Jedným z najčastejších problémov očí u detí je škúlenie – strabizmus. Objaví sa asi u 7 % všetkých detí a trikrát častejšie sa vyskytuje u predčasne narodených detí. Približne tretina prípadov strabizmu sa objaví v prvom roku života.
Názov strabizmus pochádza z gréckeho slova strabos, čo znamená krivý.
O čo ide pri škúlení
Ak sú oči v poriadku, tak sú pri priamom pohľade do diaľky v rovnobežnom postavení. Akákoľvek odchýlka od tohto postavenia sa nazýva škúlenie – strabizmus.
Rovnobežné postavenie a pohyblivosť očí všetkými smermi zabezpečujú vonkajšie očné svaly. Ak niektorý z týchto svalov nefunguje správne, zapríčiňuje to zabiehanie oka, škúlenie.
Škúlenie nie je len kozmetická chyba, ale je sprevádzané i poruchou zraku. Nesymetrické postavenie znemožňuje správnu spoluprácu očí a vzniká tupozrakosť (amblyopia) škúliaceho oka. Škúliace oko zaostane vo vývoji. U škúliaceho oka sa obraz vytvára na inom mieste a preto je menej kvalitný. Mozog, aby sa vyhol dvojitému videniu, tento obraz potláča a vznikne tupozrakosť.
Iné príčiny strabizmu
Okrem nie úplne dobrej funkcie očných svalov môžu byť príčinou škúlenia:
- prítomnosť refrakčnej chyby – krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus,
- niektoré očné ochorenia, napríklad ochorenia sietnice alebo ochorenia šošovky.
Kedy sa škúlenie objaví
V ktoromkoľvek období detského veku. Občasné zabiehanie očí hneď po narodení až do šiesteho mesiaca života však môže byť fyziologické, keďže v tomto veku u detí neexistuje ešte žiadna spolupráca očí. Od šiesteho mesiaca života sa postupne vyvíja spolupráca očí a úroveň videnia, ale až v 5. roku života sa dosiahne stupeň videnia dospelého človeka.
Osobitnú skupinu tvoria škúliace deti s neurologickým ochorením, ako napríklad detská mozgová obrna alebo iné ochorenia centrálneho nervového systému.
MUDr. Lívia Beláňová vyjadruje presvedčenie, že dieťa, ktoré škúli, nestačí vyšetriť až po roku života. Ak rodič zistí u dieťaťa akúkoľvek odchýlku od normy v očných prejavoch, po konzultácii s detským lekárom, by mal čo najskôr vyhľadať očného lekára. Ten po vyšetrení stanoví diagnózu a zvolí postup liečby.
Liečba strabizmu
Zraková ostrosť škúliaceho oka je nízka, preto sa dieťa môže cítiť menejcenné. Je dôležité začať liečenie už v útlom veku a zistiť príčinu škúlenia. Liečbu v princípe lekári rozdeľujú na:
Klasickú:
Cieľom je upraviť svalovú koordináciu, upevniť pohyblivosť svalu postihnutého oka a zabrániť ,,lenivosti“ škúliaceho oka. Pri tejto liečbe sú dôležité okuliare, cvičenia okohybných svalov, zakrývanie zdravého oka a tým nútenie škúliaceho oka pracovať
Pri dioptrickej chybe je potrebné nosiť okuliare trvale. Nevyhnutné je zabrániť vzniku tupozrakosti – zakrývaním neškúliaceho oka okluzorom. Tým nútime dieťa, aby sa pozeralo slabším okom. Čím viac je škúliace oko zrakovo namáhané, tým je väčší predpoklad úpravy zrakovej funkcie.
Chirurgickú:
Ak sa nedosiahne dostatočný úspech konzervatívnymi postupmi, je potrebná chirurgická liečba. Operáciou sa zmenší veľkosť úchylky, ale nemožno ňou odstrániť tupozrakosť. No zlepšia sa podmienky pre jej liečbu.
Chirurgickú liečbu nie je možné urobiť laserom. Pri operácii sa používa klasická metóda. Dieťa musí byť v celkovej anestézii a musí byť krátko hospitalizované. Vystihnúť presnú úpravu svalu tak, aby sa dosiahlo stredové postavenie zreničky je niekedy na prvýkrát ťažké. Robí sa vždy menšia úprava, aby sa nevyrobilo škúlenie opačným smerom.
Operáciu je vhodné urobiť až po 18. roku života, kedy je odchýlka istá a je s istota, že postavenie oka sa už nebude vekom meniť.
Rady pre rodičov
Už po narodení si u dieťaťa z očného hľadiska treba všímať.
- reakciu dieťaťa na zrakové podnety, a to aj bez zvukového efektu. Je vhodné porovnať obe oči /realizuje sa to zakrytím jedného oka/. Takto sa zistí stranový rozdiel vo videní.
- sledovať postavenie a pohyblivosť očí všetkými smermi. Úklon hlavy na stranu taktiež môže mať očnú príčinu.
- v prípade pozitívnej rodinnej anamnézy, ako je výskyt škúlenia alebo refrakčnej chyby ( krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatismus) alebo inej vrodenej chyby oka je vhodné čo najskôr ísť na preventívne očné vyšetrenie.