ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 25.11.2017 | meniny má Katarína  
Viac o očkovaníOčkovací kalendár

Ako pripraviť dieťa na očkovanie a kedy ho radšej neočkovať

 Mária Kopčíková   02.02.2016   1

Na očkovanie podľa platného očkovacieho kalendára vás pozýva pediater vášho dieťaťa, prípadne deti do 1 roka sú očkované na pravidelných prehliadkach – poradniach. Ak ste sa rozhodli, že svoje dieťa dáte zaočkovať, je dobré, aby ste mysleli na niekoľko okolností. Jednak je to zdravotný stav dieťaťa a tiež – najmä u väčších detí – ich emocionálny stav, teda prípadný strach z návštevy detskej ordinácie, či strach zo samotné pichnutia pri očkovaní.

Zdroj: istock.com

 

Medzi jednotlivými druhmi očkovania, ako aj medzi jednotlivými dávkami vakcíny je potrebné dodržiavať odporúčané časové odstupy.

Strach z lekárov a chorôb? >> >>

Očkuje sa len úplne zdravé dieťa. Pred očkovaním je dieťa vždy vyšetrené lekárom. Niekedy nie je očkované ani zdravé dieťa, napr. v prípade, ak je nám známe, že dieťa môže byť v inkubačnej dobe infekčného ochorenia.

Ako pripraviť dieťa na očkovanie

Pripravte dieťa na očkovanie tak, aby sa cítilo komfortne. Staršie deti informujte, čo sa bude diať. Kontrola nad situáciou by mohla zmierniť prípadné obavy dieťaťa.

Pred očkovaním dajte dieťaťu najesť, aby nebolo hladné, ale zasa nemalo by byť ani prejedené. Dojčené deti nadojčite.

Aj v ordinácii lekára sa s dieťaťom /na dieťarozprávajte, keď je dieťa malé alebo aj keď je väčšie a vyžaduje to, držte ho v náručí.

Po očkovaní počkajte cca 15 – 30 minút v čakárni kvôli prípadným neprimeraným reakciám.

Po očkovaní sa dajte pozor na zvýšenú telesnú aktivitu dieťaťa – vyhnite sa jej.  24 hodín po očkovaní by ste s dieťaťom nemali absolvovať dlhšie cesty. Nezabudnite, že po očkovaní proti  mumpsu, ružienke, osýpkam (MMR) v 15. mesiacoch veku dieťaťa, môže nastať  reakcia na očkovanie až po uplynutí 8 až 10 dní. Tomu prispôsobte prípadné plány na cesty.

V deň očkovania a deň po očkovaní sa neodporúča absolvovať rehabilitačné cvičenie, ani plávanie.

Kedy očkovanie radšej odložiť?

Existuje niekoľko situácií, kedy je na mieste uvažovať o odložení očkovania. Vždy sa poraďte s pediatrom o vhodnosti očkovania v danom termíne a pamätajte, že aj v očkovacom kalendári je uvádzaný nejaký časový rozsah, kedy by dieťa malo byť zaočkované (niekedy sú to i rok – dva, ak sa uvádza medzi 10. – 11. rokom).

Zdroj: istock.com

 

O odložení očkovania sa uvažuje ak:

Malé dieťa zle spalo, správa sa neprimerane, je nepokojné a podráždené.

Dieťa trpí nechutenstvom, prípadne zvracalo či malo hnačku.

Dieťa je prechladnuté.

Dieťa malo zvýšenú teplotu až horúčku (je vhodné zmerať teplotu dieťaťa deň pred očkovaním aj pred odchodom do ambulancie).

V posledných troch dňoch pricestovalo zo vzdialenej oblasti, napr. z exotických krajín alebo absolvovalo dlhú cestu autom, či lietadlom.

Bolo v kontakte s niekým chorým na infekčnú chorobu alebo krátko pred očkovaním prekonalo infekčnú chorobu (chrípka, zápal stredného ucha).

Dieťa malo reakcie na predchádzajúce vakcíny - môžu zahŕňať žihľavku, ťažkosti s dýchaním, pokles krvného tlaku. Ale aj ďalšie závažné reakcie ako je vysoká horúčka, bolesti hlavy, zmätenosť.  

Ak vaše dieťa užíva vysoké dávky kortikoidov (ktoré potláčajú hyperaktívnu imunitnú reakciu), malo by sa vyhnúť živým vírusovým vakcínam, rotavírusu, osýpkam, mumpsu, rubeole, ovčím  kiahňam. Takéto očkovanie je možné urobiť až za pár týždňov potom, čo prestane užívať steroidy. Tieto lieky môžu znížiť aktivitu imunitných buniek, ktoré bojujú proti vírusovým infekciám.

Crohnova choroba u detí >> >>

Deti s oslabeným imunitným systémom, napr. pri užívaní imunosupresívnej liečby autoimunitných ochorení, ako je zápalové ochorenie čriev a reumatoidná artritída, by nemali dostať živé vírusové vakcíny.

Spracované s použitím: aaaai.org, kidshealth.org

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Komentáre k článku
zuz napísané 02.02.2016 16:36

Ani toto všetko NESTAČÍ a nezaručí, že zo zdravého dieťaťa nezostane už doživotný pacient!!! Očkovanie je ruská ruleta. Cry

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie
Náš TIP
Komentáre k článku
zuz napísané 02.02.2016 16:36

Ani toto všetko NESTAČÍ a nezaručí, že zo zdravého dieťaťa nezostane už doživotný pacient!!! Očkovanie je ruská ruleta. Cry

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised