Detské chorobyKoža

Šarlach

 MUDr. Jana Kaprinayová   28.09.2022   18

Šarlach je infekčné ochorenie charakterizované horúčkou, zápalom mandlí a vyrážkou.

Je spôsobené baktériou Streptoccocus hemolyticus skupiny A, ktorý produkuje erytrogénny toxín. Ten je zodpovedný za kožné prejavy ochorenia.

Toxín sa viaže na stenu krvných kapilár, spôsobuje ich rozšírenie a presakovanie krvi do kože. Ochorenie zvyčajne končí olupovaním pokožky.

Shutterstock

 

Komplikácie pri ochorení na šarlach

Pri šarlachu sa môžu objaviť komplikácie hneď v čase ochorenia alebo neskôr po prebehnutej streptokokovej infekcii. Rýchlou elimináciou streptokoka z organizmu môžeme často závažným komplikáciám predísť.

Medzi časté komplikácie patria zvlášť hnisavé procesy, ako napr. zápal stredného ucha, zápal vedľajších dutín nosných, absces za mandľami a pod.

Toxickými komplikáciami šarlachu sú zápal srdcového svalu (myokarditis), zápal ľadvín (nefritis) a bolesti kĺbov (artralgia). Ojedinele môže dôjsť k šíreniu infekcie aj do vzdialenejších orgánov.

 

Neskoršie komplikácie šarlachu

neskorším komplikáciám radíme reumatickú horúčku a zápal ľadvín a ľadvinových panvičiek (glomerulonefritída). Reumatická horúčka sa vyvíja asi 2 - 3 týždne po prekonanej infekcii a postihuje kĺby, srdce a centrálny nervový systém.

Pred možnosťou liečby antibiotikami dochádzalo pri reumatickej horúčke často aj k ohrozeniu života pacienta. V súčasnosti sa pri ATB liečbe a správnom dodržiavaní liečebného režimu vyskytuje len sporadicky.

Zápal ľadvín sa objavuje 1 - 3 týždne po infekcii a môže viesť až k akútnemu zlyhaniu ľadvín. Zvyčajne sa vylieči za 4 - 6 mesiacov, niekedy však môže prejsť do chronického ochorenia a k trvalému poškodeniu ľadvín.

zdroj: healthcentral.com

Je šarlach nákazlivé ochorenie? Akú imunitu zanecháva?

Nákazu je možné získať od chorého človeka alebo bacilonosiča. Najčastejšie sa prenos uskutočňuje kvapôčkovou infekciou vzduchom, menej často potom priamym kontaktom alebo kontaminovanými predmetmi.

Streptokoky produkujú viacpočetné typy toxínu, proti ktorým telo dieťaťa vytvára protilátky, a tak vzniká imunita. Ak sa však dieťa infikuje iným typom streptokoka a organizmus iný toxín "nepozná", dochádza znovu k ochoreniu angínou alebo opäť s vyrážkou - šarlachom. Preto sa šarlach môže aj niekoľkokrát opakovať.

Ak streptokok produkuje toxín, prejde do organizmu poranenou pokožkou, vznikne skorý šarlach. Pri tejto forme ochorenia chýba angína alebo sa vyvinie neskôr. 

Inkubačná lehota šarlachu je od 12 hodín (pri infekcii rany) do cca 5 dní. Pacient je infekčný počas príznakov akútneho ochorenia.

Po nasadení cielenej liečby nákazlivosť rýchlo klesá s dĺžkou podávania antibiotík. Ochorenie najčastejšie postihuje deti od 4 do 12 rokov, ale môže postihnúť aj batoľatá a mladšie deti. U dojčiat do 5. mesiaca sa nevyskytuje šarlach prakticky vôbec. Častejšie sa šarlach vyskytuje v zime a na jar.

zdroj: firehow.com

Priebeh ochorenia na šarlach

Príznaky:

Začiatok ochorenia a celkové príznaky sú zhodné s bežnou streptokokovou angínou.

  • Horúčka - zvyčajne sa objavuje náhle, býva vysoká, často sprevádzaná zimnicou. Pri ústupe vyrážky horúčka klesá.
  • Zvracanie, bolesti brucha a hlavy - u detí bývajú časté.
  • Angína - zápal mandlí často vzniká chvíľu po vzostupe horúčky.
    Nález v hrdle je typický: šarlachovo červený, opuchnutý hltan a mandle. Na mandliach bývajú čapy a hnisavé povlaky. Na mäkkom podnebí nachádzame drobné bodky. Jazyk je na začiatku ochorenia bielo povlečený, za dva až tri dni sa povlak olupuje a vzniká typický, tzv. malinový jazyk. V tom čase je jazyk jasno červený, bez povlaku, a papily výrazne vystupujú na povrch ako drobné malinové zrniečka.
  • Lympfadenopatia - lymfatické uzliny na krku sú zväčšené a bolestivé.
  • Vyrážka - objavuje sa 12 - 24 hodín po prepuknutí choroby - spočiatku v podbrušku, neskôr na trupe a rýchlo sa šíri na ostatné časti tela. Výsev býva svetločervený, miestami ako "krupica", alebo pripomína "husiu kožu". U niektorých pacientov je ju často sotva vidieť, koža môže byť na pohmat len drsná. Exantém (vyrážka) sa nachádza najviac na typických miestach: podbruško, vnútorné strany stehien, bočné strany trupu, v podpazuší a v lakťových jamkách. Po zatlačení na kožu, napríklad sklíčkom, červený výsev zmizne. V oblasti kožných záhybov (napríklad podpazušie, slabiny) sa niekoľko dní po vzniku vyrážky objavujú červené línie (Pastiaove čiary). Môžu byť prítomné aj malé drobné krvné podliatinky (Rumpelov-Leedov príznak). Dôvodom týchto zmien je rozšírenie a zväčšenie priepustnosti kapilár. Šarlachová vyrážka môže svrbieť.
  • Vyrážka nepostihuje tvár. Líca sú červené, "planúce", okolo úst je nápadná bledosť (Filatovov príznak).
  • V okolí nechtového lôžka a na okraji ušných lalôčikov bývajú biele, lesklé vyrážky (Šrámkov príznak).
  • Olupovanie kože - vyrážka po 3 - 4 dňoch začne ustupovať a v dôsledku zvýšeného rohovatenia pokožky sa začína olupovať koža. Spočiatku v drobných šupinkách na tvári, neskôr (najčastejšie v 2. - 4. týždni) dochádza k odlupovaniu veľkých častí pokožky na dlaniach a plôškach nôh. V prípade ľahkého priebehu šarlachu môže olupovanie chýbať.

Diagnostika šarlachu

Klinický obraz - pri typickom náleze angíny s horúčkou a charakteristickou vyrážkou nie je stanovenie správnej diagnózy problém. Napriek tomu robíme pred podaním antibiotík kultivačné vyšetrenie z hrdla.

Môžeme využiť aj rýchly streptokokový test ASLO (antistreptolyzín O) - sú to protilátky, ktoré si telo chorého vytvára proti produktu streptokoka (streptolyzín O). Hladina ASLO sa zvyšuje koncom 1. týždňa ochorenia, maximum dosahuje medzi 3. - 5. týždňom a postupne klesá. Deti často prekonávajú rôzne streptokokové infekcie - často aj bez klinických príznakov alebo len s miernymi ťažkosťami -východisková hodnota ASLO býva u nich preto vyššia ako u dospelých. Pri akútnych ochoreniach sa toto vyšetrenie zvyčajne nerobí. Veľmi dôležité je vyšetrenie ASLO u pacientov s akútnym zápalom ľadvín na potvrdenie predchádzajúcej streptokovovej nákazy.

Na začiatku ochorenia, najmä pokiaľ ešte nie sú rozvinuté všetky príznaky klasického šarlachu, je dôležité urobiť vyšetrenie CRP (C-reaktívny proteín), ktorého hodnoty nad 40 mg/l svedčia väčšinou o bakteriálnom pôvode ochorenia a dôležitosti včasného nasadenia liečby penicilínovým antibiotikom.

Po každej prebehnutej streptokokovej infekcii robíme vyšetrenie moču na vylúčenie prítomnosti krvi a včasnému odhaleniu zápalu ľadvín.

Shutterstock

Liečba šarlachu

Streptokoky sú stále dobre citlivé na penicilíny, preto je toto antibiotikum už mnoho rokov liekom prvej voľby pri liečbe šarlachu.

Užíva sa počas desiatich dní, pri injekčnej forme antibiotika sa počet dní terapie znižuje a na záver sa podáva tzv. depotný penicilín, ktorý udrží dostatočnú hladinu ATB v organizme ešte asi týždeň.

V prípade svrbenia vyrážky je na zmiernenie možné podávať antihistaminiká.

Ťažšie ochorenie šarlachu s vysokými horúčkami je aj dnes nutné liečiť za hospitalizácie injekčnou aplikáciou penicilínu. Ľahšie prípady šarlachu je možné izolovať v domácom prostredí.

Režimové opatrenia

Nie je potrebné dodržiavať žiadnu zvláštnu diétu ani nútiť choré dieťa do jedla. Zaistíme len dostatočný prísun tekutín a podľa potreby znižujeme vhodnými liekmi horúčku.

Vždy je však nutné zachovávať prísny pokoj dieťaťa na lôžku, v krátkych pravidelných intervaloch podávať penicilínové antibiotiká a dodržiavať všetky pokyny lekára, aby nedošlo k vyššie menovaným komplikáciám ochorenia.

Väčšina pacientov sa celkom uzdraví.

Je však nutné ponechať deťom po prebehnutom ochorení dostatok času na rekonvalescenciu, kým sa môžu vrátiť späť do kolektívu ostatných detí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 94 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku
Mirka napísané 01.05.2015 14:55

Moja dcéra mala minulý mesiac šarlach, a naši mladší chlapci to nechytili. Normálne boli spolu všetci doma. Keď ho doniesla pred 5 rokmi (áno, mala ho už druhý krát), vtedy ho chytil starší syn (po 3 dňoch ochorel) a mladší mal len 5 mesiacov, bol plne dojčený a neochorel.

Lucy napísané 01.05.2015 00:27

DObry vecer, prosim Vas preco nikto nereagoval na mail martiny drahovskej ? Aka skoda. JA mam ten isty problem a takisto VELMI SURNE POTREBUJEM VEDIET ked mam doma 6 rocneho chlapceka so sarlachom a aj 10 mesacne babatko v jednej domacnosti, je to nakazlive? Alebo co mi mozte odporucit aby sa babatko nenakazilo? Dakujem rychlu odpoved...

redakcia napísané 01.05.2015 08:38

Zdravim Lucy,

odpoved v diskusii pride len v pripade, ak sa tu vyskytne citatel/pisatel, ktory ma osobnu skusenost a podeli sa o nu. Otazky odbornikom treba polozit v poradni: poradne.rodinka.sk

Rada: napísané 02.05.2015 20:53

Ak je nejaka aj mala moznost, tak dat babatko mimo dosahu

nakazeného starsieho chlapceka je istejsie to spravit.

Ak sa neda, tak dodrziavat prisnu hygienu, je to kvapockova nakaza,, cize castejsie umyvanie ruk, chodit s ruskom ked su v blizkosti,

vela vetrat, umyvat klucky.

martina drahovska napísané 12.04.2014 20:13

dobry den chcela by som sa surne spytat mame doma 3 a polmesacne dievcatko a muz ma este jednu dcerku 6 rocnu dnes volala jej mama ze mala ma sarlach prosim ako dlho je to nakazlive co mi odporucate aby sme sa tomu vyhli bojim sa aby mi nenakazila malinku dakujem krasne za odpoved...

simona(: napísané 09.01.2014 23:07

Ahojtesmile..chcela som sa spýtať pár otázok..dnes mi zistili že mám šarlach,bojím sa zostať doma a liečiť sa lebo som sa dozvedela že hrdlo môže kedykoľvek opuchnúť a človek sa môže zadusiť.Že či by som sa nemohla liečiť v nemocnici kde by ma mali pod kontrolou.Za odpovede ďakujemsmile...

sabka ... napísané 07.04.2012 19:04

Dobrý deň . Ja sa chcem opýtať mám 11 rokov a mám na chrbáte táke červené vyrážky... a podobne.. a mám aj kašel no chcela by som sa opýtať či nemám šarlach a či je potrebné isť do nemocnice Ďakujem veľmi pekne za odpoveď... Prajem pekný deň... S pozdravom sabka smile

Jarka napísané 01.03.2012 09:48

Dobrý den,

chcela by som sa opýtat na jednu vec. Moj 4 ročný syn má už asi 3 mesiace na pravej ruke a pravej nohe malé drsné vyrýžky, ktoré ho svrbia. Može to byt len nejaká potavinová alergia? Premastujeme to kyselinou mliečnou. Nikde neviem nájst niečo podobné. Nemá toho vela, ale ani to nemizne. Čo to može byt. Iné príznaky nemá, je zdravý. Ďakujem

Anna Cingelová napísané 01.09.2011 16:38

Moj synček má rok a pol. Už dva týždne pozorujem u neho všeličo. najprv sa vysypal svetločervenou krupicou na brušku a stehnách. Svrbelo ho to, . Myslela som že je to neaká reakcia na vodu z kúpaliska, na ktorom sme boli. Nakolko ine potiaže nemal. asi 4-5 dni potom dostal teplotu 39. na druhý den bola teplota okolo 38 C. a na tretí den sa postupne vytratila. Myslele som , že je to z neprerezaných stoličiek v zadu. POtýždni dostal zvláštny výsyp v úsrach, niečo ako afty. Tie po mastení mundisalom, na tretí den zmizli tiež. Po prečítaní článkov o šarlachu som s ním, relatívne zdravým, už bez príznakov išla predsa len k lekárke. Vzala mu výtery z hrdla, nosa, zadku, a taktiež stolicu. teraz týžden čakáme na výsledky. Ona tvrdí že o šarlach asi nešlo, ale že niečo infekčné prekonal. Dnes sa malý v noci budí na to, že ho svrbia dlaničky. zatiaľ sa mu pokožka neolupuje, iba pri končekoch prstov badám malé šupinky. Može ísť o šarlach?

Jana G. napísané 25.07.2011 14:22

Váš komentár Dobrý deň. Syn má tri a pol roka. Zrazu mu vystúpila horúčka a večer som si všimla, že vysypaný pod bruškom a aj na chodidlách mal fliačky. Tri dni som mu dávala sirup proti teplote a Fenistil pretože som si myslela , že má alergiu na ovocie. Keď mu to na 4deň neprechádzalo a všimli sme si, že má maličké pľuzgieriky na jazyku išli sme s ním na pohotovosť a tam nás hneď poslali na infekčnú pohotovosť, že je to pravdepodobne šarlach. Teraz čakáme na výsledky sterov, ktoré budú o tri dni.

Pituka napísané 06.11.2010 17:09

Dobry den, volam sa Peter mam 36 rokov a ked tak citam tuto diskusiu na webe, rozhodol som sa prispiet aj ja svojim clankom len pre Vasu informaciu ako rychlo mozete dostat zo dna na den sarlach. Vizeralo to na beznu anginu (ved koho by napadlo ze to bude sarlach v 36 rokoch). Priznaky: Zvracanie, hnisave hrdlo, teplota az do 39,4°C. Na druhy den mierny vysyp na rukach a nohach. Probem bol ze som zacal uzivat predpisane antibiotika, ktore sa davaju na anginu: MEDOCLAV (1g). Vysledok je ze som uz vysypany aj po tvari - problem je ten, ze su nevhodne na sarlach, len kto to mohol vediet vtedy !!! Na infekcnom oddeleni to diagnostikovali po niekolkych hodinach a okamzite mi nasadili Penicilin, dufam ze do 10 dni budem doma.

Vopred dakujem profikom na Kramaroch smile

Iva napísané 08.01.2010 15:00

Dobrý deň,

6 - ročná dcéra z ničoho nič mala 28.12. teplotu 38,1, na druhý deň 37,2-37,4 a vysypala sa. Okrem toho ju bolelo hrdlo - dávali sme jej cucať Strepsils a Echinaceove Mullerove pastilky. Na jazyku mala biely povlak s vystupujúcimi "bodkami". Vysypaná bola najviac pod pazuchami, podbrušku a na bokoch pozdĺž celého trupu. Doktorka povedala, že má šiestu chorobu. Výsev mala týždeň, svrbelo ju to, zo začiatku sme jej dávali Fenistil, potom sme ju natierali Excipialom. Koža sa je na niektorých miestach ošúpala ako po spálení slnkom. Teraz jej zlieza koža z končekov prstov na rukách. Podľa mňa to vyzerá skôr na šarlach.

Róbert Chalmovský napísané 14.12.2009 22:52

Dobrý deň,

Moja priateľka (31 ročná) aj spolu s dcérou (3 roky) ochorely na šarlach asi pred 4 týždňami, po nasedení antibiotík príznaky po týždni zmizli, ale teraz sa znova objavili u priateľky príznaky šarlachu akurát v období keď mali prebehnúť krvné a iné vyšetrenia po chorobe.

Je možné, že sa po mesiaci choroba vrátila napr. z nie celkom správne dodržanej liečby (nedostatočne dlhý pokoj na lôžku) ? Terajšie príznaky však nesprevádza zvýšená teplota, je to možné ?

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Zuzana/redakcia napísané 15.12.2009 21:31

Domnievam sa, ze ak poctivo brali antibiotika, nemal by to byt problem nedoliecenia. Aj ked suhlasim s vami, ze chorobu je treba vylezat, nielen brat ATB.

V clanku sa pise: Streptokoky produkujú viacpočetné typy toxínu, proti ktorým telo dieťaťa vytvára protilátky, a tak vzniká imunita. Ak sa však dieťa infikuje iným typom streptokoka a organizmus iný toxín "nepozná", dochádza znovu k ochoreniu angínou alebo opäť s vyrážkou - šarlachom. Preto sa šarlach môže aj niekoľkokrát opakovať.

Skuste sa este obratit na nasu PORADNU PEDIATRA: MUDr. Mraza.

Janka napísané 28.06.2009 12:57

Dobry den, som v 5.tyzdni tehotenstva a kamaratka ma vola k nej, kde jej dcerka bola minuly tyzden nakazena šarlachom. Uz 5 dni je na antibiotikach a ja chcem vediet', ci je to pre mna a plod riskantne a radsej k nim neist'.

 

Dakujem

Zuzana P./redakcia napísané 28.06.2009 14:35

Dobry den, Janka, predpokladam, ze po piatom dni zaliecenia antibiotikami je infekcnost minimalna, ALE na strane druhej prvy trimester je prvy trimester a preto ak je to mozne, minimalizujte riziko akejkolvek nakazy. To je moj nazor.

Jana napísané 29.08.2009 16:40

Dobry den. Chcem sa len opytat, moja 17.mesacna dcerka dostala vo stvrtok horucku od 38,3°C-39,3°C a odmieta mi jest.V piatok sme boli u DR.ta nam oznamila, ze mala ma silnu anginu a predpisala nam antibiotika, lenze po piatich pokusoch sa nam ich do nej nepodarilo dostat. Dnes je sobota a malej uz klesla horucka, len sa jej po telicku objavili take puciky. Existuje nieco ako puciky po ustupe horucky, najviac toho ma na ritke. O sarlachu som uz citala, na ten to nevyzera. Dakujem

Dr. Zuzana napísané 29.08.2009 23:06

Dobry den. Tazko je urcovat diagnozu od pocitaca a preto sa o to ani nejdem pokusat. Akurat ma napada, ze vek a strucny popis stavu vasej dcerky by mohol signalizovat, ze ide o ŠIESTU CHOROBU, ktora sa prejavuje relativne vysokymi horuckami, trvajucimi 3-4 dni bez inych priznakov.Po jej poklese sa na kozi hrudnika a koncatin zjavia vyrazky - cervene fliacky. Akurat mi tam velmi nesedia tie silne zapalene mandle...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Mirka napísané 01.05.2015 14:55

Moja dcéra mala minulý mesiac šarlach, a naši mladší chlapci to nechytili. Normálne boli spolu všetci doma. Keď ho doniesla pred 5 rokmi (áno, mala ho už druhý krát), vtedy ho chytil starší syn (po 3 dňoch ochorel) a mladší mal len 5 mesiacov, bol plne dojčený a neochorel.

Lucy napísané 01.05.2015 00:27

DObry vecer, prosim Vas preco nikto nereagoval na mail martiny drahovskej ? Aka skoda. JA mam ten isty problem a takisto VELMI SURNE POTREBUJEM VEDIET ked mam doma 6 rocneho chlapceka so sarlachom a aj 10 mesacne babatko v jednej domacnosti, je to nakazlive? Alebo co mi mozte odporucit aby sa babatko nenakazilo? Dakujem rychlu odpoved...

redakcia napísané 01.05.2015 08:38

Zdravim Lucy,

odpoved v diskusii pride len v pripade, ak sa tu vyskytne citatel/pisatel, ktory ma osobnu skusenost a podeli sa o nu. Otazky odbornikom treba polozit v poradni: poradne.rodinka.sk

Rada: napísané 02.05.2015 20:53

Ak je nejaka aj mala moznost, tak dat babatko mimo dosahu

nakazeného starsieho chlapceka je istejsie to spravit.

Ak sa neda, tak dodrziavat prisnu hygienu, je to kvapockova nakaza,, cize castejsie umyvanie ruk, chodit s ruskom ked su v blizkosti,

vela vetrat, umyvat klucky.

martina drahovska napísané 12.04.2014 20:13

dobry den chcela by som sa surne spytat mame doma 3 a polmesacne dievcatko a muz ma este jednu dcerku 6 rocnu dnes volala jej mama ze mala ma sarlach prosim ako dlho je to nakazlive co mi odporucate aby sme sa tomu vyhli bojim sa aby mi nenakazila malinku dakujem krasne za odpoved...

simona(: napísané 09.01.2014 23:07

Ahojtesmile..chcela som sa spýtať pár otázok..dnes mi zistili že mám šarlach,bojím sa zostať doma a liečiť sa lebo som sa dozvedela že hrdlo môže kedykoľvek opuchnúť a človek sa môže zadusiť.Že či by som sa nemohla liečiť v nemocnici kde by ma mali pod kontrolou.Za odpovede ďakujemsmile...

sabka ... napísané 07.04.2012 19:04

Dobrý deň . Ja sa chcem opýtať mám 11 rokov a mám na chrbáte táke červené vyrážky... a podobne.. a mám aj kašel no chcela by som sa opýtať či nemám šarlach a či je potrebné isť do nemocnice Ďakujem veľmi pekne za odpoveď... Prajem pekný deň... S pozdravom sabka smile

Jarka napísané 01.03.2012 09:48

Dobrý den,

chcela by som sa opýtat na jednu vec. Moj 4 ročný syn má už asi 3 mesiace na pravej ruke a pravej nohe malé drsné vyrýžky, ktoré ho svrbia. Može to byt len nejaká potavinová alergia? Premastujeme to kyselinou mliečnou. Nikde neviem nájst niečo podobné. Nemá toho vela, ale ani to nemizne. Čo to može byt. Iné príznaky nemá, je zdravý. Ďakujem

Anna Cingelová napísané 01.09.2011 16:38

Moj synček má rok a pol. Už dva týždne pozorujem u neho všeličo. najprv sa vysypal svetločervenou krupicou na brušku a stehnách. Svrbelo ho to, . Myslela som že je to neaká reakcia na vodu z kúpaliska, na ktorom sme boli. Nakolko ine potiaže nemal. asi 4-5 dni potom dostal teplotu 39. na druhý den bola teplota okolo 38 C. a na tretí den sa postupne vytratila. Myslele som , že je to z neprerezaných stoličiek v zadu. POtýždni dostal zvláštny výsyp v úsrach, niečo ako afty. Tie po mastení mundisalom, na tretí den zmizli tiež. Po prečítaní článkov o šarlachu som s ním, relatívne zdravým, už bez príznakov išla predsa len k lekárke. Vzala mu výtery z hrdla, nosa, zadku, a taktiež stolicu. teraz týžden čakáme na výsledky. Ona tvrdí že o šarlach asi nešlo, ale že niečo infekčné prekonal. Dnes sa malý v noci budí na to, že ho svrbia dlaničky. zatiaľ sa mu pokožka neolupuje, iba pri končekoch prstov badám malé šupinky. Može ísť o šarlach?

Jana G. napísané 25.07.2011 14:22

Váš komentár Dobrý deň. Syn má tri a pol roka. Zrazu mu vystúpila horúčka a večer som si všimla, že vysypaný pod bruškom a aj na chodidlách mal fliačky. Tri dni som mu dávala sirup proti teplote a Fenistil pretože som si myslela , že má alergiu na ovocie. Keď mu to na 4deň neprechádzalo a všimli sme si, že má maličké pľuzgieriky na jazyku išli sme s ním na pohotovosť a tam nás hneď poslali na infekčnú pohotovosť, že je to pravdepodobne šarlach. Teraz čakáme na výsledky sterov, ktoré budú o tri dni.

Pituka napísané 06.11.2010 17:09

Dobry den, volam sa Peter mam 36 rokov a ked tak citam tuto diskusiu na webe, rozhodol som sa prispiet aj ja svojim clankom len pre Vasu informaciu ako rychlo mozete dostat zo dna na den sarlach. Vizeralo to na beznu anginu (ved koho by napadlo ze to bude sarlach v 36 rokoch). Priznaky: Zvracanie, hnisave hrdlo, teplota az do 39,4°C. Na druhy den mierny vysyp na rukach a nohach. Probem bol ze som zacal uzivat predpisane antibiotika, ktore sa davaju na anginu: MEDOCLAV (1g). Vysledok je ze som uz vysypany aj po tvari - problem je ten, ze su nevhodne na sarlach, len kto to mohol vediet vtedy !!! Na infekcnom oddeleni to diagnostikovali po niekolkych hodinach a okamzite mi nasadili Penicilin, dufam ze do 10 dni budem doma.

Vopred dakujem profikom na Kramaroch smile

Iva napísané 08.01.2010 15:00

Dobrý deň,

6 - ročná dcéra z ničoho nič mala 28.12. teplotu 38,1, na druhý deň 37,2-37,4 a vysypala sa. Okrem toho ju bolelo hrdlo - dávali sme jej cucať Strepsils a Echinaceove Mullerove pastilky. Na jazyku mala biely povlak s vystupujúcimi "bodkami". Vysypaná bola najviac pod pazuchami, podbrušku a na bokoch pozdĺž celého trupu. Doktorka povedala, že má šiestu chorobu. Výsev mala týždeň, svrbelo ju to, zo začiatku sme jej dávali Fenistil, potom sme ju natierali Excipialom. Koža sa je na niektorých miestach ošúpala ako po spálení slnkom. Teraz jej zlieza koža z končekov prstov na rukách. Podľa mňa to vyzerá skôr na šarlach.

Róbert Chalmovský napísané 14.12.2009 22:52

Dobrý deň,

Moja priateľka (31 ročná) aj spolu s dcérou (3 roky) ochorely na šarlach asi pred 4 týždňami, po nasedení antibiotík príznaky po týždni zmizli, ale teraz sa znova objavili u priateľky príznaky šarlachu akurát v období keď mali prebehnúť krvné a iné vyšetrenia po chorobe.

Je možné, že sa po mesiaci choroba vrátila napr. z nie celkom správne dodržanej liečby (nedostatočne dlhý pokoj na lôžku) ? Terajšie príznaky však nesprevádza zvýšená teplota, je to možné ?

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Zuzana/redakcia napísané 15.12.2009 21:31

Domnievam sa, ze ak poctivo brali antibiotika, nemal by to byt problem nedoliecenia. Aj ked suhlasim s vami, ze chorobu je treba vylezat, nielen brat ATB.

V clanku sa pise: Streptokoky produkujú viacpočetné typy toxínu, proti ktorým telo dieťaťa vytvára protilátky, a tak vzniká imunita. Ak sa však dieťa infikuje iným typom streptokoka a organizmus iný toxín "nepozná", dochádza znovu k ochoreniu angínou alebo opäť s vyrážkou - šarlachom. Preto sa šarlach môže aj niekoľkokrát opakovať.

Skuste sa este obratit na nasu PORADNU PEDIATRA: MUDr. Mraza.

Janka napísané 28.06.2009 12:57

Dobry den, som v 5.tyzdni tehotenstva a kamaratka ma vola k nej, kde jej dcerka bola minuly tyzden nakazena šarlachom. Uz 5 dni je na antibiotikach a ja chcem vediet', ci je to pre mna a plod riskantne a radsej k nim neist'.

 

Dakujem

Zuzana P./redakcia napísané 28.06.2009 14:35

Dobry den, Janka, predpokladam, ze po piatom dni zaliecenia antibiotikami je infekcnost minimalna, ALE na strane druhej prvy trimester je prvy trimester a preto ak je to mozne, minimalizujte riziko akejkolvek nakazy. To je moj nazor.

Jana napísané 29.08.2009 16:40

Dobry den. Chcem sa len opytat, moja 17.mesacna dcerka dostala vo stvrtok horucku od 38,3°C-39,3°C a odmieta mi jest.V piatok sme boli u DR.ta nam oznamila, ze mala ma silnu anginu a predpisala nam antibiotika, lenze po piatich pokusoch sa nam ich do nej nepodarilo dostat. Dnes je sobota a malej uz klesla horucka, len sa jej po telicku objavili take puciky. Existuje nieco ako puciky po ustupe horucky, najviac toho ma na ritke. O sarlachu som uz citala, na ten to nevyzera. Dakujem

Dr. Zuzana napísané 29.08.2009 23:06

Dobry den. Tazko je urcovat diagnozu od pocitaca a preto sa o to ani nejdem pokusat. Akurat ma napada, ze vek a strucny popis stavu vasej dcerky by mohol signalizovat, ze ide o ŠIESTU CHOROBU, ktora sa prejavuje relativne vysokymi horuckami, trvajucimi 3-4 dni bez inych priznakov.Po jej poklese sa na kozi hrudnika a koncatin zjavia vyrazky - cervene fliacky. Akurat mi tam velmi nesedia tie silne zapalene mandle...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised