Mužské pohlavné orgány

MUDr. Zuzana Pitoňáková 2

Vznik ľudského života je zázrak. Dve miniatúrne bunky – mužská spermia a ženské vajíčko sa spoja, aby vytvorili novú bunku, nového človeka.

Podobne ako symboly Jin a Jang, spájajú sa v procese reprodukcie do jedného celku dve polovice – muž a žena.

Mužské pohlavné orgány sú vyrobené tak, aby mohli vyrábať, uskladňovať a prenášať mužské pohlavné bunky – spermie.

 

Anatómia pohlavných orgánov 

Mužské pohlavné orgány sa delia na vonkajšie a vnútorné (viď obrázok).

 

K vonkajším patria:

 • úd (penis)
 • miešok (scrotum)

K vnútorným patria:

 • semenníky (testes)
 • nadsemenníky (epididymis)
 • semenovody ( ductus deferens)
 • semenné mechúriky
 • predstojná žľaza ( prostata)

 

Úd ( penis)

Penis je orgán, ktorým spermie ( a moč) opúšťajú telo. Za normálnych okolností je penis pružný a ohybný, avšak pri sexuálnom vzrušení dochádza k jeho stvrdnutiu a stoporeniu – erekcii.

Koreň penisu, obtiahnutý svalmi, je pevne vrastený do panvy. V penise sa nachádza aj tzv. erektilné tkanivo tvorené hubovitou dutinkovitou hmotou. V prednej časti penisu sa nachádza tzv. žaluď – okrúhla hlava penisu.

Do erektilného tkaniva ústia cievy. Pri sexuálnom vzrušení sa duté priestory naplnia krvou. Žily, ktoré by mali krv odvádzať, sa však uzavrú, čo zapríčiní stuhnutie penisu a erekciu.

Penis je obtiahnutý kožou, obsahujúcou svalové bunky, ale žiadne tukové. V prednej časti sa zhŕňa do posunovateľného krytu – predkožky (prepucium), ktorá obopína žaluď. Ak dôjde k erekcii, penis sa zväčší, čím sa predkožka stiahne a uvoľní žaluď, čo zvyšuje jeho citlivosť.

Továreň na spermie – Miešok a Semenníky (scrotum a testes)

Miešok je kožený váčok, v ktorom sú uložené dva semenníky. Je umiestnený pod mužským pohlavným údom. Patrí k vonkajším pohlavným orgánom. Semenníky svojim tvarom pripomínajú slivky. V útlom detstve sú veľké asi 1-2 cm. Prvým príznakom začínajúcej puberty u chlapcov je zväčšovanie testes. V dospelosti sú veľké asi 4-5,5 cm.

Úlohou semenníkov je tvorba spermií a produkcia mužského pohlavného hormónu – testosterónu.

Ak sa vám nechce čítať ďalej, nečítajte, stačí ak vajíčka raz za mesiac dôkladne prehmatáte, aby ste sa presvedčili, že sa tam nič nezmenilo a nehrozí žiadny problém. Ak zistíte akúkoľvek zmenu povrchu, konzistencie, bolestivosť alebo prítomnosť neznámych hrčiek, obráťte sa na lekára.

Jednou z podmienok tvorby spermií je, aby teplota bola asi o 3°C nižšia ako v brušnej dutine. To je dôvod, prečo sú umiestnené v miešku mimo brušnej dutiny. Na dozrievanie spermií je potrebný hormón testosterón. V semenníkoch je množstvo skrútených kanálikov. V týchto semenotvorných kanálikoch sa tvoria spermie. Dozretie spermie, kým je plne funkčná a môže sa vydať do sveta, je asi 70 dní.

Zo semenníkov sa dozrievajúce spermie transportujú do nadsemenníkov a pokračujú cez semenovody do semenných mechúrikov. Nadsemenníky a semenné mechúriky, nachádzajúce sa v blízkosti prostaty, poskytujú spermiám prístrešie až do úplného dozretia.

Prostata

Je žľaza pod močovým mechúrom. Močová rúra ňou prechádza. Pri narodení má veľkosť hrášku v dospelosti vlašského orecha. MUDr. Bukovský sa o nej humorne vyjadruje, že: „Hlavnou funkciou prostaty je obmedzovať prietok moču a sťažovať močenie, muža v noci budiť a vyvolávať trápne situácie najmä na verejných toaletách. O tomto sa presvedčila asi tretina mužov po päťdesiatke, polovica po šesťdesiatke a 90% mužov po sedemdesiatke.

Hlavnou funkciou prostaty je obohatiť semeno o hustú mliečnu zásaditú tekutinu, ktorá o.i. obsahuje prostaglandíny. Je dôležitá pre optimálnu pohyblivosť spermií.

Semeno (ejakulát)

 • 2-6 ml (1-2 čajové lyžičky)
 • 35-200 miliónov spermií v 1 ml
 • okrem spermí obsahuje sekrét z prostaty a semenných vačkov, fruktózu pre výživu spermií a prostaglandíny k stimulácii kontrakcií maternice

Ilustrácie: rodinka.sk, internet

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (27 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Co ak vas organ sa nezmenil stale je ako male dieta je tak maly ze mam problem z mocenim a sex neje mozny je opravdu decky penis a mam 40 rokov a stale panec kto my pomoze uz som sa pokusal i nieco spravit mam rad zeny niesom inak orientovany a neviem ako z toho vist ak zo zeny sa stava muz preco nie spravit muza muzom a co to bi to potrebovalo kolko by to stalo dakujem za odpovet

Pridaj komentár