Detské chorobyBrucho

Gastroezofágový reflux u dojčiat - príbeh

 Petronela   28.07.2015   0

Mám dve krásne, zdravé deti, chlapčeka cca 3 rôčky a dievčatko cca 8 mesiacov. Už pri prvom dieťati - synovi som mala "nervy v kýbli", pretože sa narodil s nedostatočne vyvinutým zvieračom medzi pažerákom a žalúdkom, čiže s gastroezofageálnym refluxom.

shutterstock

 

To v bežnej praxi vyzerá asi takto: všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...

A hľadanie spôsobov, ako tento problém zmierniť a v neposlednom rade, ako to len napísať - tešenie sa na čas, keď sa reflux stratí.

Pri synovi som sa neustále utešovala, že možno to prejde v štyroch mesiacoch, potom v šiestich, potom možno, keď prejde na tuhú stravu, no "grckanie" sa úplne vytratilo až v cca šestnástich mesiacoch.

I tak to bolo relatívne dobré, pretože niekedy reflux pretrváva až do štyroch rokov a môže mať aj ťažší priebeh ako u nás, s inými sprievodnými komplikáciami.

Chcete sa dozvedieť viac o refluxe? Čítajte potom ďalej >> >>

Keď som čakala svoje druhé dieťa, veľmi som si priala, aby bolo hlavne zdravé, ale tiež, aby nemalo reflux.

Moja túžba sa však nesplnila a tak s "grckaním" bojujeme opäť, hoci teraz to zvládame o čosi lepšie... Dokonca ju ešte stále dojčím. Pri synovi som to vzdala po troch mesiacoch.

 

Zahusťovaciu kašičku odmietal, plakal, po napapaní stále vracal v dôsledku čoho si nemohol v kľude pospinkať, tak sme plne prešli výlučne na AR mlieko.

U dcéry sa snažím kombinovať AR mlieko (podávam jej ho najmä cez deň) s dojčením (dojčím ju najmä v noci, pretože vtedy skoro vôbec nevracia) a teraz už aj s tuhou stravou.

Ale ani tuhá strava neznamená výhru, pretože ani tú sa nám zatiaľ nedarí úplne udržať v brušku. Najlepšie sa nám darí, keď papáme chlebík alebo lupačku alebo vianočku, po takomto jedle nevraciame vôbec, dokonca ani keď ju po troške zapíjame čajíkom.

Postupom času a následnými vývojovými obdobiami (sedenie, lozenie, chodenie...) sa snažíme hľadať stále nové a nové "zlepšováky", ktoré nám pomáhajú reflux zmierňovať, ale tej všadeprítomnej "handry"na utieranie"grckaníc"sa nám zatiaľ nedarí zbaviť.

Čo si počať s malým refluxákom? Ako jemu i sebe uľaviť? Čítajte viacej >> >>

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 30 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised