Infekcia močových ciest je ochorenie postihujúce močovú rúru, močový mechúr, močovody a obličky. Infekcia môže byť ohraničená na dolné močové cesty (močová rúra, močový mechúr), alebo na horné močové cesty (močovody, obličky).
shutterstock
Najčastejšie infekcie spôsobujú baktérie, ale môže ju vyvolať aj vírus, alebo parazit. Najčastejšími baktériami, ktoré spôsobujú infekciu močových ciest sú baktérie, ktoré žijú v ľudskom čreve ( Escherichia coli, Enterobacter).
Dievčatá majú väčšie riziko vzniku infekcie močových ciest, ako chlapci. Je to hlavne kvôli kratšej močovej rúre a menšej vzdialenosti medzi ritným otvorom a ústím močovej rúry. Infekcie močových ciest obmedzené na močový mechúr môžu byť bolestivé a nepríjemné. Pri infekcii obličiek, ktorá nie je správne liečená, môže dôjsť k vážnym následkom.
Príznaky
Príznaky ochorenia závisia od miesta, kde je zápal a od veku dieťaťa. Vo všeobecnosti pri infekcii dolných močových ciest je to pálenie, rezanie, bolestivé močenie. Príznakom môže byť aj časté močenie v malých množstvách a zmena zafarbenia moču (najčastejšie krvavý moč).
Pri zápale obličiek je prítomná teplota (viac ako 38°C), bolesť v krížoch, bolesti brucha, vracanie.
Kedy vyhľadať lekára
Pri teplote, triaške, vracaní – okamžite (aj v noci lekársku službu prvej pomoci).
Pri pálení, prerušovanom močení, častom močení – obvodného pediatra čo najskôr.
Praktické rady
Ideálne je hneď pri príznakoch, ktoré by mohli svedčiť o infekcii močových ciest nabrať moč do skúmavky. Pri malých deťoch s plienkami nalepiť vrecko na odber moču (dostanete ho v lekárni, alebo zdravotníckych pomôckach). K dispozícii sú jednoduché vrecká a vrecká na odber stredného prúdu moču. Ideálne je, aby ste vrecko na odber moču mali doma, tak ako lieky proti teplote. Je jednoduchšie prísť k lekárovi už s nabratým močom, ako čakať u lekára, kým a dieťa vyciká.
Loading...