Detské chorobyKrk

17 tipov na domácu liečbu laryngitídy

 Mária Kopčíková   12.02.2019   1

Laryngitída je zápalové ochorenie hrtana. Spôsobujú ju respiračné vírusy (vírus parainfluenzy 1 a 3, vírus influenzy A a B, vírus RS, adenovírusy), črevné vírusy (coxackievírusy a echovírusy), ojedinele aj baktérie (Streptococcus, Haemophilus, Mycoplazma).

Vplyv majú aj dráždivé látky vdychované deťmi v zafajčenom prostredí, prachu a smogu, často prehriate a suché byty.

Viac o laryngitíde sa dočítate tu >> >>

 

Čo robiť, keď sa objaví laryngitída

Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi.

Najväčšie riziko dusenie hrozí u detí do šiestich rokov. Neskôr je choroba skôr už len nepríjemná.

Rodičia, ktorých deti majú laryngitídy často, sú už naučení, že keď dieťa dostane záchvat v noci a nemôže sa nadýchnuť, ako prvú pomoc sa s ním zatvoria do kúpeľne a pustia horúcu vodu – aby sa v kúpeľni poriadne zvlhčil vzduch. 

Shutterstock

 

U detí zaberá tiež otvorenie okna a to, keď pustíte na krk studený vzduch. Ideálne je posadiť dieťa do autosedačky, otvoriť okienka na aute a chvíľu jazdiť po okolí. Prúd studeného vzduchu zlepší dýchanie a sipot, zmenší sa opuch, chorému sa lepšie dýcha. Stačí desať minút. Pri laryngitíde stále vetrajte. Pomôžu aj namočené a vyžmýkané prestieradlá či uteráky prehodené cez stoličky či radiátory, ako rýchly pomocník pri zvýšení vlhkosti vzduchu. Tu pomôže aj to, ak do izby, kde dieťa spí, dáte hrnce s horúcou vodou a do nich pridáte kamilku, mätu. Keď sa voda ochladí, musíte proces zopakovať.

Vhodné sú aj takzvané Priesnitzove obklady - teda na krk studený mokrý, naň suchý teplý.

Prírodná medicína pri laryngitíde

Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito prostriedkami:

Čaj zo 6 bylín – 20g slez nebadaný, 20g skorocel, 15g medovka, 10g divozel, 10g tymián, 10g fenykel. Jednu čajovú lyžičku zmesi zalejeme 2,5 dl vriacej vody. Čaj sa pije vlažný, po malých dúškoch.

Masážny olej, ktorým natriete dieťaťu chrbát aj hrudník – do 100 ml olivového oleja pridajte 20 kvapiek esenciálneho oleja z eukalyptu, 20 kvapiek oleja z levandule a 10 kvapiek esenciálneho oleja Ravensara.

Chcete vedieť viac o éterických olejoch v liečbe? >> >>

Jablčný ocot – má silné bakteriálne účinky a pomáha zbaviť telo infekcie. Zmiešajte ¼ šálky jablčného octu a 2 lyžice medu. Podávajte niekoľkokrát denne. Môžete pridať ¼ šálky vlažnej vody, aby zmes bola pre dieťa „piteľnejšia“. Prípadne zrieďte jablčný ocot s vodou, v pomere 1:1 a použite na kloktanie 4-5 krát denne.

Kloktanie slanou vodou - rozpustite ½ lyžičky soli v pohári vlažnej vody. Kloktať aspoň 4-5 krát denne. Soľ má antibakteriálne vlastnosti. Bude zabíjať baktérie a vírusy a tiež zmierni bolesť a opuch. Po kloktaní sa teba vyhnúť jedlu aspoň na 30 minút.

Zdroj: istock.com

 

Kurkuma - rozmiešajte ½ lyžičky kurkumy v pohári mlieka. Podajte chorému 2-3 krát denne. Táto zmes zmierňuje bolesť a zápal v krku.

Med – chorý môže dostať lyžičku medu 4 krát denne, v pravidelných intervaloch. Zmierňuje bolesti a zápal v krku. Vzhľadom na to, že má antibakteriálne vlastnosti, pomôže zbaviť sa infekcie. Zároveň pomáha uvoľniť hlien v hrdle.

Škorica – povarte 1 lyžičku škorice a 3 čajové lyžičky medu vo vriacej vode po dobu 10 minút. Zmes treba konzumovať trikrát denne. Škorica má protizápalové, antiseptické a antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú liečiť zápal hrtana.

Citrónová šťava – citrón vďaka svojej kyslosti pomáha bojovať proti infekcii. Tiež zvyšuje množstvo slín v ústach, ktoré zabezpečia, že hrdlo je hydratované. Kombinácia medu a citrónovej šťavy s vlažnou vodou pomôže zbaviť sa baktérií a vírusov. Citrónovú šťavu môžete použiť aj na kloktanie. Zmiešajte pár kvapiek citrónovej šťavy vo vlažnej vode.

Harmanček, šalvia a mätový čaj – všetky tieto bylinky pomôžu, ak ich bude dieťa piť. Harmanček a šalviu môže aj kloktať.

Zdroj: istock.com

Zmiešaný džús – skombinujte pomarančový, brusnicový a grepový džús a dieťa nech ho pije denne. Mix mrkvy, reďkovky a zázvoru je rovnako účinný.

Sladké drievko (lékořice) – nasekajte sladké drievko na kúsky a dajte ich variť do vody. Sladké drievko má protizápalové účinky a preto je tento odvar vhodný na kloktanie. Ale aj ako čaj na pitie.

Eukalyptus – zmierňuje bolesť a upokojuje podráždenie v hrdle. Z čerstvých listov si môžete uvariť čaj alebo éterický eukalyptový olej použite na kloktanie – pár kvapiek do čistej vody.

Cesnak – odporúča sa vysať šťavu z cesnaku – dať strúčik či dva do úst, rozdrviť zubami a postupne aj celý cesnak zjesť. Veľmi efektívne zabíja baktérie, ale pre menšie deti je to asi nepredstaviteľný hard – core. Prípadne môžete rozdrviť strúčiky cesnaku a zmiešať s medom. Túto pastu treba konzumovať 1 lyžičku 3-4 krát denne, poriadne potom piť vodu.

Chutné nápoje zo zázvoru aj pre malé deti >> >>

Zázvor – opäť – vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam pomáha zbaviť sa vírusových a bakteriálnych infekcií. Upokojí hrtan a zmierni bolesť a zápal. Uvarte 2 lyžičky strúhaného zázvoru v 2 šálkach vody dovtedy, až sa pôvodný objem vody zredukuje asi na ½. Potom prefiltrujte a pridajte 2 lyžičky medu. Niekto odporúča aj jesť tenké plátky zázvoru.

Aníz – uvarte 2 čajové lyžičky semien anízu v 2 šálkach vody. Prefiltrujte a užívajte viackrát denne, ale nie viac ako 2 lyžičky za hodinu.

Spracované spoužitím: homeremedyshop.com, earthclinic.com, top10homeremedies.com, roditelji.hr

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku
barbora10 napísané 28.02.2019 11:39

preventivne uzivat enzymy, to funguje u nas doma smile dame na kvalitu a uzivame liek wobenzym

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
barbora10 napísané 28.02.2019 11:39

preventivne uzivat enzymy, to funguje u nas doma smile dame na kvalitu a uzivame liek wobenzym

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised