Detské chorobyKončatiny

Moje dieťa má reumu

 MUDr. Elena Košková   17.01.2020   0

Otázka, ktorá sužuje rodičov chorého dieťaťa. Predstava dieťaťa na vozíčku je veľmi skľučujúca a niektorí rodičia vyslovia tieto obavy otvorene pred lekárom. Nájdu sa však aj takí, ktorí na začiatku podceňujú chorobu a nechcú si priznať, že chronické ochorenie by malo zmeniť zabehané aktivity dieťaťa, a napokon aj celej rodiny. Sú to dva extrémne postoje. 

 

Príliš úzkostlivý prístup a nadmerná starostlivosť o dieťa môže ovplyvniť jeho úsilie k samostatnosti a brzdiť aktivity, ktoré je dieťa schopné vykonávať samo. Naopak, zľahčovanie choroby, často spojené s ignorovaním liečby a odporúčaných postupov, môže mať vážne následky a viesť neskôr k invalidite. Pochopenie a správne prijatie choroby dieťaťa znamená aktívny prístup k problému.

U starších detí aktívny prístup predstavuje, získať ich pre spoluprácu, aby chceli byť „zdravé“ a pochopili, že aj ony musia pre to niečo urobiť.

A čo všetko je k tomu potrebné?

Pevné vnútorné odhodlanie, že po vzájomnej konzultácii dodržím všetko, čo mi navrhne ošetrujúci lekár- špecialista, čo sa týka liečby, rehabilitácie, príp. iných doplňujúcich vyšetrení či liečebných postupov.

Pravidelné podávanie liekov

Po určení definitívnej diagnózy, pediatrický reumatológ navrhne individuálnu liečbu. Úlohou rodiča je dodržiavať pravidelné podávanie liekov podľa určeného dávkovania. Zároveň informovať lekára o každej zmene, ktorú pozoruje na svojom dieťati. Dobrou správou pre deti s juvenilnou idiopatickou artritídou ako aj inými reumatickými chorobami v detskom veku a ich rodičov je, že možnosti liečby sú v ostatných rokoch oveľa väčšie ako pred 10 či 20 rokmi. Lieky, ktoré máme teraz k dispozícii, dávajú dieťaťu šancu, že sa dostane do dlhodobej až trvalej remisie (stavu bez akýchkoľvek príznakov choroby).

Rehabilitácia

Včasná a pravidelná rehabilitácia dieťaťa je nevyhnutnou súčasťou liečby, kde práve aktívny prístup rodičov od prvých týždňov choroby môže rozhodnúť o zachovaní funkcie chorých kĺbov.

Zapálený kĺb je horúci. Prikladanie ľadových obkladov na chorý kĺb viackrát za deň (kryoterapia) znižuje bolesť a tlmí aj zápal. Z tohto dôvodu nie je vhodné kúpanie dieťaťa v teplej vode, vhodnejšie je sprchovanie.

Veľmi častý a zásadne nesprávny názor je, uložiť dieťa do postele a zakázať mu fyzickú aktivitu. Je pochopiteľné, že dieťa sa bráni pohybu s kĺbom, ktorý bolí, a preto ho šetrí. Tým, že šetrí postihnutý kĺb, najčastejšie koleno alebo členok, ale aj iné kĺby, dochádza k ochabnutiu a zoslabnutiu okolitých svalov.

Pasívne napínanie svalov zdvíhaním končatiny so zapáleným kĺbom, u starších detí aj aktívne zapojenie svalových skupín, je dôležitou prevenciou proti ochabnutiu svalstva. Bicyklovanie na stacionárnom bicykli, resp. u malých detí na trojkolke je veľmi dobrý spôsob rehabilitácie. Od začiatku je dôležité zabrániť skráteniu šliach, ktoré sa rýchlo vyvíja, pokiaľ ponechávame končatinu v nečinnej skrčenej polohe.

Rehabilitácia by mala byť vždy individuálna. Ideálne je, ak rodič môže byť hospitalizovaný s dieťaťom a naučí sa pod dohľadom rehabilitačného pracovníka, ako s ním cvičiť. Cvičenie aj niekoľkokrát denne je veľmi efektívne. Zlepšenie funkcie postihnutého kĺbu patrí k tým dôležitým spoločným víťazstvám rodiča a dieťaťa v boji s chorobou.

Protetické pomôcky

Používanie protetických pomôcok zhotovených na mieru bráni vývoju kĺbových deformít. Rôzne typy dláh ako redresné dlahy, ktoré sa dávajú na vyrovnanie rôznych odchýlok končatín od správnej osi, dlahy na odľahčenie kĺbu, špeciálne vložky do topánok, sú najčastejšie pomôcky, ktoré predpisuje rehabilitačný lekár, resp. ortopéd podľa individuálnej potreby pacienta.

Ďalšou dôležitou pomôckou sú barly, ktoré odľahčujú kĺby dolných končatín. Kým pri zápale bedrových kĺbov je potrebné týždne až mesiace používať pri chôdzi vysoké barly (tzv. nemecké), pri zápale kolien a členkov sa odporúčajú obvykle nízke barly (tzv. francúzske). Je potrebné zbaviť sa určitého ostychu rodičov ako aj dieťaťa a uvedomiť si, že chôdza s barlami znižuje riziko dlhodobého poškodenia chorého kĺbu a je dôležitou súčasťou liečby, pokiaľ trvá zápal.

Ako sa má reumatik stravovať?

Vyvážená a plnohodnotná výživa je nevyhnutná pre zabezpečenie rastu a vývoja dieťaťa. Strava by mala obsahovať dostatok vápnika (mliečne výrobky), dostatok vitamínu D (jedlá z morských rýb). Pri liečbe kortikosteroidmi je dôležité vyhýbať sa príjmu sladkostí.

U dieťaťa, ktoré trpí nechutenstvom, treba ponúkať jedlo častejšie, vhodná je aj druhá večera. Naopak, dieťaťu, ktorému chutí jesť a má menší výdaj energie v dôsledku obmedzenia pohybu, sa snažíme ponúkať menšie porcie, lebo nadváha až obezita zaťažujú hlavne váhonosné kĺby. Treba si uvedomiť, že zvýšená chuť do jedla môže vyplývať aj zo samotného nedostatku činnosti, či nudy. Vhodné je poradiť sa s dietológom, resp. ošetrujúcim lekárom o kalorickej potrebe. Dostatočný prísun vitamínov je najvhodnejšie zabezpečiť v čerstvej zelenine a ovocí, resp. šťavách.

Môže moje dieťa športovať?

Častá otázka rodičov detí, ktoré sa pred vznikom choroby aktívne venovali nejakému športu, či inej pohybovej aktivite. Problémom môžu byť niekedy aj prílišné ambície rodičov hlavne u úspešného a pre šport nadaného dieťaťa. Čím skôr rodič preladí tieto ambície na túžbu urobiť všetko v záujme zdravia dieťaťa, tým skôr pomôže prekonať aj jeho sklamanie.


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised