Pokiaľ máte doma malé deti, malých lezúňov, možno ste už robili bezpečnostné opatrenia, likvidovali z ich dosahu všetko, čo by mohlo nedopatrením skončiť v ich pusinke alebo čím by si mohli ublížiť.
Deti sú prirodzene zvedavé a majú chuť všetko skúmať. Čím sú menšie, tým viac sú tým skúmacím objektom práve ústa a všetko pôjde v prvom rade tam. Preto na pohotovostiach nie je núdza o riešenia prípadov prehltnutých lego kociek, gombíkov, mincí, ale aj špendlíkov či granulí pre domáceho miláčika … Niekedy sa s týmito predmetmi nestretávame len v tráviacej sústave, ale aj v dýchacej.
Čo deti najčastejšie zhltnú?
Najviac ohrozené sú deti cca do 5. roku života a u tých najmenším niekedy dôjde ku krízovej situácii za asistencie staršieho súrodenca. Ten je síce starší, ale ešte stále primalý na to, aby mu úplne „došli“ možné dôsledky.
Najčastejšie sa deti „venujú“ minciam, korálikom, gombíkom, malým hračkám, magnetom. Ďalej sú to ostré predmety – špendlíky, zicherky a kúsky skla. Veľké problémy môže spôsobiť prehltnutie batérie (tužkovej).
Rizikom je, že prehltnutý predmet neprejde niektorými užšími časťami tráviaceho traktu a uviazne tam. Dieťa tiež ohrozuje fakt, že ostré predmety môžu poraniť tráviaci trakt a a vznikne tam zápalový proces.
Ako zistíte, že vaše dieťa mohlo niečo prehltnúť?
Obvykle v takejto situácii rodičia zaznamenajú, že ich dieťa náhle nemôže dýchať, kašlať, plakať či hovoriť. Toto je situácia, kedy možno dieťa bude potrebovať prvú pomoc, takže by ste mali vedieť ako na to a čo v prípade prehltnutia drobných predmetov treba robiť.
Niekedy si však nemusíte byť istí, či vaše dieťa niečo zhltlo. Ak by sa tak predsa len stalo a tento predmet uviazol v žalúdku či pažeráku, na dieťati si môžete všimnúť:
- slintá viac ako obvykle,
- má ťažkosti pri prehĺtaní,
- veľa grgá, dávi či zvracia,
- odmieta jesť,
- objaví sa horúčka,
- sa zdá, že má bolesť či nepohodlie v krku, v oblasti hrudníka, či brucha.
V prípade vdýchnutia predmetu môže dieťa modrať v okolí úst a bude mať ťažkosti s dýchaním.