaostrením oka na žiadaný cieľ.

Patria k nim:

 

Astigmatizmus – nepravidelné zakrivenie rohovky

Ten  spôsobuje, že časť videného obrazu je rozmazaná. Kontaktné šošovky alebo okuliare dokážu túto očnú vadu zvyčajne korigovať.

Krátkozrakosť – myopia 

Hovoríme o nej, keď oko zaostrí objekt pred sietnicou, namiesto priamo na nej. Väčšinou títo ľudia nevidia dobre do diaľky – problém vidieť na tabuľu zo vzdialených lavíc, nerozpoznávanie známych na ulici. Pohľad do blízka im však nespôsobuje problémy.

Často sa táto porucha objaví v období puberty, kedy sa zvykne aj zhoršovať. V dospelosti sa stabilizuje. Súvisí s prudkým rastom. Je často dedičná. Okuliare a očné šošovky vedia túto vadu korigovať. V dospelosti je možné riešiť túto očnú chybu operačne – laserom ( nie v detstve, ani v období dospievania, nakoľko oko ešte rastie).

Ďalekozrakosť – hyperopia resp. hypermetropia

Znamená, že oko nezaostrí obraz na sietnicu, ako to robí zdravé oko, ale až za ňu. To spôsobuje problém zaostriť na predmety blízke – čítanie, písanie. Pohľad do diaľky býva neporušený.

Okuliare a očné šošovky vedia túto vadu korigovať. Aj túto očnú chybu je možné riešiť operačne. Nie však v detstve, ani v období dospievania, nakoľko oko ešte rastie. 

Viac o Ďalekozrakých deťoch? Čítajte aj tu >> >>

Jednou z foriem ďalekozrakosti je presbyopia – tá sa však netýka detí, je typická pre starnúcich dospelých (cca od 40 rokov), nakoľko oko stráca pôvodnú pružnosť a nevie už tak dobre zaostriť do blízka.

Iné očné problémy, s ktorými sa môžme u detí stretnúť (zoradené v abecednom poradí):

Farbosleposť

Je spôsobená poruchou pigmentových buniek na sietnici. Väčšina farboslepých ľudí farby vidí, ale nie všetky. Najčastejšie ide o poruchu, kedy dotyčný nevie rozlíšiť dve farby navzájom (červenú so zelenou). Poväčšine ide o dedičnú poruchu, postihnutí sú viac chlapci. Táto vada sa liečiť nedá.

Jačmeň – hordeolum

Ide o zápal jedného vlasového folikulu, z ktorého vyrastá mihalnica na očnom viečku. Na postihnutom mieste sa vytvorí bolestivá začervenalá hrčka. Lieči sa teplom (infračervená lampa) a antibiotickou masťou.

Retinoblastóm

Ide o zriedkavé nádorové ochorenie oka. Najčastejšie sa vyskytuje v prvých piatich rokoch života. Väčšinou dochádza k postupnej strate zraku a postihnuté oko je potrebné odstrániť.

Retinopatia predčasne narodených detí – ROPka

U vysoko nezrelých detí je pravdepodobnosť výskytu tohto ochorenia omnoho vyššia. Nakoľko nedozretý systém očných štruktúr prichádza predčasne do kontaktu so svetlom a s kyslíkom, poškodzuje sa sietnica. Stupne poškodenia sú rôzne. V určitých prípadoch hrozí úplná slepota.

Slepota

Strata zraku. Môže byť dočasná alebo doživotná a má veľa dôvodov. Vrodené defekty, vysoká nezrelosť pri narodení, poškodenia oka, zrakového nervu, oblasti mozgu, ktorá je zodpovedná za videnie – to všetko môže spôsobiť slepotu. Možnosti medicíny sú v tomto ohľade obmedzené. (link na podpornú skupinu) .

Sivý zákal – Katarakta

Znamená zakalenie očnej šošovky, čo spôsobuje neostré – zahmlené videnie. Niektoré deti sa narodia s kataraktou. Táto vada je riešiteľná operačne, odstránením skalenej šošovky a jej náhradou za umelú. Najčastejšie sa katarakta vyskytuje u starých ľudí.

Škúlenie – strabizmus

Zabiehanie očka. Príčinou je rozdielna refrakčná schopnosť obidvoch očí (viď. Refrakčné chyby) a nesprávna koordinácia svalov, ktoré pohybujú očnými guľami.

Pokiaľ sa liečba zanedbá, môže táto porucha vyústiť až do tzv. tupozrakosti (amblyopia), kedy poškodené očko (zabiehajúce, a teda nepoužívané) stráca schopnosť ostrého videnia. Výhodou tejto vady je, že včasná liečba – v predškolskom a mladšom školskom veku, dokáže poruchu úplne odstrániť.

Liečba pozostáva z oklúzie t.j. zalepovania dobre vidiaceho oka a tým donútenie horšie vidiaceho očka k pozeraniu. Tomu však musí predchádzať správne vykorigovanie zrakovej chyby na oboch očkách u odborného lekára.

 

 

Úrazy oka

Úrazy oka patria k tej skupine problémov, ktorým sa dá kvalitnou prevenciou do veľkej miery zabrániť. Oko patrí k najcitlivejším štruktúram nášho tela, preto bolí a tak je úraz oka neprehliadnuteľný. Následky sú rôzne – od úplného vyliečenia, až po slepotu.

Platí zásada: Nenechaj chodiť malé dieťa s predmetom, ktorý má menší priemer ako oko (ceruzky, vidlička…). Veľmi nebezpečné sú i detské strelné hračky. Silný tupý náraz zas môže spôsobiť vnútorné krvácanie a poškodenie oka rôzneho stupňa.

Zablokovaný slzovod – dakryostenóza

Ide o zúžený slzovod – drenážny systém, ktorý odvádza slzy do nosovej dutiny. Prejavuje sa ako slziace oko. Najčastejšie sa vyskytuje u dojčiat, zvykne sa spontánne upraviť (tým ako dieťatko rastie rozširuje sa slzný kanálik). Niekedy je odporúčaný zákrok, ktorým sa odvodné cesty rozšíria.

Zápal spojoviek – konjunktivitída

Ide o zápal vrchnej blanky, ktorá pokrýva očné bielko a vnútornú stranu viečok. Začervenanie, bolesť, slzenie, pocit akoby bol v oku piesok. Väčšinu zápalov vyvolávajú baktérie alebo vírusy. Môže byť však aj prejavom alergie alebo cudzieho telieska v oku.

Zelený zákal – glaukóm

Príčinou tohto ochorenia je zvýšený vnútroočný tlak, pod ktorým sa pomaly ničia očné štruktúry (napr. optický nerv) následkom čoho môže dôjsť až k slepote. Často je táto choroba sprevádzaná bolesťami oka. Hoci sa môže vyskytnúť zriedkavo aj u detí, je to skôr ochorenie dospelých.

K správnej starostlivosti o zrak vášho dieťaťa patrí pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok u vášho detského lekára resp. u očného lekára, ak vám to bolo odporučené.

Čo vás, ako rodiča, môže upozorniť, že niečo nie je v poriadku:

 • malé deti – časté šúchanie očiek (v prípade únavy je to normálne), slzenie, začervenanie, problém sledovať pohybujúci sa objekt, zabiehanie očka,
 • staršie deti – vyžadujú sledovať TV z malej vzdialenosti, problémy pri opisovaní z tabule v škole, bolesti hlavy po čítaní resp. na konci dňa, bolesti očí.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Dobrý deň u našej dcérky ma rok aj 5mesiacov sme spozorovali že keď sa na niečo zapozera najme na Tv ale aj na iné predmety tak jej uteká očko (do vnútorného kútika) vždy len jedno. Volali sme aj s očným lekárom ale ten nám povedal aby sme ešte počkali ze takéto male deti sa zle vyšetrujú. No mam strach aby sa to nezanedbalo. Tak by som sa chcela opýtať či je to normálne u takýchto malých detí a časom to prejde alebo mam trvať na vyšetrení.

 2. Dobrý deň u našej dcérky ma rok aj 5mesiacov sme spozorovali že keď sa na niečo zapozera najme na Tv ale aj na iné predmety tak jej uteká očko (do vnútorného kútika) vždy len jedno. Volali sme aj s očným lekárom ale ten nám povedal aby sme ešte počkali ze takéto male deti sa zle vyšetrujú. No mam strach aby sa to nezanedbalo. Tak by som sa chcela opýtať či je to normálne u takýchto malých detí a časom to prejde alebo mam trvať na vyšetrení.

 3. náš malý má unavený oči z notebooku hlavne teraz keď majú online školu cez túto covid pandémiu a nie je zvyknutý doňho stále pozerať a teraz musí 3 hodinky každý deň – môžete mi prosím poradiť ako to máme urobiť aby sme oči ochránili pred monitorom a neťahalo mu ich tak veľmi ? Ďakujem vopred všetkým mamičkám

  1. náš malý nosí k ntb a aj k videohrám okuliare filtrujúce škodlivé modré svetlo barner – presne tieto máme: milicastore.sk/barner-brand-barner-2-0-pre-deti/ – a oči neslzia ani nie sú unavené či uslzené

 4. ahojte, moj syn má 15 rokov a ma astigmatizmus. jeho spoluziak mal podobny problem ale išiel na operaciu, ktorá mu pomohla, teraz už nenosí okuliare. syn mi teraz stále píli uši smile, že aj on chce ísť na operáciu očí. Čo som pozerala, tak možno by bola vhodná relexsmile. Máte s nou niekto skúsenosť, pripadne do ktorej kliniky ísť? Vdaka za rady smile

  1. Ahoj, ja len reagujem na najnovší príspevok, kde sa pýtali na relex smile metódu. 🙂 Ak ti môžem odporučiť tak očná klinika iClinic v Bratislave je veľmi dobrá!A keď si pozrieš ich fcb stránku tak majú práve na tento zákrok letnú zľavu 🙂

 5. Maminy dávam tip na serióznu a hlavne spoľahlivú optiku, kde majú kvalitné okuliare za primeranú cenu – optikaexclusiv.sk/okuliare/dioptricke-okuliare

 6. Dobry den. mam 6 rocneho syna. Je velmi aktivny sportovo, skace beha. Tiez rad pozera TV aj tablet. Posledny tyzden sa stazuje, ze vidi veci zvacsene a bolia ho oci. Tento stav netrva neustale, ale pocas dna sa 2-3 krat objavi na niekolko minut. Mozete mi prosim povedat aky moze mat problem?

 7. na problemy s ocami su super vitaminy uzivat a to aj preventivne, my v rodine mame vsetci nejake problemy od kratko/dalekozrakosti zakalom a podobnecize u nas je bezny darcek na vianoce napr vitaminy ocutein, to vzdy vyuzijeme smile

 8. Dobry den, rad by som sa opytal na porovnanie statnych zariadeni a sukromnych ocnych klinik. Mne vo velkom odporucali kliniku veni-vidi.sk. Robia sa podobne zakroky ako u nich aj v nemocnici? V com je vlastne rozdiel v kvalite strojov alebo operuju vobec nemocnice take veci ze vam odstrania okuliare ci to vela stoji a treba zato platit tak nie? Robia tam lepsi dokotori? Dakujem za vysvetlenie.

 9. Dobrý deň, mám 54 rokov, posledné obdobie som začala mávať problémy s častými bolesťami očí, problémom so suchými očami a začal sa mi zhoršovať zrak. Očná poradila okrem iného aj vitamíny z lekárne, pomohli Ocutein forte. Sú dobré vždy keď oči začnú neposlúchať.

 10. dobry den pišem tu prvy krat byvam na dedine a mam 9 ročneho druhaka.Stala sa mi taka vec že ked maly mal 3 roky začal zle pozerat naražal v školke do stien a už som vedela čo sa deje.Išli sme k doktorovi a on zistil že nevidi poslal nas očnej do trnavy bolo mi až do plaču ked mi povedala doktorka že maly je kratkozraky čiže ma miopiu rok nosi -8.5 + cilinder 0,5 a vidi stale rovnako ma ich moc silne palia ho niekedy očka aj mu slzia chcem sa len opytat da sa stym niečo robit lebo ked sme boli po pol roku na kontrole tak sa vobec nič nezmenilo nevidi maličke pismena a ja dufam že sa z toho dostane ale za toto všetko može moj detsky doktor lebo nas neposlal očnej len čital unho a to bolo všetko ja chcem len vediet či to bude lepšie ked ich bude nosit stale dakujem vopred

 11. Dobrý deň, mám 5 ročnú dcérku ktorej zabieha očko smerom von (škúli do vonka)boli sme na vyšetrení a zistilo sa že nevie prekrývať obraz, ale keď s ňou cvičím prekrývanie obrázkov tak jej to ide bez problémov, neviem čo mám robiť navrhujú mi operáciu očka. Neviem či máme s tou operáciou ešte počkať a riešiť to radšej s cvičením Sad , ale do akého veku sa to dá korigovať bez operácie Cry ďakujem

 12. Dobry den, dcerka ma 3roky, uz pol roka chodime k ocnej, zistila jej nejake defekty v dolnej casti rohovky, dala gel, potom kvapky, teraz sme zase boli na kontrole a povedala ze to stale ma, pojdeme na OCT vysetrenie a podla toho ak bude treba posle na nejake vysetrenie do bratislavy. pytala som sa z coho to ma, ze to nikto nevie, a tak celkovo vobec mi nevedela k tomu co povedat.. detsky ocny lekar je u nas len jeden.. ako sa daju tieto defekty liecit? je to nebezpecne? aky je postup? prosim o radu, dakujem.

  1. Ahoj, ja len reagujem na najnovší príspevok, kde sa pýtali na relex smile metódu. 🙂 Ak ti môžem odporučiť tak očná klinika iClinic v Bratislave je veľmi dobrá!A keď si pozrieš ich fcb stránku tak majú práve na tento zákrok letnú zľavu 🙂

 13. Dobrý deň.Moja dcéra má 5 a pol roka a už 2 mesiace u nej pozorujem rozšírenú zreničku len na jednom oku.Zrenička jej reaguje na svetlo,ale oproti druhej zostáva viditelne rozšírená.Očné vyšetrenie je v poriadku.Máte s tým niekto skúsenosť?Ďakujem

 14. Dobrý deň,chcela by som sa spýtať,čo to môže byť,ked v ľavom oku niekedy nie vždy ako keby som tam mala zrnko piesku a reže ma to -vadí mi to,alepotom mi to prejde zase na nejaký čas a po čase zase to v oku cítim ked zagulam okom ako keby sa to pohybovalo.Nepamätám sa že by mi tam niekedy niečo fúklo alebo podobne.Ďakujem

 15. dobry den chcela by som sa spytať moj 2,5 ročny syn ma červeny suchyflak pod okom može to byť nejaka alergicka reakcia alebo niečo inemame navštiviť lekara alebo mu dať nejaku masť ako prvu pomoc?dala som mu len kremik na to abysamu to nešupalo ale ma to už 3 dni..dakujem vam za odpoved

  s pozdravom Nikol

 16. Váš komentárDobrý den, chcem poprosiť o radu.Moja dcera má 8 rokov už rok sa my sťažuje ,že stále vidí pred sebou farebné guličky roznej farby a je ich vela pred očami.Mala robené vyšetrenia MR mozgu neg,EEg neg,neurologické vyšetrenie v norme a aj očne vyšetrenie je v norme.

  1. Dobry den.Moja mamka ma 58 rokov.Vsimli sme si,ze sa jej akokeby zrastalo dokopy horne a dolne viecko.Tym padom to oko vyzera akoby bolo do 1/4 zavrete.DakujemNechce ist k lekarovi,ze to nic nie je.Poradte mi prosim,co to vlastne moze byt.

 17. Moja dcerka má šesť rokov. Začala chdiť do školy a stažuje sa že ju bolia oči ked pride zo školy.Predtým také problémi nemala. Redface Redface Cool Cry Cry

 18. Dobrý neskorý večer,chcela by som poprosit o radu.Môjmu 15 ročnemu synovi diagnostikovali už v utlom veku makulopatiu.Vrodené ochorenie makuli.Chodíme pravidelne na očne prehliadky,užíva vitaminy,určené na podporu zraku,,ale žial choroba sa začína velmi zhoršovať.Moja očná lekárka nevidí inú možnost len vitamíny a čakať.Choroba sa dosť zhoršuje,,prosím Vás ak by mohla môjmu synovy pomôcť laserová operácia,,alebo máte skúsenosti z niečim čo by pomohlo,prosím Vás dajte my vedieť.Je vydesený čo sa deje a skúsim čokolvek len aby som mu zrak zachránila ak viete o lepších metodach alebo novinkach o liečbe tejto choroby.Ďakujem Zuzana

 19. Váš komentárDobry den.Mam 4-rocnu dcerku s ktorou chodime ocnemu lekarovi pomaly 2-roky.Najprv mala dioptrie +1,5 na obe ocka,absolvovali sme troposkop a po roku nosenia okuliarov aj s okluziou mame dioptrie +5,5 na obe oci.Je to mozne,aby sa zhorsil zrak az natolko? Dakujem za odpoved.

 20. Prosím vedeli by ste mi pomoct s týmto problémom

  Tak začnem mám 14 rokov a všetko sa začalo už ked som mal asi tak 12rokov bol som privela v tom čase pri PC a potom som sa nevedel odtrhnút od PC a mal som bolesti hlavy ale ked som myslel na niečo iné hned ma to prestalo boliet! a tento rok som bol v lete pri PC a zrazu som začal vidiet dvojité ako keby som škúlil ale mal som pred sebou zrkadlo a rýchlo som sa pozrel don ale moje oči bole rovné neviem čo to bolo ale od vtedy mám taký pocit že zle vidím!

  a može to byt aj choroba zmenšovanie sa mozgu lebo oko ako keby som mal vnútri-ked ma bolí tak to cítim z vnútra ale zriedka bolí!

  u očnej som bol pred rokom a vtedy som čítal namiesto písmena B-N

  ešte stále neviem odpoved a ja sa strašne bojím čo bude! Od PC som si odvykol ale ked si buchnem hlavu napr direkt si z rukou buchnem do hlavy tak sa mi mozog potrasie a neviem či to neni od PC choroba Zmenšovanie sa mozgu!

  Prosím poradte píšte na mail nie tu!

  Dakujem Big Grins

 21. Váš komentár Dobry den mame 7 mesacne dieta boli sme na kontrole a chcela by som sa spytat na Dg. Atrophio papilae n opt.o.u.part A ci sa to da liecit Predmety nam sleduje chyta si hracky Este ma napisane v sprave OU: Predny segment v norme v norme Na OP TZN ohraniceny ,bledsi,v niveau sietnice ,MKsa diferencuje,cievy primeranej naplne a priebehu ,vaskularizacia ukoncena sietnica sa prekrvuje ,bpn Pred tym mal stale nalez primerany veku Dakujem velmi pekne za odpoved Curillova Jana

 22. Dobrý deň, mám 4,5 mesačného synčeka skôr narodeného v 28 tt. Jeho korigovaný vek je 2 mesiace a spravila sa mu na očnom bielku červená bodka. Viete mi prosím povedať, čo to je a či to je vážne? Mám to hneď riešiť s očnou lekárkou? Ďakujem

 23. dobry den moja 6,5mes.dcerka podstupola 25.1operaciu jacmena,no occo jej teraz trosku napuchlo a stale jej slzy*****!!je to zle?prosim vas poradte mi,budem cakat na vasu odpoved.dakujem lucia

 24. Váš komentár Dobrý deň, chcem sa opýtať nosím okuliare s cilindrom na jedno oko +3 a na druhé +3,25. Okuliare nosím stále ale v poslednom čase nejako horšie na ne vidím na nosenie je to v poriadku ale čítať vidím hlavne od tej 13,00 hod. zle a rozmazávaju sa mi písmenká. V práci som nútená čítať a hlavne používam veľa počítač. chcem sa opýtať, či by som mohla mať aj okuliare na čítanie alebo nie. ďakujem za skorúodpoveď. S pozdravom Ijana

 25. Váš komentárPretacanie ocami do zadu

  Ahojte mam nesledovny problem moj maly ma 20mesiacov a vsimol som si ze niekedy pretaca oci do zadu a chyta sa pritom za celo nema ziadne problemi je zdravi no neviem preco to robi niekedy aj 10krat denne len tak aj bez chytania hlavky niekedy mi to pripada ako keby nieco spekuloval inokedy to zrobi ked len tak lezi par krat si trepol hlavku ako kazde ine dieta moze to byt pricina alebo to robi len tak

 26. Dobry den, Moj syn ma 7 tyzdnov a od narodenia ma problemy s ockami. Vyteka mu z nich hnis a momentalne sa mu zapalili aj viecka. Bielko nie je cervene. Stale si do oci ide ruckami a uz som naozaj bezradna. Vyskusali sme niekolko antibiotik ako napr. kanamycin, ophtalmo-framikoin, fucithalmic, ophtalmo-septonex kvapky. Momentalne mu ocka utieram prevarenou vodou a kvapkam mu OCU flash. Zda sa mi, ze nasa ociarka to podcenuje, pretoze mu nerobila ani vyter z ociciek a vraj je nutny zakrok v troch mesiacoch prepichnutie slzneho kanaliku. Avsak ked place slzicky mu idu. Nevedeli by ste mi prosim poradit? Naozaj neviem na koho sa mam obratit a co mame vyskusat? Vopred dakujem

 27. dobry den chcem sa opytat ci mam narok na invalidny dochodok mam 51 rokov a mam dg,tupozrakost na lave oko,myopiu,laicky povedane ma lave oko nevidim nic len hmlu a prave oko je funkcne na ktore nosim okuliare na dialku jedni a na citanie druhe okuliare plus 2,

 28. Pekny den. Moja 6 rocna dcera mi hovori, ze vidi “ daleko, blizko“.Asi pred dvomi rokmi sa je to stavalo len obcas. Boli sme na ocnom i EEG-vsetko v poriadku. A na chvilu preslo.Teraz hovori, ze to ma kazdy den.Prosim, poradte.

 29. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať – mám 4,5 mesačnú dcerku, ktorej očná lekárka diagnostikovala trichiasis na ľavom očku. Má opačne otočené spodné riasy smerom do bulvy. Akým spôsobom sa toto lieči u takýchto malých detí?

  Za skoru odpoveď Vám vopred Ďakujem

 30. Dobrý večer. Pred dvoma týždňami ma navštívil môj 4 a pol mesačný synovec s rodičmi. Všimla som si, že má veľmi vypúlené oči. Po dvoch týždňoch sme sa znovu stretli a oči mal v poriadku.Ja sama mám troch synov a s niečím takým som sa ešte nestretla. Mám si robiť starosti, alebo je to u takých malých detí bežné? Za odpoveď vopred ďakujem.

 31. Dobrý den, naša 7 mesačná dcéra má na jednom očku na dúhovke tmavší prúžok smerom od zreničky von. Po narodení bola u učného lekára, ktorý jej robil kontrolu kvôli nejakým popraskaným žilkám v očku. Kontrola bola vporiadku.

 32. Dobry den, Chcela by som sa s niekym poradit, moj syn 8r. zacal asi pred 3 mesiacmi zmurkat ocami a teraz zacal aj prevracat (gulat( ocami dost intenzivne. boli sme uz aj na ocnom a bolo mi povedane , ze je v poriadku. pLekar mi povedal ze moze mat parazity ale vysetrenia pboli v poriadku, tak neviem co mam robit, ak vie niekto poradit nech mi poradi. dakujem

  1. Ak ste absolvovali so synom kompletné odborné vyšetrenie a nenašla sa zraková vada a ani zápalové ochorenie, môže sa u Vášho syna jednať o „tiky“ a preto Vám doporučujem, ak do mesiaca príznaky neustúpia, ísť na psychologické vyšetrenie

 33. Mojmu mesacnemu synovi sa od narodenia tvori v ockach /asi/ hnis – taky zlty maz, ktory stvrdne, ma zlepene ocka…v nemocnici nam dali kvapky, ktore nezaberaju, vymyvam mu ocka repikom, ale zepsi sa to len prechodne, neviete prosim poradit, co s tym? zle sa na to pozera, ako sa maly trapi s ockami…dakujem…

 34. môj synovec škúli má 1rôčik do teraz s ním nič nerobili lebo vraj až od ročíka teraz ked boli tak má na jedno očko dioptriu 5 a vraj sa s tým už nedá nič robiť že už bude musieť mať stale okuliare je možná niaka operacia?je niaka pravdepodobnosť vyliečenia pekne dakujem

  1. Dobry den Silvia,
   je dobre, ze sa zrakova vada zachytila uz v tomto veku a je potrebne, aby dieta predpisane okuliare nosilo co najskor, aby sa predislo tupozrakosti skuliaceho ocka ( vid. tento clanok). Nemajte obavy z vysky dioptrii. Je predpoklad, ze rastom ocka sa mozu dioptrie znizit. Pokial sa neodstrani skulenie nosenim okuliarov este v predskolskom veku, je vhodna operacia.Drzim palce.

 35. Dobry den.Chcela by som sa spytat,moj syn uz istu dobu sustavne zmurka,zacal po uraze a hospit.v nemocnici..parkrat som uz bola u ocnej,vzdy mu dali nejake kvapky,dr.mi povedala ked mal nadchu ze to moze sposobovat aj soplik,ktory si votrie nedopatrenim do ociek..Alergolog mu predpisal Augmentin sirup,na chvilu to preslo,teraz opat.Moze to byt aj psych.povodu?pred 3tyz.mal uraz,rozbil si celo nad obocim,od vtedy zase zmurka…

 36. Dobry den,pred 15 rokmi som dostala do oka plesen,ktoru mi nevedeli vyliecit,v nemocnici som bola 2mesiace a kym nasli spravny liek,tak mi lekar tu plesen z oka zoskraboval skalpelom.Tak 11rokov som mala na oku defekt,kym sa nenasiel lekar ktory ma prehovoril na operaciu ocnej rohovky,ta sa podarila ale na oko aj tak nevidim len na jeden meter aj to rozmazane.Na chorom oku sa mi vtedy urobil aj sedy zakal,a lekari su skepticky,da sa to operovat ale sancu mi nedavaju ze budem nanho vidiet.Moje povolanie je praca v pokladni ale pritom dviham tazke veci pri vykladani,a mam castejsie problemy s ocami(nastupujuca alergia,stale sucho v ociach,rezanie ,palenie).V zdy som si vsetko hradila sama-sklicka,okuliare,a teraz poznam dvoch pacientov,ktory maju skoro taky isty problem ako ja a su na polovicom invalidnom dochodku.Normalne by ma to nikdy nenapadlo pytat sa na take veci -ale cim som starsia(43) tym viac sa bojim co mi prinesie zivot s okom na ktore este vidim ale s 3.5 dioptriami atazkou pracou ,ktoru mam rada,a preto otazka hoci za za nu hanbim;mam pan doktor narok na polovicny invalidny dochodok ?DAKUJEM ZA ODPOVED.

  1. Skuste podat ziadost o invalidny dochodok na socialnej poistovni. Tam vam budu vediet poradit viac ohladne invalidneho dochodku.

 37. Dobry den, poprosim Vas o radu. Babatko ma mihalnicu v oku a nevieme si dat rady ako ju vybrat. Chceme sa vyhnut nasteve ocneho lekara. Skusali sme aj nejake kvapky do oka co nam predpisala lekarka a stale nic… tyzden ju nevidime a potom sa opat objavi….

 38. Prosim Vás,poradte mi niekto..moja dcerka sa narodila 6 týždňov skôr..ked mala 1 ,mesiac robili jej očné vyšetrenia no lekárka mi nič nepovedala.Napísala nám kontrolu o 2 mesiace.Dnes sme boli a v papieroch, že Atrophio n.opt. ou.Mám strach čo s tým ďalej…. Sad Eek

 39. Dobry den.Chcela by som sa opytat.Mame 4mesacnu dcerku a obcas sa nam zda ked drzi v ruckach hryzatko ze skuli na jedno ocko.Niekedy aj ked len tak lezka.Moze sa u takeho maleho babatka potvrdit strabizmus?resp.mozte nam poradit ako tomu predist?Dakujem za odpoved.

 40. dobry den chcela by som sa opytat ci je moznost napravy skuliaceho ocka.mne uteka oko uz od malicka este v perinke som bola v tedy som aj utrpela silny uraz a od vtedy mi oko stale uteka stale nosim okuliare kazdy rok uz 22rokov chodim na vysetrenia k ocnej lekarke aj na operaciii som bola ked som mala 4roky a stale sa mi neupravilo.nosim okuliare s sklickami 0,75 a vobec mi nepomahaju stale ma oko boli.v skole som sa zle ucila posmievali sa mi.no mojmu priatelovi to nevadi ale mne ano dala by som hocico za to aby sa mi ocko napravilo.velmi rada okuliare nosim ale niekedy ma az ocka bolia ked ich mam dlho.poradte mi co mam robit.lekarka mi povedala ze sa to vyliecit neda ibaze na operaciu v Presove ale neviem ci to hradi poistovna alebo by som si musela hradit sama.Zlepsilo by sa to operaciou?dakujem

  1. Dobry den Katarina,
   podla mne dostupnych informacii sa vacsina typov zabiehajuceho oka da liecit okuliarmi v utlom veku. V dospelosti je liecba okuliarmi neucinna, no operacia je dobrou alternativou. Neviem o tom, ze by si tento druh operacie mal pacient hradit sam, zistite si priamo na mieste. Pokial viem Presov ma velmi kvalitne pracovisko a vyborne vysledky operacii. Tak zistujte dalej. Ste na dobrej ceste. Drzim palce.

 41. dobrý den ja by som sa chcela spytat ci je v poriadku ked vidim take farebne a ciernebodky ale nie priamo kde sa pozeram ale po bokoch..asi na sekundu sa zjavia,,a hned zmiznu..a pobolievaju ma oci a niekedy vidim do dialky neostro co to moze byt?? dakujem za odpoved

 42. Dobry den, chcela by som sa poradit. Vsimla som si ze moja 7 mesacna dcerka ma v kutiku ocka cervenu skrvrnku v ktorej strede je akoby nejaka chrasticka. Zaroven sa mi zda ze si ocko castejsie sucha. Pred dvoma tyzdnami mala na tom istom ocku zrejme jarec – vyzeralo to tak ale asi v priebehu dvoch dni zmizol. Co by som jej na to mohla dat? Alebo mam s nou navstivit pediatricku?

  dakujem za odpoved

 43. nosim okuliare do dialky a neviem ci mam plus alebo minus a chcem ist na operaciu oci laserom nevedeli by ste mi povedat ci su moje dioptrie plus alebo minus za skoru odpoved vam velmi pekne dakujem.

  1. Váš komentár Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či je ešte v tolerancii situácia, že moja 2 a pol mesačná dcérka sa neotáča očami za hračkou ani za nejakou osobou. Narodila sa o 9 dní skorej či aj to môže byť príčina alebo sa len pomalšie vyvíja. Ďakujem.

   1. Váš komentárDobry den chcem sa vas opitat moja dcerka ma 5rokou a ket place tak jej vobec neteču slzy preto bysom chcela vediet či mame navštivit ocneho lekara dakujem

 44. Dobry den .chcela by som sa poradit mam 2rocnu dceru a nosi od roka dioptrie cislo 5 ja daleko zraka ale sem tammi pozera do primeho svetla a ked jej nieco spadne na zem nepozera niekedy na to ale ide hmatom dakujem poradte mi prosim co by bolo dobre pre nu aka liecba Big Grins

 45. Dobry deň!

   

  syn ma 2 roky a 4 mesiace, uz par tyzdnov dozadu som si vsimla, ze na viecku sa mu spravila hrcka. trosku narastla, nie velmi. najskor som si myslela ze to bude jacmen, ale nestazuje sa na bolest, ani sa nestrhne ked ho umyvam na tvari a kremujem. nehnisa mu to, neslzi.

  co to moze byt?

   

  dakujem za odpoved

 46. Vmam 4 mesacneho syna obe oci mu od narodenia slzia a vyteka mu s nich hnis .kapkam mu 3krat septonex .od narodenia to ma a na ocnom s tym stale nerobia lebo ma maly az skoro nevidiaci kanalik tak mu nemozu ani prebijat.upravi sa to samo alebo ako to je?

  1. Milá Iveta, kanalik sa zvykne rastom dietatka spontanne rozsirit a obtiaze ustanu. V pripade neustavajuceho hnisania, ktore nereaguje na lokalne ocne lantibiotika, doporucuje sa prestrek slznych ciest, resp. sondáž „prebíjanie“. V prípade, ze ocka iba slzia ( niesu zahnisane), mozno s liecbou pockat, kym sa stav sam upravi. Odporucam vam sa porozpravat s vasim ocnym lekarom o možnosti použitia očných antibiotik (Septonex je dezinfekcny prostriedok, nie antibiotikum). Drzim vam palce.

 47. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, mám bolesti pravého oka, v posledných 3 dňoch vidím ako keby malú bodku, ktorá sa akokeby pohybovala pohybom oka… Vadí mi to a neviem, čo to môže byť…Dakujem

 48. Ďakujeme za odpoveď, ale radi by sme ešte vedieť, že čo je Do 7 rokov videla dobre a ďaleko a čo sa potom mohlo stať, že sa to tak zhoršilo a zhoršuje? Čo môže byť príčina zmeny?

   

  Ešte by sme radi vedieť, že čo je lepšie: či mať trochu slabšie dioptrie a namáhať oko alebo naopak?

   

  Ďalej by sme sa radi opýtali na laser- kedy je vhodný či v detstve, puberte, po 18…?

   

  Sú na to nejaké dioptrické obmedzenia?

   

   

   

  Ďakujeme za odpoveď

  1. Prepacte, za meskanie odpovede:
   Ad 1: V tomto veku zacina oko prudsie rast a preto sa u niektorych deti (casto je to geneticky dane – vid vas manzel) zhorsuje kratkozrakost
   Ad2: V dnesnej dobe, podla najnovsich poznatkov sa doporucuje vykorigovat (upravit zrak okuliarmi) v plnom rozsahu t.z. aby v pohode precitala aj posledny riadok na optotype.
   Ad 3: Laserove operacie sa doporucuju vyhradne u dospelich po ukonceni rastu a pri ustaleni zrakovej chyby.

 49. Dobry den!Moja dcerka ma 9mesiacov, zistili sme skulenie na lave ocko! zabieha smerom dovnutra, ale da sa to zbadat len niekedy! boli sme u oftamologa, ale nic konkretne nam nepovedal, na papieri mame take veci: PO: Hartinger 2x M+3,0

  Lo: Hartinger 2x M+3,0

  Vsetko ma v poriadku, vidi dobre.

  Nerozumiem ani zaveru ktorý znie: Strabismus konv. latnes o. u preac o. sin.

  Doktorka povedala ze z toho vyrastie nie je to take zle, ale predpisala jej kvapky Unitropic 0,5% dvakrat do tyzdna raz do jedneho oka, potom do druheho! Prosim poradte mi, či tieto kvapky vobec pomozu, a vlastne o co ide! Pani doktorka nebola ochotna povedat ani ň! Cry Dakujem

  1. Ospravedlnujem sa za oneskorenu odpoved
   Ad diagnosticky zaver: Strabismus konv. latnes o. u preac o. sin. = mierne škulenie vyraznejsie na lavom oku
    
   Nakolko skulenie jedneho oka moze mat za nasledok „tupozrakost“ vid clanok, lekarka sa rozhodla na zabranenie tejto hroziacej vady, namiesto lepenia ocka davat kvapky, ktore sposobia rozsirenie zrenicky, a tym umyselne zhorsenie videnia na kvapkanom ocku. Je to jedna z moznosti terapie u malych deti, neskor sa mozno bude ocko zakryvat- lepit.

 50. Dobrý deň,

  moja dcéra má 9,5 roka a od 7 rokov nosí okuliare. Teraz má dioptriu -2,5; -0,5; 180 stupnov na obe oči.

  Až na jeden rok sa jej každých 6 mesiacov dioptria zvýši o 0,25 až 0,5 sféry. Chceli by sme vedieť, či sa to bude stále zvyšovať a či je správne zvýšiť dioptriu, keď dcéra neprečíta posledný riadok na optotype.

  Čím by sme tomu mohli pomôcť, cvičenie vitamíny…Manžel má tú istu vadu a stojí na dioptrii 3,5.

  Za odpoveď ďakujeme.

  1. Dobry den, ak tomu dobre rozumiem, vasa dcera nosi minusky na oboch ockach a teda ide o myopiu-kratkozrakost. Podla mne dostupnych informacii sa bohuzial tato ocna chyba v detstve zvykne zhorsovat a ustali sa zvycajne az v dospelosti. Na akych dioptriach, to tazko predpovedat. S tym optopypom vam poviem, ze co lekar, to ina prax. Viem, ze niektori ocni lekari davaju umyselne slabsie dioptrie pri tejto poruche, aby sa oko viac namahalo. O inych cviceniach, ci vitaminoch, vam neviem poradit, nakolko tato ocna chyba je sposobena nesumernym rastom ocnej gule, co vitamin ani iny pripravok ovplyvnit nevie. Riesenim mozu byt ocne sosovky, pripadne v dospelosti velmi oblubene laserove operacie s vybornymi vysledkami.

   1. Ďakujeme za odpoveď, ale radi by sme ešte vedieť, že čo je Do 7 rokov videla dobre a ďaleko a čo sa potom mohlo stať, že sa to tak zhoršilo a zhoršuje? Čo môže byť príčina zmeny?
    Ešte by sme radi vedieť, že čo je lepšie: či mať trochu slabšie dioptrie a namáhať oko alebo naopak?
    Ďalej by sme sa radi opýtali na laser- kedy je vhodný či v detstve, puberte, po 18…?
    Sú na to nejaké dioptrické obmedzenia?
     
    Ďakujeme za odpoveď

 51. Dobry den,Chcela by som sa opytat,mam 8 mesacneho synceka a asi pred tyzdnom som si vsimla ze sa mu v obidvoch ockach urobili na okraji duhovky malicke vypukle bodky,kazdy den to ma horsie a zacina to mat uz aj zacervenale a bodky sa zvacili uz na maly fliacik ako povlak,nasa pani doktorka ma dovolenku,tak cakame kym sa vrati.mohli by ste mi poradit co to moze byt,pripadne ako to liecit.DAKUJEM

 52. Váš komentár

  Dobry den, mam 11 mesacnu dceru, s ktorou sme boli na ocnom vysetreni, nakolko sa nam zdalo ze skulila. Ocna lekarka nam urcila diagnozu astigmatizmus a predpisala nam okuliare /dioptria 1.5 a ocna os 90 stupnov/ na obidva ocka. Mam sa zda, ze vidi dobre, pretoze na bielom koberci vidi malicku smet, neviem co bude ked budeme mat okuliare. Ako zistim, ze vidi lepsie?Polepsi sa je to este casom?

  1. Dobry den Daniela, je velmi dobre, ze ste takuto ocnu vadu zachytili uz v prvom roku. Ak by sa zistila neskor, mohlo by sa stat, ze na zabiehajucom ocku by sa rozvinula tupozrakost (amblyopia- vid vyssie). Takze okuliariky jednoznacne ano. Vadu sice neodstrania, ale dokazu ju korigovat, takze vasa mala bude vidiet dobre. Dioptrie niesu velke, takze zrejme aj preto, dokaze vidiet aj tie „spinky na koberci“. Bude dobre, ked budete chodit pravidelne na ocne kontroly, aby ste videli ako sa stav meni resp. nemeni…

 53. MAM ROKA POL ROCNU DCERKU MA PROBLEM S OCKAMI POZERU DO SVETLA NOSI OKULIARE CISLO 4 PO KONTROLE 4MESICOV NAM LEKARKA DALA ZAKRIVAT RAZ JEDNO RAZ DRUHE OCKO PORADTE MI PROSIM CI JEJ TREBA OPEROVAT OCKA DAKUJEM

 54. Ja by som chcela poradiť mam 3 ročného syna ktorý od narodenie má problem s očkami na slnku. Mi sme nemohli isť ani s kočiarom v lete vonku lebo on hneď plakal. On vlastne neide vonku bez slnečných okuliarov lebo si očka stále zakryva a slzia mu. Na očnom nam povedali, že je to v poriadku dala mu dajake kvapky na prečistenie očka a viac nič. Alergolog mu predpísal sirup xyzal ale to mu vôbec nepomaha. Ešte dobre, že su slnečené okuliare lebo inač by sme v lete z domu nevišli. Ďakujem za radu.

  1. Váš komentár Dobry den,vsimla som si na svojej 8-rocnej dcere,ako sem-tam preguli s ocami.Tvrdi mi,ze to preto,lebo ma pocit zlepeneho viecka,a rano to vraj mava najhorsie.Ale takto volnym okom na nej nie je vidiet nic.Co to moze byt?Dakujem

 55. Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o vysvetlenie … 2 ročnému synčekovi objavila očná lekárka na očnom pozadí viacpočetné ohraničené lézie. Prosím vás čo to znamená?

  Okrem toho má astigmatizmus a ďalekozrakosť, ale zatiaľ je to v štádiu, kedy ešte netreba okuliarky.

 56. Dobrý deň. Chcem sa poradiť ohľadom problémov s očami mojej 5-ročnej dcéry. Prvý náznak problémov nastal v jej prvom roku – škúlenie, ktoré pani pediatrička pozorovala pri pravidelných návštevách poradne. Neskôr problémy s utekajúcimi očkami prestali, no akoby jedno očko stále utekalo. Neskôr po 3. roku bola poslaná na očné vyšetrenie, kde jej zistili dioptrie č.7. Po opakovanom vyšetrení sa to neopakovalo, už boli očká v poriadku.

  No a v súčasnosti trpí bolesťami hlavy (tie ma od kedy rozpráva, cca 1 roka), bolesťami očí – pri zmene svetla, náhlej tmy, a posledné dni sa v okolí jedného očka vysušuje koža (červená s ryhami) a vytvára sa jej v kútiku oka hnis.

  1. Doporucila by som vam opatovne vysetrenie u oftalmologa, ktory by mohol vylucit ocny povod bolesti hlavy, nakolko bolesti hlavy mozu suvisiet s nevykorigovanou zrakovou chybou.
   Hnis v kutiku ocka moze suvisiet so zapalom spojiviek alebo slznych ciest.

 57. Dobry.Chcel by som sa poradiť a zaroven aj informovať o tom, že ma bolí oko konkretne je to vlastne oblasť okolo oka , citim svrbenie a ludia mi hovoria, že sa mi možno robí „jarček“ tak to volaju, tak teraz neviem čo mam robiť… alebo čo použiť na zmiernenie a odstranenie tohto problemu, vopred velmi pekne dakujem

  1. Jozef, podla toho, co popisujete, ide pravdepodobne o zápal, s ktorym by vam vedel pomoct aj vas obvodny lekar – predpisom antibiotickej masti.

 58. dobry den chcela by som sa opytat….mam 3 rocneho syna pred niekolkymi mesiacmi som si vsimla ze pri pozerani televizora skuli na jedno ocko, isle sme snim ku ocnej a predpisala mu dioptrie 3,75 prave ocko a 2,75 lave ocko nieje to na jeho vek moc silne aka je pravdepodobnost ze sa mu to vylieci…..dakujem

  1. Danka, predpisane dioptrie niesu silne. Je predpoklad, ze pri poctivom noseni okuliarov sa bude stav zlepsovat. Bolo by dobre vylucit, ci „skuliace“ocko nieje aj tupozrake. Na to vam vsak da odpoved vas ocny lekar.

 59. dobry den chcela by som sa spytat,mam dvojmesacneho syna a zistili mu vadu atrophio papilae n. o.u.part.,maculopathia o.u.,precipeu o.dx.,stp.neuroretinopathia o.u.p.p. zapal.povodu,strabismus converg.neonatorum…..to je jeho cela diagnoza pravdu povedat ani poriadne neviem co to znamena …..chcela by som vediet co je to vlastne za problem a ako sa da liecit a ci sa to da vobec nejako liecit alebo ci je mozne to operovat.A ak je to mozne mohli by ste mi to aj vysvetlit co je to za problem ako neodbornikovi.

  Velmi pekne dakujem

  1. Dobry den Lenka, ide o poskodenie ocneho nervu a sietnice. Ide pravdepodobne o zavaznejsiu diagnozu. V dnesnej dobe sa, podla mne dostupnych informacii, operacne tento problem u tak malych deti neriesi. Obratte sa s tymto problemom na ocne oddelenie v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave prostrednictvom vasho ocneho lekara.

 60. dobry den chcela by som sa opytat….mam 3 rocneho syna pred niekolkymi mesiacmi som si vsimla ze pri pozerani televizora skuli na jedno ocko, isle sme snim ku ocnej a predpisala mu 3,5 dioptrie nieje to na jeho vek moc silne aka je pravdepodobnost ze sa mu to vylieci…..dakujem

 61. Dobry den, Tatiana, navrhujem vam obratit sa s vasimi otazkami osobne na ocneho lekara. Nakolko z vasho mailu nieje jasne, aky mate vek, ci su dioptrie minus alebo plus, neviem na vase otazky uspokojivo odpovedat. Dr. Pitonakova

 62. Dobry den.Chcela by som sa spytat,mam 4 dioptrie a chcela by som ist na operaciu laserom ,,je to pre mna vhodne?A odkedy na to mozem ist?Za odpoved vopred velmi pekne dakujem,

  1. Váš komentárdobri vecer prajem velmi pekne vas prosim pomozte mojmu manzelovi prosim verim tomu ze mi pomozete moj manzel ma galkom uz nevidi vobec nic asi osem mesiace ale este ma take priznaki sem tam daco vidi ohen biele prosim pomozte je mladi 53 rocni pomozte nam

  2. Váš komentárdobri vecer prajem velmi pekne vas prosim pomozte mojmu manzelovi prosim verim tomu ze mi pomozete moj manzel ma galkom uz nevidi vobec nic asi osem mesiace ale este ma take priznaki sem tam daco vidi ohen biele prosim pomozte je mladi 53 rocni pomozte nam

Pridaj komentár