Dávate deťom pri teplote rôzne druhy liekov?

Mária Kopčíková 0

Teplota u malých detí nie je ničím nezvyčajným. Nielen, keď má dieťatko nejaké ochorenie, ale aj keď je unavené, vyčerpané, v strese – môže mu vystúpiť teplota až tak, že ju treba znižovať liekmi.

Rodičia sa však niekedy pýtajú, či je správne, aby deti s horúčkou užívali každé tri hodiny striedavo paralen a ibuprofen? Overujú si, či nemôže dôjsť k predávkovaniu antipyretikami?

Kedy podať paralen, kedy ibuprofen

Prof. László Kovács (pediatriapreprax, 2015) upozorňuje, že „existujúce národné odporúčania sú jednotné v tom, že cieľom tejto liečby je skôr zbaviť dieťa bolesti a zlepšiť jeho pocit komfortu, než za každú cenu znižovať telesnú teplotu“.  

Pri liečbe horúčky u detí sa najčastejšie využíva paracetamol a ibuprofen. Pretože metabolické pochody týchto liekov v organizme sú odlišné a vzájomne nezávislé, predpokladá sa, že pri spoločnom podávaní by mohli mať silnejší výsledný efekt.

Biologický polčas lieku (je to doba, za ktorú sa vylúči polovica z celkového množstva látky aktuálne prítomnej v organizme) je v priemere 4,5 hodiny v prípade paracetamolu a 1 – 2 hodiny v prípade ibuprofenu.

  • Paralen sa odporúča aplikovať každých 4 – 6 hodín v dávke 10 – 15 mg/kg,
  • ibuprofen sa má podávať každých 6 – 8 hodín v dávke 10 mg/kg.
  • tieto liečivá by sa nemali podávať v rovnakom čase – teda spolu každé 4 hodiny. Môžu sa podať alternatívne, každé hodiny striedavo. 
  • Rovnaký liek sa podá raz za 6 hodín. 

Viete, ktoré lieky na znižovanie teploty u detí nepoužívať?

Lekári upozorňujú na možné predávkovanie

Aj keď podávanie rôznych antipyretík môže byť nápomocné, odborníci upozorňujú na riziko nesprávneho dávkovania až v polovici prípadov.

Častou chybou je, že rodič si nezaznamená presný časový postup liečby a takto môže dieťaťu podať ten istý liek opakovane v kratších  časových intervaloch a vo vyššej dávke. Čo môže zdravie dieťaťa ohroziť.

Prof. Kovács pripomína: 

  • Prvoradým cieľom liečby detí s teplotou je zlepšenie celkového komfortu dieťaťa.
  • Rodičia by mali pochopiť príčiny horúčky a akceptovať, že samotná horúčka nemá  nepriaznivé účinky na zdravie dieťaťa a netreba mu lieky podávať príliš skoro a vo veľkých množstvách.
  • Paracetamol a ibuprofen majú porovnateľný účinok na znižovanie teploty.
  • Rutinné kombinované podávanie paracetamolu a ibuprofenu sa neodporúča vzhľadom na chýbanie dostatočných dôkazov o  zvýšenej účinnosti tohto postupu. O  striedavom podávaní paracetamolu a ibuprofenu nech rodičia uvažujú, ak u dieťaťa pretrváva alebo sa znovu obnovuje diskomfort pred časom podania nasledujúcej dávky lieku, ktorým sa s liečbou začalo.
  • Rodičia by mali evidovať, kedy aký liek dieťaťu podali a v akej dávke, aby sa vyhli predávkovaniu. 

Aby sa vám nepodarilo predávkovať svoje dieťa, vytlačte si teplotný graf.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár