Farba moču môže byť znakom nejakej choroby

Andrea Biela 0

Keď sa pozriete na moč vášho dieťaťa ale aj na svoj vlastný, môžete sa o sebe všeličo dozvedieť. Napr. ako ste na tom so zásobami vody v tele alebo či niektoré životne dôležité orgány nevykazujú známky dysfunkcie.

Pomôžeme vám v základnej orientácii a nezabudnite, že akékoľvek otázky treba konzultovať s pediatrom alebo odborným lekárom.

 Priehľadný moč

Ak je moč takmer priehľadný, môže to znamenať, že dieťa či dospelý pije veľa vody až príliš veľa. Ojedinele to môže znamenať isté riziká spojené s riedením solí v tele.

Vo všeobecnosti platí, že ak človek pije toľko vody, že moč vyzerá ako voda, pravdepodobne pije viac vody, než je nutné. Treba mať na pamäti, že toto síce nie je taký problém ako dehydratácia, ale aj nadmerná hydratácia môže spôsobiť chemickú nerovnováhu v krvi.

 Farba svetlej slamy/jantárová

Svetložltý moč je znakom primeranej hydratácie, ale ak by farba stmavla, obvykle to znamená, že treba pridať na tekutinách. Špeciálne si to treba všímať u malých detí, najmä výlučne dojčených, pretože vzhľad moču okrem iného hovorí o dobrom príjme tekutín dieťaťom. 

Zaujíma vás, ako zistíte, že máte dosť mlieka?

 Tmavožltá až hnedá

Táto farba môže byť známkou dehydratácie. Odborníci hovoria, že ak tento problém pretrváva, treba vyhľadať lekára, pretože takto tmavý moč môže znamenať aj problémy s pečeňou.

Ak pečeň nefunguje ako má, môže dôjsť k tomu, že sa poriadne nespracúvajú niektoré žlčové soli, ostávajú v krvi a následne v moči, čo spôsobuje jeho hnedé zafarbenie. Preto by bolo potrebné konzultovať situáciu s lekárom.

 Svetlooranžová

Môže byť znakom dehydratácie alebo problémov pečene či žlčových ciest, môže tiež byť dôsledkom zvýšenej konzumácie potravinárskych farbív alebo vylučovania zvýšeného množstva vitamínu B z krvného obehu. Konzultujte s lekárom.

 Tmavooranžová až hnedá

Môže byť príznakom žltačky alebo Gilbertovho syndrómu (cit. pediatria pre prax: Gilbertov syndróm je najčastejšou formou nekonjugovanej hyperbilirubinémie. Je spôsobený mutáciou v géne UGT1A1, ktorá vedie k zníženiu aktivity kľúčového enzýmu zodpovedného za konjugáciu bilirubínu.)

 Ružová

U niektorých ľudí u môže spôsobiť konzumácia repy, čučoriedok, či rebarbory. Ak ste však nič takéto nejedli, môže to znamenať väčší problém – viď „červená“.

 Červená

Červená farba moču môže byť príznakom menej vážnych ale aj veľmi ťažkých ochorení. Krv v moči môže byť príznakom infekcie, obličkových kameňov alebo aj nádoru v močových cestách. Môže tiež byť príznakom otravy, či zriedkavého dedičného ochorenia porfýria. Pri takto zafarbenom moči neváhajte vyhľadať lekára.

 Zelená alebo modrá

U niektorých ľudí zelené zafarbenie spôsobí konzumácia špargle. Modré i zelené zafarbenie moču môžu spôsobiť niektoré lieky a tiež spomínaná farbivá v potravinách. Záleží na tom, ako dobre farbivá absorbuje črevo a ako ľahko, resp. ťažko si s nimi dokážu poradiť ľadviny.

Zelená farba moču môže byť príznakom  bakteriálnej infekcie močovej sústavy. Modrá zase príznakom metabolického ochorenia známeho ako hyperkalcémia.

 Tmavohnedá alebo čierna

Býva niekedy spôsobená konzumáciou veľkého množstva rebarbory, čiernej fazule alebo aloe. Môže však byť tiež príznakom otravy. Konzultujte s lekárom. 

Máte malé dieťa? Neviete, ako mu odobrať moč? Čítajte ďalej.

 Biela či „ako mlieko“

Takáto farba môže byť spôsobená prítomnosťou veľkého množstva istých minerálov, ako napr. vápnik či fosfor, či prítomnosťou nadmerného množstva bielkovín. Tiež treba konzultovať lekára.

S použitím: health.ucsd.edu/

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

články autora...

Pridaj komentár