Diéta pri zápche

redakcia 0

Ak dieťa trpí zápchou, jedna z najdôležitejších vecí je úprava životosprávy a s tým spojená aj úprava stravy – nazvime to pracovne diéta.

Tekutiny

Tá má obsahovať predovšetkým dostatok tekutín, s prihliadnutím na vek dieťaťa, na prípadne zvýšenú telesnú aktivitu a na okolitú teplotu – predovšetkým v horúcich letných dňoch.

Je vhodné, aby dieťa ráno asi pol hodiny pred raňajkami vypilo vodu alebo ovocnú šťavu.

Vláknina

Dôležitý je dostatok potravín so zvýšeným obsahom nestraviteľných zbytkov – vlákniny. Vláknina je nestraviteľná časť potravín, ktorá zväčšuje objem stolice. Je dobré ak má dieťa príklad v stravovacích návykoch rodiny, ktorá sa má dieťaťu prispôsobiť a ísť príkladom v doporučenej pestrosti stravy a správnej diéte. Najkoncentrovanejším zdrojom vlákniny sú otruby (30 gramov otúb v dennej dávke zvýši hmotnosť stolice o 60 %). Môžme ich pridať do polievok, jogurtov apod. V strave rozhodne treba obmedziť potraviny so „zapekacím“ (obstipačným) účinkom ako je čokoláda, kakao, sladkosti, čierny čaj, korenie, banán.
Vhodný výber potravín s vysokým obsahom zbytkovej stravy je treba prispôsobiť veku dieťaťa. Taktiež je možné doplniť jedálniček vhodnými vlákninovými potravinovými doplnkami.

V jedálničku je potrebné nahradiť pečivo z bielej múky za celozrnné pečivo (grahamové, sójové, slnečnicové… v dnešnej dobe je už výber veľmi dobrý). Taktiež treba zaradiť do stravy celozrnnú múku, strukoviny, orechy, semená (ľan, sézam, mak).

V strave našich detí často chýba dostatok čerstvého ovocia a zeleniny (tá môže byť i upravená na pare).

Vhodné sú rôzne surové zeleninové šaláty, ktoré obsahujú i papriku, rajčiny, hlávkový či ľadový šalát, zelerovú vňať, mrkvu, kaleráb, činsku kapustu…, no je toho veľa, čo sa do takého šalátu i do tohto článku zmestí.

Prirodzené laxatíva

Prirodzený preháňajúci (laxatívny) účinok majú slivky, marhule, figy, grep, hruška a sušené ovocie. V detskom jedálničku by nemalo chýbať acidofilné mlieko a jogurty, ktorú stimulujú pohyb tráviaceho traktu, a tým pomáhajú pri vyprázdňovaní.

Probiotiká

Do jedálničku sa môžu zaradiť i vhodné výživové doplnky z radov prebiotík a probiotík.

Upozornenie

Všetky informácie tu obsiahnuté sú len na vzdelávacie účely. Nenahrádzajú osobnú konzultáciu s lekárom, či lekárnikom. 

 «   SPÄŤ na Lieky na tráviace ťažkosti

 «   SPÄŤ na Tráviace ťažkosti

 «   SPÄŤ na Sprievodca Liekmi Pre Deti

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár