V konečnom štádiu glaukómu terč zrakového nervu stratil svoj tvar, dochádza k obrovskému úbytku nervových vlákien a poškodeniu zrakového nervu je veľmi silné.
Pre akútny glaukóm alebo glaukóm so zatvoreným uhlom je typický náhly vzostup vnútroočného tlaku, ktorý vedie k prudkým bolestiam hlavy, pocitu na zvracanie, zvracaniu a zníženiu zrakovej ostrosti. Tento akútny záchvat musí byť neodkladne ošetrený odborníkom. Akútny galukóm:
Glaukóm s otvoreným uhlom, ktorý sa vyskytuje častejšie, môže prebiehať nepozorovane, lebo strata zraku je väčšinou postupná a nebolestivá. Keď si už jedinec začne ochorenie všímať, poškodenie je v pokročilom, nezvratnom štádiu. Ide teda o ticho prebiehajúce ochorenie, a preto je glaukóm považovaný za veľmi nebezpečný. V niektorých prípadoch si jedinec môže všimnúť prítomnosť akejsi dúhovej žiary okolo svetelných predmetov. Neexistuje vždy priamy vzťah medzi stupňom postihnutia zrakového nervu a znížením zrakovej ostrosti. Niektorí jedinci s veľmi postihnutým zrakovým nervom si môžu udržiavať prakticky normálnu kvalitu videnia a ochorenie sa zistí len náhodne pri rutinnom vyšetrení. K prvým prejavom ochorenia patrí až zhoršovanie zrakovej ostrosti. Na prvom mieste je poškodené periférne videnie a ak sa vnútroočný tlak nelieči, tak postupné postihnutie aj centrálneho videnia vyústi do úplnej slepoty následkom lézie zrakového nervu.
Rizikové faktory glaukómu oka:
zvýšený vnútroočný tlak (nad 21 mm Hg),
vek nad 40 rokov, pokiaľ nebolo doposiaľ realizované očné vyšetrenie,
dedičnosť – výskyt zeleného zákalu v rodine,
ochorenia ciev,
vysoký alebo nízky tlak,
migrény,
krátkozrakosť, ďalekozrakosť,
cukrovka ,
úraz oka (poranenie očí),
glaukóm ako sekundárne ochorenie.
Glaukómový záchvat môže vzniknúť aj druhotne, a to pri diabete, ochorení štítnej žľazy, zápaloch a iných ochoreniach postihujúcich zrenicu.
Vyšetrenia, diagnostika
Diagnostika glaukómu sa uskutočňuje prostredníctvom merania vnútroočného tlaku , ktoré sa robí buď v rámci pravidelnej rutinnej očnej prehliadky alebo po zistení straty zrakovej ostrosti. Najjednoduchšou metódou je tonometria (spôsob merania tlaku) za použitia purpurového svetla na stanovenie tlaku.
Vyšetrenie očného pozadia Prostredníctvom oftalmoskopie sa prezrie oblasť sietnice, odkiaľ vystupujú vlákna zrakového nervu. Táto oblasť sa označuje ako terč zrakového nervu a za normálnych podmienok má okrúhly pravidelný tvar s miernym prehĺbením vo svojej centrálnej časti. V závislosti od závažnosti glaukómu bude terč viac alebo menej prehĺbený a zároveň bude prítomné postihnutie ciev sietnice spolu s vyblednutím terča zrakového nervu.
Definitívnu diagnózu glaukómu môže vysloviť len oftalmológ.
Pojem vysokého alebo nízkeho vnútroočného tlaku nie je dostatočný na stanovenie diagnózy glaukómu. Nameranie vyšších hodnôt vnútroočného tlaku treba doplniť vyšetreniami, ktoré potvrdia anatomické poškodenie zrakového nervu a funkčné zhoršenie zraku. Nekontrolovaný vnútroočný tlak v priebehu 5 – 10 rokov môže byť príčinou vážnych zrakových porúch.
Definitívnu diagnózu glaukómu môže vysloviť len oftalmológ. Ten by mal pravidelne vyšetrovať všetkých jedincov po dovŕšení určitého veku bez ohľadu na to, či trpia alebo nie nejakým očných ochorením, hlavne ak sa glaukóm vyskytol u rodinných príslušníkov. Včasné odhalenie glaukómu je kľúčom k liečebnému úspechu. U jedincov (nad 40 rokov), ktorí nikdy nemali zvýšený vnútroočný tlak, a teda nebol u nich stanovený glaukóm, sa odporúča realizovať kontrolné vyšetrenia raz ročne.
Liečba glaukómu
Keďže strata zraku, ku ktorej už došlo, je nezvratná, musíme sa uspokojiť s tým, že liečbou len zabránime ďalšiemu zhoršovaniu zraku. Glaukóm je prakticky nevyliečiteľné ochorenie, pri ktorom je možné dosiahnuť zníženie vnútroočného tlaku len farmakologickými a chirurgickými metódami s cieľom zabrániť ďalšiemu poškodzovaniu zrakového nervu po čo najdlhšiu dobu. Ideálne by bolo dosiahnuť hodnoty tlaku nižšie, než sa normálne vyskytujú u priemerného obyvateľstva. Podľa odporúčaní Európskej glaukómovej spoločnosti je u pacientov s pokročilým glaukómom vhodné dosiahnuť pri každej kontrole vnútroočný tlak nižší ako 18 mmHg. Konkrétna liečba závisí od veku pacienta a od stupňa postihnutia zrakového nervu. Liečba je bežne kombináciou rôznych liekov a chirurgických techník.
Lieky
Galukóm sa lieči liekmi vo forme očných kvapiek, ktoré obsahujú rôzne účinné látky, ako betablokátory, sympatomimetiká, prostaglandíny a ďalšie. Všetky tieto lieky významným spôsobom prispejú k zlepšeniu priebehu ochorenia. Ako každý liek, aj tieto prípravky môžu mať vedľajšie účinky vo forme očných ťažkostí, svrbenia, bolestí hlavy, srdcovo-cievnych a dýchacích problémov.
Všetky tieto nežiaduce účinky treba konzultovať s lekárom. V súčasnosti je bežné, že po stanovení diagnózy glaukómu sa začne s liečbou vo forme očných kvapiek, a to za predpokladu, že poškodenie zrakového nervu nie je veľmi veľké a pri lokálnej liečbe nepozorovať pri pravidelných kontrolách zhoršovanie nálezu. Ak sa nedosiahne kontrola vnútroočného tlaku očnými kvapkami, t.j. konzervatívnou liečbou, pristupuje sa k liečbe chirurgickej.
Chirurgická liečba
Od začiatku osemdesiatych rokov 20. storočia sa vykonáva technika označovaná ako trabekuloplastika (výkon na trámcovej sieťke) pomocou lasera, ktorý jednoduchým spôsobom vytvorí nové vnútroočné kanáliky na odtok komorového moku. Ide o krátkotrvajúci zákrok, ktorý sa uskutočňuje v lokálnej anestézii.
V niektorých prípadoch na udržanie prijateľného vnútroočného tlaku je potrebné prikročiť k tradičnému chirurgickému zákroku s cieľom vytvoriť novú odtokovú cestu, akýsi ventil pre oko. Nezriedka sa v rámci tohto operačného zákroku odstraňuje aj sivý zákal.
Prognóza glaukómu
Je dôležité vedieť, že v súčasnosti glaukóm už nie je synonymom slepoty, ale musí sa odhaliť včas a pacient musí zodpovedne dodržiavať predpísanú liečbu. Pokrok vo farmakologickej a chirurgickej liečbe je neustály a ponúka čoraz sľubnejšie očakávania ohľadom kontroly ochorenia. Pacient zároveň musí dodržiavať termíny pravidelných kontrol, prípadne navštíviť svojho očného lekára aj mimo termínu, len čo sa zjaví nejaká komplikácia.
Ako už vieme, glaukóm je vo väčšine prípadov tiché ochorenie. Hoci pacient nemusí mať žiadne ťažkosti a dobre vidí po chirurgickom zákroku alebo pri používaní očných kvapiek, to ešte neznamená, že pravidelné kontroly špecialistom už nie sú potrebné. Kontrola vnútroočného tlaku si nevyžaduje žiadne diéty ani špeciálne opatrenia a pacient môže viesť úplne normálny život.