11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc

Klára Grafová 0

Rodičia sú niekedy na pochybách, či s takým, či onakým príznakom choroby majú vyhľadať lekára, prípadne rovno ísť na pohotovosť. Aká teplota je už „príliš vysoká“? Aká bolesť brucha je už viac než „obyčajné vetry“.

Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, ktoré by rodičia nikdy nemali ignorovať a vždy by pri nich mali vyhľadať lekársku pomoc pre svoje dieťa.

shutterstock

Vysoká horúčka

Telesná teplota vyššia než 38°C (a vyššia) u bábätka mladšieho než 3 mesiace, 38,3°C a vyššie u dieťatka vo veku 3 – 6 mesiacov39,4°C u detí vo veku 6 – 24 mesiacov – to je vysoká horúčka.

U malého dieťaťa aj nižšia teplota môže znamenať vážny problém, u malých bábätiek napr. infekciu  močových ciest. Preto s malými bábätkami nikdy neváhajte, či ísť alebo neísť k lekárovi, ak má teplotu. U detí nad 2 roky teplota nie je obvykle ohrozujúca, ak je dieťa dobre hydratované a správa sa „normálne“ – nie je extrémne spavé alebo nereaguje „divne“.

Dlhotrvajúca horúčka

Je to horúčka, ktorá ani po liečbe neklesá alebo trvá dlhšie než 5 dní. Ak dávate dieťaťu lieky na zníženie teploty a tá do 6 hodín neklesne, zavolajte vášmu pediatrovi. Možno je infekcia príliš silná a lekár bude chcieť urobiť nejaké vyšetrenia.

Horúčka s bolesťou hlavy

Ak horúčku u dieťaťa sprevádza stuhnutie šije, bolesť hlavy alebo vyrážky, ktoré vyzerajú ako modriny, či malé červené bodky, kontaktujte lekára. Môžu to byť príznaky meningitídy.

Hľadáte info o meningitíde? Čítajte aj tu.

Neobvyklé znamienka

Také, ktoré sa objavia ako nové alebo menia svoj vzhľad. Sledujte znamienka svojich detí, najmä ak ich majú od narodenia. Ak menia svoj vzhľad, môžu sa stať nebezpečné. Preto radšej všetky zmeny treba overiť a konzultovať s odborníkom.

shutterstock

Vyrážky v tvare kruhu

Vyrážky, ktoré pripomínajú terč alebo sú tvorené drobnými červenými bodkami, ktoré nezmiznú, keď stlačíte kožu. Takéto vyrážky môžu upozorniť na lymskú boreliózu. Veľa malých drobných bodiek na koži môže znamenať problém s krvou.

Náhla bolesť brucha

Bolesť, ktorá sa objavuje v pravej spodnej časti brucha, bolesť, ktorá prichádza a odchádza. Ak má vaše dieťa takúto bolesť, povedzte mu, aby poskákalo hore dole, prípadne aby si vyliezlo na menšiu stoličku a skočilo z nej dole. Ak je to preňho veľmi bolestivé, prípadne to nie je schopné urobiť, môže to naznačovať zápal slepého čreva. Napriek tomu, že slepé črevo je v pravej spodnej časti brucha, bolesti sa môžu objavovať v celom bruchu, okolo pupka a presúvať sa na pravú stranu.

Bolesť hlavy so zvracaním

Bolesť hlavy, ktorá sa objavuje skoro ráno, prípadne budí dieťa zo spánku uprostred noci alebo je sprevádzaná zvracaním – môže byť príznakom migrény. Lekár potom môže odporučiť primeranú liečbu. Migrény u detí nie sú ničím vážnym, no bolesť hlavy uprostred noci môže byť príznakom i vážnejších problémov, preto by ste mali konzultovať s lekárom.

Modré pery

Premodranie pier a okolia úst, namáhavé dýchanie, keď vidíte, že dieťaťu sa pri dýchaní akoby prepadáva hrudník, lapanie po dychu, pískanie pri dýchaní – to všetko sú príznaky vážnych problémov s dýchaním. Dieťa mohlo niečo prehltnúť, môže mať alergickú reakciu, prípadne astmatický záchvat.

Je dobré vedieť, čo robiť, ak dieťa prehltlo niečo nebezpečné.

Znížené močenie

Suché ústa a pery, menšie množstvo moču, u malých bábätiek vpadnutá fontanela, suchá koža, excesívne zvracanie – to sú príznaky dehydratácie. Tá musí byť riešená a liečená bezodkladne, pretože môže viesť k šokovému stavu. Bez váhania teda vyhľadajte lekára.

shutterstock

Zvracanie po páde

Ak má vaše dieťa menej než 6 mesiacov, prípadne je po páde zmätené alebo stratilo vedomie, či po páde zvracia – toto sú situácie, kedy neváhate vyhľadať lekársku pomoc. Pády u detí starších než 6 mesiacov obvykle nie sú problém, pokiaľ padnú zo „svojej výšky“ a neudrú sa pri tom o nič tvrdé či ostré.

Výrazné krvácanie

Poranenie, ktoré je široko otvorené, prípadne krvácanie, ktoré neprestáva po niekoľkých minútach intenzívneho tlaku na ranu – naznačujú, že dieťa potrebuje medicínsku pomoc (šitie, bandáž …). Podľa závažnosti rany a krvácania vyhľadajte buď vášho pediatra alebo rovno pohotovoť.

Tiež by ste mali vyhľadať lekára, pokiaľ vaše dieťa pohryzie zviera alebo ho zbije iné dieťa a jeho koža je poranená.

Inšpirované: parents.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Pridaj komentár