Detské chorobyKeď to bolí

Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.

 Mária Kopčíková   06.11.2020   0

Ak sa u dieťatka objaví teplota, nie je to nič príjemné. Zároveň ale treba rátať s tým, že v teplote telo bojuje s bacilmi a teplota je preto pre dieťa aj prospešná.

ingimage

 

Minule som si uvedomila pri viacerých otázkach „prvomatiek“, že síce sa veľa hovorí o liekoch na teplotu, o tom ako zrážať teplotu fyzikálne bez liekov, ale že maminy možno nemajú nejaký postup, ako vlastne teplotu sledovať.

Sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov. Pre niekoho možno úplná banalita a základ, no pre iné matky novinka – hovorím: „Robte si teplotný graf“. 

Prečítajte si viac: Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat – ako ju správne merať.

Čo to je?

Nič svetoborné, ale veľmi užitočné. Keď zistíte u dieťatka teplotu, zaznačujte si do tabuľky namerané hodnoty a tiež prípadné podanie lieku – viď obrázok. Teplotu si zaznamenajte v nameranej hodnote, presne, nie len po celých dielikoch (38,3 - 39,2 - 37,8).

Vzniknutý graf bude užitočný pre vás, ale aj pre vášho pediatra, ak sa tam s dieťaťom vyberiete. Vidíte, ako teplota reaguje na podanie liekov, ako stúpa, či klesá počas dňa/dní. vy ako unavení rodičia z nočného merania teploty si nemusíte hodnoty zapamätať. Pre pediatra je to zase dobrá orientácia vo vývine ochorenia dieťatka.

Zdroj: M.K.

 

Tužka – papier alebo appka

Teplotný graf si môžete „načmárať“ na čistý kus papiera alebo využiť tento náš teplotný graf.

Skúsiť môžete aj rôzne appky na zaznamenávanie telesnej teploty. Napr. túto alebo túto. 

Nezabudnite na to ako správne znižovať teplotu u detí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised