Detské chorobyKeď to bolí

Čo robiť, keď dieťa zhltne niečo nebezpečné

 Mária Kopčíková   14.03.2021   0

Pokiaľ máte doma malé deti, malých lezúňov, možno ste už robili bezpečnostné opatrenia, likvidovali z ich dosahu všetko, čo by mohlo nedopatrením skončiť v ich pusinke alebo čím by si mohli ublížiť.

Deti sú prirodzene zvedavé a majú chuť všetko skúmať. Čím sú menšie, tým viac sú tým skúmacím objektom práve ústa a všetko pôjde v prvom rade tam. Preto na pohotovostiach nie je núdza o riešenia prípadov prehltnutých lego kociek, gombíkov, mincí, ale aj špendlíkov či granulí pre domáceho miláčika ... Niekedy sa s týmito predmetmi nestretávame len v tráviacej sústave, ale aj v dýchacej.

shutterstock

 

Čo deti najčastejšie zhltnú?

Najviac ohrozené sú deti cca do 5. roku života a u tých najmenším niekedy dôjde ku krízovej situácii za asistencie staršieho súrodenca. Ten je síce starší, ale ešte stále primalý na to, aby mu úplne „došli“ možné dôsledky.

Najčastejšie sa deti „venujú“ minciam, korálikom, gombíkom, malým hračkám, magnetom. Ďalej sú to ostré predmety - špendlíky, zicherky a kúsky skla. Veľké problémy môže spôsobiť prehltnutie batérie (tužkovej).

Rizikom je, že prehltnutý predmet neprejde niektorými užšími časťami tráviaceho traktu a uviazne tam. Dieťa tiež ohrozuje fakt, že ostré predmety môžu poraniť tráviaci trakt a a vznikne tam zápalový proces.

Čo všetko zjedli vaše deti? >> >>

Ako zistíte, že vaše dieťa mohlo niečo prehltnúť?

Obvykle v takejto situácii rodičia zaznamenajú, že ich dieťa náhle nemôže dýchať, kašlať, plakať či hovoriť. Toto je situácia, kedy možno dieťa bude potrebovať prvú pomoc, takže by ste mali vedieť ako na to a čo v prípade prehltnutia drobných predmetov treba robiť. 

Niekedy si však nemusíte byť istí, či vaše dieťa niečo zhltlo. Ak by sa tak predsa len stalo a tento predmet uviazol v žalúdku či pažeráku, na dieťati si môžete všimnúť: 

  • slintá viac ako obvykle,
  • má ťažkosti pri prehĺtaní,
  • veľa grgá, dávi či zvracia,
  • odmieta jesť,
  • objaví sa horúčka,
  • sa zdá, že má bolesť či nepohodlie v krku, v oblasti hrudníka, či brucha.

V prípade vdýchnutia predmetu môže dieťa modrať v okolí úst a bude mať ťažkosti s dýchaním.

shutterstock

 

Čo treba robiť, ak zistíte, že dieťa prehltlo, čo nemalo

Ak je to možné, zaistite vzorku toho, čo prehltlo. Poznačte si čas, kedy ste zaregistrovali, že dieťa niečo prehltlo. Potom vezmite dieťa k lekárovi, na pohotovosť alebo volajte RZP.

V nemocnici dieťa obvykle podstúpi röntgen krku, hrudníku a brucha na zistenie lokalizácie predmetu. V prípade podozrenia z vdýchnutia telesa sa urgentne prevádza bronchoskopia.

Čo robiť, aby ste dostali z dieťaťa prehltnutý predmet von?

Ak vieme, čo dieťa prehltlo a prehltnuté cudzie teleso je napr. väčšie sústo jedla, môžeme dať dieťaťu napiť, resp. mu dať zjesť niečo tuhšie (napr. chlieb), aby sa teleso posunulo ďalej do pažeráka a potom do žalúdka. 

Keď dieťatko prehltne zicherku, či iný ostrý predmet, mincu či korálik, treba ísť na pohotovosť či volať RZP. Odborníci však odporúčajú zachovať pokoja a rozvahu. Po lokalizácii predmetu röntgenom vás zrejem pošlú domov s tým, že daný predmet prejde tráviacim systémom bez komplikácií. za dva až štyri dni. Potom už len treba kontrolovať stolicu dieťaťa.

Zdravotníci sa obvykle rozhodujú pre okamžité vyberanie ostrých a veľkých predmetov. Ak sa predmet zasekne v pažeráku, obvykle sa čaká aspoň 12 hodín, či sa neposunie ďalej.

Úplne zásadné je vybratie prehltnutých batérií. Tie obsahujú roztok hydroxidu draselného a hydroxidu sodného, ktorý môže spôsobiť poleptanie sliznice, vredy a perforáciu steny.

Ako prvú pomoc pri prehltnutí, či vdýchnutí drobného predmetu, môžete urobiť nasledovné:

k dieťaťu sa postavte zozadu a môžete ho buchnúť takou tou „päsťovkou“ do chrbátika. Pokúste sa však synchronizovať buchnutie a dýchanie dieťaťa, aby vaše buchnutie prišlo súbežne s vydychovaním dieťaťa.

Ak by to nepomohlo, tak dieťa zozadu objímte a prudko ho stisnite pod rebrami.

Prvú pomoc si môžete pozrieť aj na tomto videu:

 

Spracované s použitím: Nhs.uk, medicaldaily.combabycentre.co.uk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised