Čo na bolesť bruška u detí: 9 domácich liekov

Andrea Biela 2

Bolesť bruška býva nepríjemná pre dieťa, jednako však aj pre rodičov. Môže byť spôsobená úzkosťou, strachom, infekciou, refluxom, laktózovou intoleranciou či prejedením (alebo naopak vyhladovaním).

V článku nájdete:

 • 9 domácich liekov na bolesť brucha u detí
 • Možné príčiny bolesti bruška u detí
 • Kedy treba vyhľadať lekára

Možné príčiny bolesti bruška u detí

 • Gastritída – je zápal sliznice čreva a môže byť spôsobená mnohými faktormi.
 • Reflux  – sa objavuje, vtedy, len čo žalúdočné kyseliny stúpajú hore tráviacim traktom až do ezofágu. Reflux býva spôsobený viacerými príčinami. Ďalej sa reflux objavuje i pri konzumácií tučnej, alebo i korenenej stravy.
 • Laktózová intolerancia – bolesť bruška po konzumácii mliečnych výrobkov môže byť prvým príznakom laktózovej intolerancie.
 • Stres – strach a úzkosť spôsobujú aj telesné prejavy. Telesné prejavy zahŕňajú i bolesť bruška.

Ak sa objavia tieto príznaky, vyhľadajte lekára: 

 • Bolesť brucha, pokiaľ nezmení svoju intenzitu ani len po niekoľkých hodinách.
 • Bolesť, ktorá je veľmi intenzívna.
 • Zvracanie, ak trvá viac než jeden deň.
 • Závrate.
 • Prímes krvi alebo tmavé zafarbenie stolice. 

Prečítajte si viac o bolesti brucha.

Kým sa neobjavujú príznaky vyššie uvedené, vyskúšajte naše domáce recepty. Domáce lieky, sú úplne bez chémie a môžu byť veľkou pomocou na zmiernenie bolesti.

Čo na bolesť bruška u detí? Domáce recepty:

1. Jogurt

Jogurt je skvelý pri odstraňovaní žalúdočných kŕčov a hnačiek. Pokiaľ je bolesť brucha dieťaťa spojená aj s hnačkou, potom sa v stolici neustále strácajú i dobré baktérie. Tieto baktérie pomáhajú vyrovnávať príjem živín v žalúdku a črevách. Jogurt obsahuje bakteriálne kultúry, ktoré sú rovnako zdravé a účinné. Dobré baktérie z jogurtu nahradia tie, ktoré stratilo vaše dieťa hnačkou.

2. Med

Med je jemnou kombináciou antioxidantov, cukrov a sacharidov. Avšak, lekári med neodporúčajú deťom až do 1 roku života. Med podávajme teda až staršiemu dieťaťku. Dieťatku môžete podať čaj s medom alebo podať lyžicu medu izbovej teploty.

3.  Harmančekový čaj

Šálka harmančekového čaju môže upokojiť kŕče v brušku. Harmanček je prirodzené sedatívum a má protizápalové účinky. Pomôže uvoľniť svaly brucha a uvoľniť kŕče.

4. Ryžová voda

Vodou, ktorá ostane po uvarení ryže, sa dá zbaviť bolesti hornej časti žalúdka. Ryža vo vode uvoľňuje zlúčeniny, ktoré zmierňujú zápal sliznice.

Do vody precedenej po varení ryže môžete pridať med alebo citrón.

5.  Teplo – zahrievanie

Teplé obklady, zahrievanie sú jedným z najjednoduchších a pritom užitočných domácich liekov na bolesť bruška u detí. Zahrievajte termofórom, či vrecúškom so zašitými čerešňovými kôstkami. zahriatím sa zvýši prietok krvi na povrchu kože a tým sa zníži pociťovanie bolesti vo vnútornej časti bruška.

Úľava by mala prísť po 15 – 20 minútach.

6.  Šetriaca strava – diéta

Dieťaťu s bolesťou bruška podávajte diétnu stravu, v malom množstve. Buď toast, ryža alebo jablko a jogurt sú šetriace potraviny. Pričom sa vyhnime nielen mastným, ale aj ťažko stráviteľným potravinám. Dieťatku tiež nedávajte niektoré ovocie – bobuľové ovocie, čerešne, maliny, marhule. Môže byť ťažko stráviteľné.

Dieťa možno nebude mať chuť do jedla. Treba to rešpektovať.

7.  Pohybové aktivity

Ako pomôcť deťom pri bolesti bruška, ktorá súvisí aj so zápchou? A to veľmi jednoduchým a efektívnym liekom? Jednoducho povedané, práve pohyb dieťaťa na čerstvom vzduchu môže pomôcť.

Beh, chôdza, dynamické hry pomáhajú stimulovať gastrointestinálny trakt.

8.  Zázvor, mäta a citrón

Zázvor prirodzene upokojuje žalúdok. Je plný prírodných zlúčenín, ktoré účinkujú proti zápalu, znižujú prebytok žalúdočnej kyseliny a stimulujú trávenie. Účinne sa používa pri cestovných nevoľnostiach. Zalejte malé množstvo zázvoru teplou vodou a nechajte postáť pár minút. Nepodávajte zázvor deťom mladším ako dva roky. Jednako ho ale doprajme starším detičkám ako 2 roky..  

Mäta pomáha odstrániť z tráviaceho systému ohrozujúce baktérie. Citrón pomáha bojovať proti zápche. Malé množstvo citrónovej šťavy raz denne, najlepšie ráno, podporuje väčšiu produkciu žlče, čo ozdravuje tráviaci systém. čo znamená zdravší tráviaci systém.

Na bolesti bruška priam geniálne funguje čaj z niekoľkých lístkov čerstvej či sušenej mäty s plátkom citróna. Ak dieťatko zvládne, môžete mu dať niekoľko lístkov čerstvej mäty požuť.

9.  Masírujte nohy

Využite poznatky reflexológie. Na chodidlách sú tisícky nervových zakončení, ktorých stimulácia môže priniesť upokojenie a zmiernenie bolestí.

Chyťte ľavé chodidlo dieťaťa do pravej dlane. Zhruba v strede chodidla aplikujte stabilný a rovnomerný tlak palcom. Stred chodidla je prepojený s brušnými orgánmi. Pričom jeden reflexný bod stláčajte až od päť až do tridsať sekúnd.

Už viete, čo na bolesť bruška u detí? 🙂

Spracované s použitím: newkidscenter.com, healthyline.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (26 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár