ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
pondelok 23.10.2017 | meniny má Alojzia  
Detské chorobyNádory

Retinoblastóm

  10.07.2008   0

Retinoblastóm patrí k zriedkavejším nádorom v detskom veku. Vychádza z buniek sietnice oka. V 25 až 30% postihuje obe oči. Postihnuté sú najme dojčatá a malé deti. Náchylnosť ochorieť na retinoblastóm môže byť dedičná. Ak sa v jednej rodine retinoblastóm zjaví častejšie, je veľké riziko ochorenia aj pre súrodencov a potomkov chorého dieťaťa. Tomuto javu sa hovorí rodinný výskyt. V takýchto prípadoch sa odporúča pravidelné vyšetrenie súrodencov a potomkov u očného lekára. Choroba sa dlho obmedzuje na oblasť oka, ale v pokročilom štádiu môže napadnúť aj mozog alebo iné časti tela.

Varovné signály retinoblastómu sú

  • jedna alebo obe zreničky sú rozšírené alebo bielo-žlto zafarbené,
  • oko je začervenalé a bolí,
  • škúlenie a poruchy zraku.

Najdôležitejšie je vyšetrenie očného pozadia v narkóze. K presnému zisteniu rozsahu choroby prispejú röntgenové a ultrazvukové vyšetrenia, počítačová tomografia (CT), vyšetrenie krvi a mozgomiešneho moku.

Zrak sa dá často zachovať

Ak sa retinoblastóm zistí a lieči včas, dá sa ožarovaním v mnohých prípadoch zrak zachrániť. V pokročilejšom štádiu sa musí oko odstrániť. Ak sa zjavia metastázy, použije sa kombinovaná liečba ožarovaním a chemoterapiou. Včasnou liečbou retinoblastómu možno vyliečiť okolo 80% detí.

Zdroj:

ZHUBNÉ NÁDORY V DETSKOM VEKU-Rady pre rodičov detí a mladistvých chorých na zhubné nádory, Liga proti rakovine SR, 2003 (materiál bol uverejnený na základe písomného súhlasu vydavateľa)

Viac na www.lpr.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised