Ochorenia tráviacej sústavy

MUDr. Zuzana Pitoňáková 12

Takmer každý z nás už mal v živote zažívacie ťažkosti. Mnohé, ako zlé trávenie, mierna hnačka, chvíľkové bolesti brucha, sú bežné. Sú síce nepríjemné, ale organizmus sa s nimi dokáže vysporiadať relatívne rýchlo a sám. Najlepšou cestou k prevencii bežných zažívacích ťažkostí je zdravá strava. Iné ochorenia, ako zápaly čriev, žalúdočné vredy, môžu trvať dlho a vyžadujú odbornú liečbu. Medicínsky odbor, ktorý sa špecializuje na ochorenia tráviaceho traktu sa nazýva GASTROENTEROLÓGIA.

Pažerák

Ochorenia postihujúce pažerák môžu byť vrodené (prítomné už pri narodení) alebo získané ( vytvoria sa počas života).

Gastroezofagálny reflux (GER) – jeden z najčastejších problémov novorodencov a malých dojčiat. Prejavuje sa ako časté vrackanie, väčšinou po najedení. Najčastejšou príčinou býva nedostatočne silný zvierač medzi pažerákom a žalúdkom, ktorý nedokáže zabrániť návratu potravy zo žalúdka späť do pažeráka. Príznaky zvyknú vymiznúť medzi 6. a 12. mesiacom postupným dozretím dieťaťa a prechodom na iný typ stravy. Niekedy si stav vyžaduje liečbu.

Atrézia ezofágu – pažerák neústi normálne, t.j. do žalúdka, ale má slepý koniec. Vrodená porucha. Táto vada sa zistí už krátko po narodení, častokrát ešte pred ním. Vyžaduje chirurgický zákrok. Tracheoezofagálna fistula – otvor spájajúci pažerák s priedušnicou. Vrodené. Podobne ako predchádzajúce ochorenie zvykne sa zistiť krátko po narodení, resp. ešte pred ním a vyžaduje chirurgický zákrok.

Žalúdok a črevá

Gastroenteritída – infekčné ochorenie postihujúce žalúdok a črevá. Je zapríčinené rôznymi patogénmi: vírusmi (Rotavírusy), baktériami (Salmonela, Shigella, E.Coli, Stafylokok, Campylobacter) alebo parazitmi (ako sú napr. améby a giardie). Bolesti brucha, kŕče, hnačka, niekedy zvracanie – to sú bežné príznaky gastrointestinálnej infekcie. Väčšinou odznejú samé, bez liekov či inej liečby. V starostlivosti o takto chorého je najdôležitejší dostatočný príjem tekutín, aby nedošlo k dehydratácii.

Hnačka – podráždená a poškodená sliznica čreva posúva zrýchlene svoj obsah (natrávenú potravu), pričom nevie dostatočne odčerpať tekutinu z daného obsahu. Stolica je riedka až vodnatá, vyskytuje sa niekoľkokrát za deň. Príčiny sú rôzne – od bežných infekčných hnačiek, ktoré nevyžadujú okrem hydratácie inú špeciálnu liečbu, až po ochorenia, ako je celiakia či Cronova choroba.

Zápcha – opak hnačky. Obsah hrubého čreva je posúvaný príliš pomaly, pričom je z neho odstránené veľké množstvo vody. Stolica je tvrdá, zriedkavá resp. nepravidelná. Vyprázdňovanie býva problémové až bolestivé. Príčiny môžu byť rôzne – od psychických cez zlú životosprávu až po vrodené vývinové chyby. Liečba zápchy závisí od príčiny.

Zápal slepého čreva – apendicidída. Klasické príznaky zahrňujú: bolesti brucha, teplotu, nechutenstvo, vracanie. Najčastejšie postihuje deti a tínedžerov vo veku 11 až 20 rokov. Vyžaduje chirurgický zákrok.

Žalúdočný vred – poškodená a zapálená stena žalúdka. Je vystavená pôsobeniu tráviacich štiav, ktoré ju ďalej poškodzujú. Toto ochorenie je často spojené s prítomnosťou baktérie Helicobacter pylori, a tiež so stresmi. Príznaky – bolesť v ľavom nadbruší, po jedle. Zriedkavo sa toto ochorenie môže vyskytovať aj u detí. Medikamentózna liečba a úprava životného štýlu vedia ochorenie vyliečiť.

Chronické zápalové ochorenie čreva – postihuje staršie deti, tínedžerov a dospelých. Je to autoimunitné ochorenie. Existujú dva hlavné typy:

  1. Ulceratívna kolitída – zápal postihuje sliznicu hrubého čreva aj s konečníkom. K hlavným príznakom patria kŕčovité bolesti brucha spojené s krvavými hnačkami.
  2. Cronova choroba (Granulomatózna enterokolitída) – zápal postihuje celú tráviacu rúru. Zápal preniká cez všetky vrstvy čreva a teda nielen sliznicu, ako je to pri ulceratívnej kolitíde. Príznaky: hnačky, kŕčovité bolesti brucha, zvýšená teplota.
  3. Liečba býva medikamendózna, niekedy je potrebný chirurgický zákrok.

    Celiakia (Gluténová enteropatia) – najčastejšia príčina podvýživy u nás. Stena čreva je ničená vlastnými protilátkami, ktoré sú namierené proti gluténu a útočne reagujú aj na bunky črevnej sliznice. Glutén (lepok) je bielkovina povrchových vrstiev obilných zŕn. Ľudia postihnutí celiakiou majú problémy s trávením potravy, v ktorej sa také zrná v rôznej podobe nachádzajú. Trpia spenenými hnačkami, bolesťami brucha, nafukovaním, celkovým neprospievaním, depresiou. Príznaky miznú po nasadení tzv. bezlepkovej diéty. Diagnóza sa dá stanoviť z moča, krvi a z odobratej vzorky čreva (biopsia). K prevencii významne prispieva pridávanie obilninových výrobkov (kaša, piškóty, pečivo) do jedálnička deťom až od ukončeného 8. mesiaca.

    Pečeň, žlčník, podžalúdková žľaza

    Cystická fibróza (Mukoviscidóza) – je chronické dedičné ochorenie. Je to ochorenie, pri ktorom orgány produkujúce sekréty a šťavy nedokážu tieto vytvoriť riedke, aké by mali byť, ale sú nadmerne husté. S tým súvisí poškodenie orgánov. Najviac bývajú postihnuté pľúca. Pečeň: cirhóza. Žlčník: žlčové kamene. Pankreas: poruchy metabolizmu tukov, cukrov a bielkovín – podvýživa. Liečba je zameraná na náhradu pankreatických enzýmov, na vysokoenergetickú diétu. Súčasná medicína nevie príčiny tohto ochorenia vyliečiť.

    Hepatitída – zápal pečene. Činnosť zapálenej pečene je obmedzená. K najčastejším príznakom patrí žltačka, únava, bolesti v pravom podrebrí. Príčiny sú rôzne. U detí sa najčastejšie môžme stretnúť s vírusovou hepatitídou typu A. Mierne formy hepatitídy A sa môžu liečiť aj v domácich podmienkach, pri vážnejších stavoch sa odporúča hospitalizácia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Fú, ako nie veľmi príjemný článok, ale je stále lepšie byť informovaný ako nie. Obyčajne na trávenie používam čistiaci čaj smile Snažím sa jesť pestro, samozrejme nie vždy to ide. Zvlášť keď sa človek ponáhľa do práce a v práci je len samí stres. Toto leto som pracovala niekedy aj tak, že som si dala raňajky a večeru. Takže žiaden obed, pretože som nestíhala. Našťastie to bola len brigáda a potom mi veľmi dlho trvalo sa dostať nejako rozumne jednak späť na váhu a jednak upratať svoj tráviací trakt. Takže som sa zásoby množstvom vitamínov či už v podobe ovocia a zeleniny, alebo v podobe šumivých vitamínov a rôznych doplnkových tabliet (zinok, horčík, biopron premium atď.). Dnes už som našťastie v pohode, ale nikdy viac. Čo sa človek utrápil nad záchodovou misou alebo v nej, to je des a nikomu neodporúčam sa nechať “vydierať” prácou. Pokiaľ je to možné, jedzte pestro a majte vždy dostatok pohybu.

    1. Pekné rady, len keby sa stále plniť dali 🙁 Mne to jednoducho nejak nevychádza. Aj pestro jem aj sa snažím nestresovať a aj tak mám problémy s trávením. Lekárka mi poradila taktiež pestrú stravu, že aj kus zeleniny aj vločky. však všetko to robím, ale aj tak sa niekedy cítim ako balón. Narazila som nedávno na článok, kde sa uvádzala taká zelenina, že by mi ani vo sne nenapadlo, že mi z toho môže byť zle/ťažko. teraz sedím na antibiotikách pretože chrípka a lekárka mi odporučila céčko, magnézium (strašne sa mi klepú ruky) a aj biopron premium, že to sú tobolky, ktoré sa môžu používať pri užívaní antibiotík a ešte mi aj upravia trávenie, tak som veľmi zvedavá, ale povedala, že nesmiem byť pesimista, lebo mi ani tie antibiotiká nezaberú.

  2. Dobry den potreboval by som poradit. Je normalne ze uz asi 3 mesiace som sa neumyl ? Je to pre mna dost tazke nakolko som bezdomovec , cize kradnem a robim nejake kusky na ulici od Chrisa Angela. Confused

    1. Chcel by som ti poradit Ruklo. Ja som Spiderman takže poznám viacerých takýchto típkov. Podla mna by si sa nemal nad tým trápiť ale mal by si spraviť nejaký kúsok na kúpalisku kde sa môžeš aj umyť. Dúfam že ti moja rada pomôže

  3. Moj syn 13.6.1998 od malicka malo jedol, casto som to hovorila lekarke a po vitaminovych kurach z rady B a vsetky dostupne cajove aj tabletkove som vycerpala. Rychlo rastie a je velmi chudy. Do jedenia ho vzdy nahanam, ked sa tesi na neake jedlo 3x zobne a je plny-tak mi to hovori.Je vzdy unaveny, je mu zima. Stolicu ma kazdy, resp.kazdy druhy den, tvrdu.

    Poradte co mam vyskusat, je mozne pytat lekarku neake infuzie?

    Dakujem za radu a pomoc. Ludmila Cry

  4. Mňa ráno boli brucho a nemám chuť jesť po obede sa najem a zase ma to trocha pobolieva ale nikdy nevraciam u lekára som ešte nebol lebo sa bojim že to môže byť niečo vážne prosím poradte mi čo to može byť Redface Redface

  5. Dobry den jednu noc som spal na zemi asi tak pred mesiacopm od vtedy ako som sa rano zobudil ma boli na pravej strane pod rebrami,chcel som ist k lekarovi no bojim sa ze to moze byt pecen kedze si rad vipijem a mam s toho strach kedze mam len 24 rokou.Chcel by som sa vas opytat co si vy o tom myslite moze to byt pecen alebo som si len natiahol neaky sval kedze som spal na zemi a boli ma to od vtedy.dakujem pekne Michaljavascript:dosmilie(‘Redface‘)

  6. Dobrý deň.Už týždeň mám bolesti brucha v miestach čriev no bolí ma aj hrudná kosť.Mám hnačky no niekedy zase nie ale myslím si že len preto lebo teraz jem skoro iba ryžu.Nechutí mi jesť,schudla som.No vždy po tom ako sa najem tak grgám lebo už mám asi niečo podráždené hoci neviem čo.Už tento stav nezvládam.Dosť som chudá a viac už chudnúť nechcem.Som anemická a chce sa mi väčšinou iba spať.Bojím sa že to bude niečo vážne.Prosím poraď te mi.

    Vopred vám ďakujem.

    1. Dobry den Scarlett, z vasho mailu usudzujem, ze by ste to nemali nechat tak a mali by ste s vasim problemom navstivit vasho a nasledne odborneho lekara – gastroenterologa. Dovodov moze byt velmi vela a myslim, ze cim skor sa zisti pricina vasich problemov, tym skor ich mozno liecit. Ja viem chodenie po doktoroch, vysetrenia… to cloveka odradza. Porozmyslajte…

  7. Dobry den smile chcela by som sa spytat mam problemi zo zaludkom byva mi tazko a strasne zle a ked nemam nieco zaludku tak mi ide puknut. Zistili ze mam helikobaktera dali mi lieky sa to upravilo lenze teraz nastali zase priznaky co mam robit??? rada by som bola keby ste mohli dat nejaku radu pretoze bolesti zaludka a podbrusia mam uz pol roka nevedia mi vobec pomoct

Pridaj komentár