Operácia: Pruh – Hernia – Prietrž

MUDr. Jozef Babala, PhD. - detský chirurg 37

Čo je prietrž a ako vzniká? 

Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž, ktorá postihuje 1 z 5 detí (20%) a slabinová prietrž, ktorá postihuje 3-5% donosených detí a až 30% detí narodených pred termínom.

V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia). Pri slabinovej prietrži nájdete skratku l.dx., čo znamená, že je na pacientovej pravej strane (60%), alebo l.sin., na ľavej strane (25%). Bilateralis, alebo l.utq znamená, že hernia je súčasne na oboch stranách (15%).

shutterstock

Prietrž u detí vzniká na vrodenom podklade a môže sa objaviť od novorodeneckého veku až po školský vek. Nerobte si výčitky, vrodený neznamená dedičný. Prietrž je s brušnou dutinou spojená komunikujúcim blanitým vakom, prechádzajúcim cez slabinový prstenec, ktorý je normálne otvorený počas vnútromaternicového obdobia a uzatvorí sa pri narodení dieťaťa.

Treba prietrž operovať? Je nebezpečná?

Pruh nikdy spontánne nezanikne. Nebezpečným sa stáva, keď do vaku prietrže vnikne kľučka tenkého čreva, alebo vaječník u dievčaťa, alebo vajíčko u chlapca. Orgány vo vaku sa môžu pri prechode cez úzku bránku priškrtiť (inkarcerovať), opuchnúť a zastaví sa cirkulácia krvi. Pri neskoro rozpoznanej príhode môže dieťa prísť o vaječník, alebo vajíčko, v prípade črevnej kľučky je pacient ohrozený na živote vzniknutou črevnou nepriechodnosťou, prípadne odumretím kľučky s infekciou brušnej dutiny. Preto pruh treba operovať.

Príznaky hernie – pruhu – prietrže? Ako zistíte závažnosť stavu?

Slabinový pruh

Najčastejším príznakom slabinového pruhu je polguľovité vyklenutie v slabine, ktoré sa objaví náhle a môže sa zväčšovať. Pri nezávažnom stave je vyklenutie mäkko-elastickej konzistencie a dieťa pri jemnom stláčaní nereaguje bolestivo. U chlapcov môže vyklenutie zostúpiť až do mieška. U dievčat môžeme vo vyklenutí nahmatať tuhý fazuľkový útvar, čo je vaječník. V takomto prípade neodkladáme návštevu lekára.

Pricviknutie hernie

Obdobie novorodenecké a dojčenské je najrizikovejšie, čo sa týka pricviknutia (inkarcerácie) hernie.  Po prvom roku života riziko výrazne klesá. Táto nebezpečná komplikácia sa prejaví tým, že vyklenutie je:

 • tvrdé,
 • na dotyk bolestivé,
 • farba kože je zmenená do červena až modra,
 • krátko po pricviknutí sa dieťa stane nekľudným,
 • dieťa bolestivo plače a zvracia.

Nečakajte a dopravte dieťa rovno na chirurgickú (pohotovostnú) ambulanciu!

Pupočný pruh

Pupočný pruh je spravidla nezávažný. Pokiaľ nepôsobí esteticky príliš rušivo, teda ak nie je priveľký, čakáme s operáciou do 3-4 roka života dieťaťa.  U väčšiny detí s pupočným pruhom sa tento spontánne uzavrie, alebo zmenší. Lepenie mincí a rôznych náplastí na pupočný pruh nemá efekt. Po treťom roku neuzavretý pupočný pruh operujeme.

Vyšetrenia a Operácia pruhu

Urgentná operácia

Časť pacientov musíme operovať urgentne (priškrtená hernia viď vyššie), čo vám nedá veľa časového priestoru na zvažovanie operácie a na organizovanie vášho času.

Dieťa v takomto stave sa cez chirurgickú ambulanciu prijme do nemocnice a po predoperačných vyšetreniach (odber krvi a vyšetrenie pediatrom) je operované.

Pred odchodom do nemocnice nedávajte dieťaťu jesť, ani piť. Pred operáciou musí byť dieťa 6 hodín bez tuhej stravy a 4 hodiny bez tekutín.

Detský chirurg sa môže rozhodnúť aj pre ambulantné zasunutie pruhu na svoje miesto (repozícia, taxia).

Ostatných pacientov operujeme plánovane (elektívne), kedy detský chirurg vysvetlí riziká a vhodné načasovanie operačného zákroku. Deti operujeme zásadne v celkovej anestézii bez vekovej limitácie.

Plánovaná operácia

Nekomplikovaný pruh, plánovaná operácia. Liečba je podmienená podpísaním informovaného súhlasu. Môžete si vybrať medzi hospitalizáciou a jednodňovou chirurgiou.

A: Hospitalizácia

trvanie: 3 dni (2 noci)

 1. Návšteva vášho pediatra, ktorý vás s výmenným lístkom odošle ku špecialistovi – detskému chirurgovi.
 2. Návšteva detsko-chirurgickej ambulancie (spádovej a potom nemocničnej, kde je lôžkové zariadenie, alebo priamo nemocničnej), vyšetrenie dieťaťa a zvolenie vhodného času operácie.
 3. Vyšetrenie v anestéziologickej ambulancii.
 4. V týždni pred plánovaným termínom vyšetrenie pediatrom a odber krvi na testy podľa požiadavky anestéziológa (dieťa musí byť 3 týždne pred plánovaným zákrokom zdravé).
 5. V daný termín prijatie cez detskú chirurgickú a anestéziologickú ambulanciu na lôžkové oddelenie nemocnice. Dieťa má právo na prítomnosť jedného rodiča, za príplatok je možnosť samostatnej izby.
 6. Deň prvý: Prijatie na lôžkovom oddelení, večer podanie lieku.

  Deň druhý: Ráno na lačno, ranné podanie lieku, operácia podľa harmonogramu (vo výnimočných prípadoch môže byť operácia presunutá na nasledujúci deň). Operácia trvá približne 20 minút. Neľakajte sa ak od odvezenia dieťaťa až po jeho návrat uplynú 2 hodiny. Do tohto času patrí príprava, anestézia, operácia, prebudenie a sledovanie pacienta. Pooperačne má dieťa infúziu, až kým neprijíma dostatočne tekutiny. Pod vplyvom anestetík môže dieťa reagovať neprirodzene, sťažuje sa na bolesti, ktoré sú tlmené liekmi. O vaše dieťa sa stará zdravotná sestra, no treba si uvedomiť, že sa stará o niekoľko detí, z ktorých každé je pre svojho rodiča tak drahé, ako to vaše pre vás.

  Deň tretí: Kontrola chirurgom, prepustenie dieťaťa do domácej starostlivosti. Chirurg ostáva nezriedka v anonymite.

  6. Po týždni kontrola na chirurgickej ambulancii, kontrola po operácii, prípadne vybratie stehov z rany.

  7. Návšteva u vášho pediatra, odovzdanie prepúšťacej správy.

  8. 2 týždne rekonvalescencia v domácom prostredí, 1 mesiac bez cvičenia. Bez diétneho obmedzenia.

  Jednodňová chirurgia

  pobyt v zariadení trvá 2-4 hodiny

  1. Návšteva vášho pediatra, ktorý vás s výmenným lístkom odošle ku špecialistovi – detskému chirurgovi.
  2. Návšteva detsko-chirurgickej ambulancie zariadenia poskytujúceho služby jednodňovej chirurgie. Vyšetrenie dieťaťa a zvolenie vhodného času operácie, odporučenie odberov a vyšetrení.
  3. V týždni pred plánovaným termínom vyšetrenie pediatrom a odber krvi na testy (dieťa musí byť 3 týždne pred plánovaným zákrokom zdravé).
  4. V daný termín prijatie do zariadenia jednodňovej chirurgie na presne určený čas, vyšetrenie anestéziológom, podanie lieku (premedikácia) a umiestnenie dieťaťa na lôžko. Operácia trvá približne 20 minút, po prebudení sa pacient monitoruje na lôžku, kde je prítomný rodič. Pod vplyvom anestetík môže dieťa reagovať neprirodzene, sťažuje sa na bolesti, ktoré sú tlmené. Dieťa je pod kontrolou anestéziológa. Kontrola chirurgom, prepustenie dieťaťa do domácej starostlivosti.  Osobný kontakt chirurga s rodičmi.
  5. Po týždni kontrola na chirurgickej ambulancii, kontrola po operácii, prípadne vybratie stehov z rany.
  6. Návšteva u vášho pediatra, odovzdanie prepúšťacej správy.
  7. 2 týždne rekonvalescencia v domácom prostredí, 1 mesiac bez cvičenia. Bez diétneho obmedzenia.
  8. Komplikácie operácie pruhu?

   Môžeme a to aj napriek hrôzostrašnému, alibistickému scenáru, ktorý musíte podpísať pred operáciou.

   Budete poučení o možných komplikáciách počas uvedenia do celkovej anestézie. Pre vás je dôležité vedieť, že treba uviesť informácie o ochoreniach dýchacieho systému, srdcového systému, obličkového a metabolického systému, o málokrvnosti, ak na takéto vaše dieťa trpí. Taktiež zdôraznite precitlivenosť na  lieky, či iné látky a nedostatočnosť imunitného systému. Nebuďte prekvapení ak sa vás na to isté opýta váš pediater aj anestéziológ. Riziká sa dajú znížiť na minimum, nie však absolútne vylúčiť.

   Pod chirurgickými komplikáciami, aj keď veľmi zriedkavými si môžete predstaviť :

 • Pooperačné krvácanie s následným vznikom podkožnej krvnej zrazeniny, alebo so vznikom výrazného opuchu mieška. Výnimočne treba takúto komplikáciu riešiť chirurgicky, bezprostredne po operácii.
 • Pooperačne môže vzniknúť opuch v mieška, ktorý po niekoľkých dňoch až týždňoch spontánne ustúpi.
 • Taktiež sa môže objaviť zápal v oblasti operačnej rany, ktorý zvládneme lokálnou liečbou – obkladmi, alebo chirurgickým vypustením hnisavého ložiska, prípadne celkovou liečbou – podávaním antibiotík.
 • Recidíva, čiže opätovný vznik pruhu na operovanom mieste je u detí raritnou komplikáciou s častosťou výskytu pod 1%.

Bolesť bezprostredne po operácii nie je komplikáciou, ale prirodzeným sprievodným znakom a je tlmená liekmi. Ani jazva po operácii nie je komplikáciou a dieťa sprevádza nezriedka po celý život.

Táto operácia patrí medzi radikálne výkony, čo znamená, že problém s pruhom je vyriešený na trvalo.

Za článok ďakujeme MUD. Jozefovi Babáloví, z Jednodňovej chirurgie pre deti v Bratislave – EUROMED

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (81 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

MUDr. Jozef Babala, PhD. - detský chirurg

Pracuje na Klinike detskej chirurgie LFUK a DFNsP v Bratislave. Venuje sa najmä vrodeným cievnym ochoreniam a úrazovým poškodeniam ciev detského veku, hrudnej chirurgii a miniinvazívnej chirurgii. Vedie neštátne zdravotnícke zariadenie Euromed, s. r. o., jeho srdcovou záležitosťou je jednodňová chirurgia detského veku, ktorú v spolupráci so Slovenskou asociáciou jednodňovej chirurgie etabloval na Slovensku.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Dobrý deň ! Chem sa opýtať či po 4 mesiacoch po operacii slab. pruhu je normálne že mám rezave bolesti iba pri pretáčaní sa v posteli a niekdedy pri sedení ?Podstupil som jednu operáciu minulého roku v auguste ale v decembri sa mi znovu spravil pruh ,takze toho roku som mal dalšíu operáciu vo februári ,kde mi chirurg vložil sietku z vnútornej a z vonkajšej strany nakoľko som mal tam dieru na 5 prstov . Cítim sa fajn až na to sedeníe niekedy a spaní .. Myslite si ,že ta bolesť ustúpi časom .pokial sa celkovo daju do pôvodného stavu nervy alebo je v tom niečo iné ? Operácie boli vykonávané v Írsku v Dubline nakoľko tu žijem . Vopred Vám Dakujem !

 2. Dobry den, chcem sa spytat, moj 14-mesacny syn bol operovany na slabinovy pruh pred 1 mesiacom. Zahojilo sa mu to pekne, ale pred troma dnami som mu zbadala na tej strane (pravej), na ktorej bol operovany, ze ma zvacsenu uzlinu. Chcem sa spytat, ci to moze nejako suvisiet s operaciou a pooperacnym stavom. Dakujem…

 3. Dobrý deň, chcem sa poradiť..Máme 3T synčeka, od narodenia má hypospádiu 1 stupeň, cez týždeň sme boli u urologa sa ukázať a ten nám ešte zistil, vodu v pravom miešku… Od narodenia boli oba miešky pripuchnuté tak som to neriešila, ale teraz ten ľavý je vidno že je prázdny a o veľa menší ako ten pravý.. Zatiaľ to nieje napuchnuté až do slabín, ale bojím sa že sa to stane, už teraz máme dosť starostí s tou hypospádiou(takže nás určite čaká jedna operácia) a teraz ešte toto… Chcem sa opýtať či je možnosť že sa tá tekutina vstrebe sama, a ak áno ako dlho to bude cca trvať..Na čo presne mám dávať pozor, čo pomôže tomu aby to prešo samo…Ďakujem

 4. Prosím veľmi pekne o odpoveď Mám 72 rokov navrch ochlpenia na intimnom mieste na my vytvaraju tvrdšie hrudky,niekedy veľmi palia a potom z ničoho nič sa stratia.Zo ženeskeho hladiska nemám žiadne ťažkosti už dlho som po operacie materice a vaječnikov -odstraneni.Nemože to byt pruh.Prosím veľmi o odpoveď,začo srdečne ďakujem Olga

 5. Toto je veľmi dobrý článok – vďaka zaň. Ja musím povedať, že nám hlavne po operácií pomohli celý proces hojenia urýchliť enzýmy, dovtedy som ani nevedela že niečo také existuje. lekárka nám odporučila pre syna wobenzym, doteraz som jej za to vďačná.

 6. Moj priatel bol v UK operovany na herniu. Robili mu to laparoskopicky, tri diery v bruchu, pritom to je slabinova hernia. Treti den po operacii nemoze ist na velku potrebu. Tlacit tiez nemoze, lebo ho to boli. Mozte nam prosim nejako poradit? Vdaka

 7. Dobrý den. Chcela by som sa vas poprosit o radu. Mam 2,5mesacneho syna a teraz mu zistili herniu v skrote. Chcela by som vediet odkedy je to operovatelne najlepsie pre dieta. Velmi ma to trapi nieje to bolestive na pohmat no mam obavy ze casom by sa mohlo to pohorsit. Lekar urobil sono povedal , ze crievko to nieje len tekutina, ze casom sa to moze upravit samo bez operacie. Mozete mi teda odpisat kedy je idealny cas na konzultaciu a operaciu? Velmi pekne dakujem za radu.

  1. ahoj, pokiaľ črievko spadá do mieška, tak sa to samé už nezrastie – bude nutná operácia, treba sa ísť dať objednať, lebo tekéto operácie nerobia ambulantne. Do operácie bude treba črievko zatláčať, aj keď to možno už bude zbytočné lebo pri veľkom tlaku hneď vybehne von. Takže čo najskôr sa treba isť objednať na operácie – doba hospitalizácie býva tri dni ak je bez komplikácií potom domov a už len na extrakciu štích prípadne nejaká kontrola. Držím palce.

  2. … a ešte jedna vec – malé dieťa si tak neuvedomuje čo sa sním deje a nieje nejako vystavené psychickej alebo inej záťaži – takže bez obáv

 8. Váš komentárm vjanuari som bola treti krat operovana na herniu teras mi povedali ze ju mam znova bola bi to uz stvrta operacia uz sa bojim prosim vas co bi sa stalo kebi ze sa uz nedam operovat preco sa mi to stale obnovuje dva krat mi dali aj sietku a este mam okolo rani aj bolesti dakujem

 9. Tak mi sme pred mesiacom u nášho 2,5 ročného syna objavyli napuchnute pod pupíkom..tak sme išli hned na chirurgiu a že má pruh-slabinový..ale že budeme tak 2 roky kontrolovat (‚Eek‚) a potom sa uvidí..no nezdalo sa mi to vobec rozumne..ved v septembry ide do školky a jak ho tam budu stale pozorovat,a čo čítam tak slabinovy pruh je nebezpečný..tak sme išli do druhej nemocnice do ružinova a tam velmi milá pani lekákra ktora nám všetko dopodrobna vysvetlila,že neni načo čakat,že počkáme tak maximálne mesiac či sa mu to neukáže aj na druhej strane lebo má nato nábeh..po mesačnej kontrole nám dnes oznámila že je to o dost väčšie a zliezlo mu to až ku gulke ,a nebudeme strácat čas..tak v pondelok ideme na kramare dohodnut termín operácie..no som nanervy už teraz ale lepšie hned jak sa strachovat 2 dalšie roky..dcera(dvojička 2,5 ročná ) má pupočný pruh,ten už rok pozoruju a uvidíme v lete či nepojde tiež na operáciu..tak držím všetým palce a snád to dobre dopadne

 10. Dobry den 13 marca 2012 som bol operovany na pruh slabinovy klasickou metodou cize urobil mi tam rez asi 8 stehov a do vnutra mi dali sietku. velmi pekne vas prosim mozete mi niekto poradit kolko dlho nemozem nic robyt myslim tym hrat tenis futbal a tak dalej ako dlho sa to ma liecit? prosim vas odpiste a poradte mi dakujem pekne

 11. Váš komentár Včera som prišiel z nemocnice operovaný na herniu slabiny v pravo som kardiak mam stenty po dvoch infarktoch po silnom kýchnuti ma silne zabolelo pri slabine teras ma boli aj pri kašíaní može to bit trhanie hernie do prava čo mozem alebo mam urobit dakujem za radu… : Cool

 12. Prajem príjemný deň, máme sedemtýždňového syna narodený v 31 týždni. Má slabinový pruh na pravej strane. Bol vyšetrený v chirurgicke amb. a objednaný na operáciu na 27.02.2012. Moja prvá otázka je či to nieje riziko tak dlho čakať na operáciu u tak malého dieťatka a uspokojiť sa z vyjadrením, že to nieje vážne a stačí to zatláčať? Druhá otázka je o zatláčaní toho črievka – nemôže dojsť k zauzleniu črievka mimo brušnej dutiny o semenník alebo semenovod alebo črievka samotného pri zatláčaní a tým vykonať ešťe väčší problém ako je? Nemám dobrý pocit ako rodič z tak dlhého termínu na operáciu u tak malinkých pacientov. Vďaka za odpoveď.

 13. Mám jedno mesačnú dcéru, ktorá sa narodila predčasne v 7 mesiaci. Diagnostikovali u nej herniu slabinovú na ľavej strane. Chcel by som sa spýtať, či sa táto hernia dá upraviť u takto malého dieťaťa alebo bude v budúcnosti nutný operačný zákrok a ak áno v akom veku. Zatiaľ jej to máme len zatláčať. Ďakujem za odpoveď.

 14. No tak mna to caka za chvilu tiez-mam pupocny pruh cca 2cm,este predoperacne vysetrenie a ide sa.Su aj horsie operacie,tiez mam obavy ako to dopadne a co potom,ci sa to objavy znova alebo nie.Tak drzim vsetkym podobne „postihnutym“ palce.. zwinker

 15. Ahojte,som malý chlapec no malý tak (11/12) ročný a potrebujem poradiť od skúseneho lekára alebo od toho kdo sa do tohto vyzná..Mám pruch v oktobri ma operovali 1-krát v roku 2010 /2 krát 28.1.2011 to už bol 2 krát a teraz ma bolia obi dve strany s ničoho nič Cry

   

   

  Ďakujem,Denis

 16. Potrebujem sa sniekym poradit,mam podozrenie na pruh ale niesom si ista..a kedze nieje mozne teraz ist k lekarovi tak sa potrebujem aspon informovat ci je to fakt pruh..dakujem

 17. Dobrý deň, možete mi poradiť kde mi zoperuju laparoskopicky herniu slabiny? mam ju uz 3-krat a chcel by som ,aby mi bola stena zosilnena mriezkou,nakolko ide o tretie opakovanie.Dakujem za odpoved.mam 38 r.

 18. Dobry den,chcel by som sa opytat či je normalne ked už pred mesiacom som bol na operacii brušnej hernie,a mal som aj taku hadičku tri dni odtial,a stale to mam dost take opuchnute,skoro ako mandarinka velke,aj ked nosim pas,či s tym ma niekto skusenost alebo je to po mesiaci normalne a za kolko sa mi to asi „splasne“napišem hovorovo.Alebo po mesiaci uz je nejaky problem a mam navštivit zase lekara..Dakujem.

 19. uz asi rok mam bolesti pupka asi tak raz do mesiaca a potom nic pupok mi mierne opuchne a potom sa vtiahne spet moze to bzt aj pupocny pruh ak ano ako sa prejavuje alebo co moze byt ina pricina stolica normalna a pravidelna dakujem

 20. Zdravím, pred 4 mesiacmi som bol operovaný na brušnú herniu, konkrétne pupočný prietrh, 5 dní po operácií sa mi operované miesto začalo hnisať- doktory mi povedali, že to je od tepla… chodil som na preplachy a nakoniec sa mi to v poriadku zahojilo. Big Grins

  Dnes mám také isté príznaky ako pred 4 mesiacmi, chcem sa opýtať nieje to tým, že som neužíval po operácií žiadne antibiotiká a, že sa mi operačné miesto poriadne nezahojilo??? Mám vlastne s tým ísť za doktormi??? Neviem vlastne dôvod prečo som sa zase pretrhol??? Môžete mi prosim Vás poradiť čo mám robiť??? som z toho zúfalí

  Cry

  Za skorú odpoveď Dakujem….

 21. dobrý deň

  chcem sa opýtať v štvrtok mi laparoskopicky operovali herniu v pravo dole v podbrušku …(zrejme sa to tak vola)

  nemal som z ničím problem všetko bolo ok

  tera po operacii mam viditeľne zväčšený miešok dočítal som sa že to ide o opuch v miešku a že netraba panikariť že to je opuch??bežne po operacii alebo mohlo sa niečo stať pri operacii hoci s pohl.organom mi nič nerobili

  ďakujem za skoru odpoved Big Grins

 22. Dobrý deň

  Vcera dosiel z nemocnice,, bol som operovaný na slabinovú herniu v pravo ,, lavu mam uz zoperovanú 5 rokov dozadu. V piatok som teda absolvoval operáciu, laparoskopicky mi to pozreli a zistili že nemam herniu takze len pozreli kamerkou obe strany ci je to v poriadku a skoncili,,, teda moje komplikacie zrejme nesuviseli s hernou a vysledok je dierka v bruchu stratené 3 dni a 2 dni po operacii si vobec nemozem lahnut na bok lebo mam problemy s dychanim. Pichá ma akoby v boku je to dost nepríjemné ,,, spím len na chrbte,,, dufam ze to prejde Frown

 23. Mam problém pri ktorom si nie som istá. Už niekoľko tiždnou mam problemi z bruchom. Keď sa prudko postavím ma zabolí v podbrušku a cítim pár sekúnd také trhanie až ma tahá na kolená, to to isté ale viac na pravej strane sa mi stáva keď zakašlem. Každý mi hovorí že je to pruh no nie som si istá a nemám teraz čas si brať voľno a behať po lekároch.

   

  Dakujem za odpoved big green

 24. veľmi dobre napísaný článok. my sa so synom chystáme na vyšetrenie a následnú operáciu. má 3,5 roka. ja mám stach – matka, no dúfam, že to všetko zvládneme. a ten článok mi objasnil veľa vecí. Ďakujem smile zwinker

 25. Zdravim pisem Vam zazitok z nasej operacie, pisala som 11.6 ze ideme v auguste na operaciu. Vsetko prebehlo velmi dobre rano sme prisli do nemocnice nalacno a operovali nas cez obed asi tak 35 minut. Po operacii sa velmi dobre prebral nic mu nebolo a ani ho nic nebolelo, znecitliveli ho od pasa nadol a uspali. na druhy den trosicku pokrivkaval ale vsetko supere zvladal. Po operacii nas pustili uz v ten den vecer, boli sme v BB v Ros. nemocnici. Vsetci co ste pred operaciou nebijte sa deti to velmi dobre zvladaju a vobec to nic neni, drzim palce aby ste to vsetci zvladli ako nas syn Razz

 26. Super to je prepracovane,klobuk dole a zrozumitelne,,zajtra idem prave na vyšetrenie a na operaciu ,ma to upokojilo normalne,,

 27. Syn bol pred rokom operovaný na herniu bilat – slab. . V aprili sme spozorovali asi 3 cm nad ľavou jazvou malý výklenok. Po navšteve chirurga, ktorý nám najprv povedal, že na tomto mieste by pruh nemal byť oznámil, že môže ísť o pruh, ktorý sa vyskytuje asi u jedného z tisíc pacientov. Prepis lek. správy : brucho makké, bez palp. bolestivosti a rezistencie, obe inguiny pevné, jazvy zahojenéppi. Pri zvýš. brušnom tlaku pararektálne vľavo od pupka asi 3 cm kraniálne od jazvy po herniotomii je oslabená brušná stena, v ktorej sa vyklenuje asi 1 cm guľatá rezistencia. Z: Hernia parietis ant. abdominis 1. sin. – hernia spiegelli susp. Stp§ hernitimiam ing. bilat. Syn má 21 mesiacov, je to veľmi živé dieťa a je aj štíhly. Viacerí nám už aj radili, aby sme vyskúšali nejaké cviky na posilnenie brušných svalov, pretože sme si všimli aj výklenok aj na druhej strane v tej istej výške. Nemože to byť, že má to bruško oslabené. Asi 3 týždňový dostal silný zápal močových ciest a obličiek.

 28. Dakujeme za informácie o pruhu, mame doma 4 rocneho synceka a na operaciu pruhu ideme v aguste. Vdaka vasmu clanku vieme co nas caka. smile Cool Dufam ze vydrzime do operacie so zdravim a ked bude po vsetkom urcite pridame aj nas prispevok ako sme to zvladli. Drzte nam palce.

  1. Môj manžel bol operovaný na pruh presne pred rokom, a teraz má tie isté príznaky na tom istom mieste, a naviac to má červené. U lekára ešte nebol. Bude si musieť podrobiť zase operácii? Za skorú odpoveď ďakujem.

 29. Krasne vypracovane. Akurat sa moja znama chysta s malým na planovanu operaciu. Privitala by som viac takychto praktickych a zrozumitelnych rodicovskych navigacii, co sa tyka operacii a zakrokov. Dik.

Pridaj komentár