Detské chorobyBrucho

Crohnova choroba u detí

 Mária Kopčíková   06.05.2021   0

Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Ak si myslíte, že je to ochorenie vyhradené pre dospelých, mýlite sa. V posledných rokoch nim trpí čoraz viac detí a mladých ľudí.

Zápalové ochorenia čreva

Shutterstock

 

K zápalovým ochoreniam čreva patria dve: ulcerózna kolitída (UC) a Crohnova choroba.

V posledných desaťročiach sa objavili poznatky, ktoré vysvetľujú, že pôvod oboch chorôb je výsledkom vzájomného vplyvu medzi genetickou dispozíciou a vonkajšími faktormi, predovšetkým vplyvom mikrobiálneho osídlenia tráviaceho traktu.

Vonkajší faktor tak vlastne vystupuje v roli spúšťača ochorenia. Chorý je k chorobe istým spôsobom disponovaný no tá prepukne, až keď sa objaví vhodný spúšťač.

Až 20 % z tých, ktorí sa na Crohnovu chorobu liečia, má medzi svojimi príbuznými niekoho s týmto ochorením.  Chronický zápal čreva nie je infekčný, preto sa ním nikto nemôže nakaziť od inej osoby.

Crohnova choroba sa môže prejaviť v každom veku a postihnúť hocktorý úsek zažívacieho traktu. U dojčiat je raritou, v predškolskom veku sa objaví zriedka, no vo veku 8 – 10 rokov počet chorých značne narastá.

Prvé príznaky Crohnovej choroby

Veľmi všeobecne sa uvádza triáda bolesti brucha, úbytok na hmotnosti a hnačkovitá stolica. No Crohnova choroba sa často prejavuje nešpecifickými symptómami, ktoré sa nie hneď pripisujú zažívaciemu traktu. Kvôli tomu sa ochorenie diagnostikuje neskoro.

Shutterstock

 

Samotní odborníci upozorňujú, že lekári musia rátať s možnosťou tohto ochorenia u detí a poznať klinický obraz tejto choroby. Potom existujú jednoduché vyšetrenia, ktoré ochorenie potvrdia či vyvrátia. 

Existuje niekoľko dôležitých rozdielov v príznakoch, priebehu a spôsobe liečby, ktoré sú závislé od veku, v ktorom sa ochorenie prvýkrát prejavilo.

Symptómy, ktoré sú dôležité pre včasnú diagnózu a objavujú sa v anamnéze dieťaťa:

 • 84 % bolesti brucha
 • 80 % úbytok hmotnosti, resp. nepriberanie
 • 79 % hnačky
 • 75 % únava, znížená aktivita
 • 57 % strata chuti do jedla
 • 44 % zvýšená teplota, horúčka
 • 36 % krvácanie (väčšinou ľahké)
 • 35 % oneskorenie rastu
 • 25 % zvracanie

Ak sú dominantné bolesti brucha, musí sa pátrať aj po ďalších príznakoch. Približne polovica detí s Crohnovou chorobou má v období stanovenia diagnózy hmotnosť pod hranicou priemeru/normálu.

Toto je rizikový faktor, pretože vo veku začínajúcej puberty je najmä u dievčat úbytok na hmotnosti vítaný a okolím nebýva vnímaný ako príznak ochorenia. S postupujúcim časom a zvýšenou aktivitou ochorenia sa objavujú i psychické zmeny.

Liečba Crohnovej choroby

Ak sa ochorenie potvrdí, liečbu musí navrhnúť a sledovať detský gastroenterológ. Je potrebné individuálne pristupovať k výberu liečby a vybrať tie vhodné postupy.
Konzervatívna liečba má štyri základné zložky:

Shutterstock


 • Nutričné - výživové postupy - Veľkým problémom u pacientov môže byť nedostatočná výživa až podvýživa, ktorá potom zhoršuje hojenie črevného zápalu, znižuje obranyschopnosť, prehlbuje anémiu a má mnoho ďalších negatívnych vplyvov. Úprava stravy je preto nevyhnutná.
 • Medikamentóznu liečbu – pri jednotlivých fázach a typoch ochorenia sa vždy volí iná liečba.
 • Endoskopickú liečbu - liečebné využitie gastroskopie, kolonoskopie a endoskopických metód.
 • Psychologickú a sociálnu terapiu – tie sú značne nedocenenou súčasťou  liečby. Až 30 -  50% ľudí s  črevnými chorobami má psychické a psychosociálne problémy. Predovšetkým mladí pacienti musia prerušovať štúdium, meniť zamestnanie, trpia pracovnými obmedzeniami, ocitajú sa v invalidnom dôchodku...

Pri všetkých terapeutických rozhodnutiach u detí musia mať lekári na pamäti nielen nasledujúce týždne a mesiace, ale tiež všetky desaťročia, ktoré dieťa ešte čakajú. Preto je potrebné ešte raz zdôrazniť dôležitosť včasnej diagnózy.

Ako sa s Crohnom dá žiť?

Tí, čo majú osobnú skúsenosť, hovoria, že s chorobu sa dá žiť tak, aby sme neubližovali sami sebe. Vyžaduje to istú disciplínu, nielen od samotného chorého, ale aj od jeho okolia.

Ak dieťa potrebuje diétu, zvládne ju ľahšie, ak sa k nemu pridá i jeho rodina. To zase nemusí byť jednoduché pre jej ostatných členov.

»»» Prečítajte si aj: Bezzvyšková diéta pri Crohnovej chorobe.

Shutterstock

 

Zároveň ak ochorenie znamená pre dieťa čo mladého človeka isté limity -  v športovaní, v trávení voľného času, v účasti na táboroch ... potrebuje pomoc, aby svoju inakosť zvládol.

Spracované s použitím: crohnclub.sk, crohnovachoroba.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised