Jednodňová chirurgia u detí – zákroky

MUDr. Jozef Babala, PhD.- detský chirurg 3

Pacientom by som prial, aby bola jednodňová chirurgia pre deti viac dostupnou. Hovorím na základe našich vlastných skúseností a spokojnosti rodičov. Dostupnosť týchto služieb do veľkej miery diktujú zdravotné poisťovne podpísaním, či nepodpísaním zmluvy a nastavením finančných limitov. Pokiaľ príde rodič s tým, že chce, aby jeho dieťa bolo operované v „jednodňovke“ a my nemáme s jeho zdravotnou poisťovňou uzatvorenú zmluvu, odporučím radšej hospitalizáciu. Javí sa mi neseriózne, aby poistený pacient platil za služby, ktoré by mu mali byť voľne dostupné. Tieto služby nemusia byť ponímané ako luxus. Naopak, „luxusom“ je operovanie takýchto pacientov v nemocnici, kde  zdravotné poisťovne platia za tú istú operáciu viac ako dvojnásobok. Doplatok pacienta v „jednodňovke“ je podobný nemocničnému doplatku za „nadštandardnú“ izbu.

Postup pri jednodňovej chirurgii

V našom neštátnom zariadení, ktoré ponúka a realizuje výkony jednodňovej chirurgie v detskom veku sa nám osvedčil nasledovný postup:

  1. Rodičia s dieťaťom navštívia chirurgickú ambulanciu, kde je dieťa vyšetrené a lekár poučí rodičov o charaktere ochorenia a o možnostiach liečby.
  2. Pokiaľ rodičia zvolia „jednodňovku“, dostanú inštrukcie a termín plánovanej operácie.
  3. V týždni pred plánovanou operáciou detský lekár zrealizuje vyšetrenia dieťaťa, či je zdravé a spôsobilé podstúpiť výkon v celkovej anestézii.
  4. Nástup do zariadenia je v určenú hodinu, kedy výsledky vyhodnotí anestéziológ, vyšetrí pacienta,  podá lieky pred celkovou anestéziou.
  5. Po operácii dieťa s rodičmi pobudne na pooperačnom lôžku 3-4 hodiny. Počas tejto doby je dieťa monitorované a pred prepustením, dieťa skontroluje a rodičov poučí chirurg a anestéziológ.
  6. Starostlivosť je ukončená kontrolným vyšetrením na ambulancii o niekoľko dní. Liečba končí, ale vzťah ostáva…

Mám za to, že komorné prostredie „jednodňoviek“ prináša osobnejší kontakt a otvorenú komunikáciu s pacientom. A takáto komunikácia nie len informuje, ale mala by navodiť aj pocit záujmu o pacienta a v neposlednom rade pocit vzájomnej dôvery a úcty.

Výkony detskej jednodňovej chirurgie

1. diagnostické biopsie ( odber vzoriek) kože, podkožia a svalov

2. excízie

3. nekrektómie ( odstránenie odumretého tkaniva)

4. drenáž povrchového abscesu ( zachovanie otvoru drenážou v povrchovom hnisavom ložisku)

5. operačné odstránenie benígnych alebo malígnych útvarov kože a podkožia (preaurikulárne výbežky, pigmentové névy, ateróm, lipóm, fibróm, dermoidná cysta)

6. operačné odstránenie zarastajúcich nechtov (resekcia a plastika nechtového lôžka)

7. operačná extrakcia malého osteosyntetického materiálu a vonkajších fixátorov, napr. po zhojení zlomenín, po operáciách kostí

8. excízia a exstirpácia hemangiómu ( odstránenie hemangiómu)

9. excízia a exstirpácia lymfangiómu (odstránenie lymfangiómu)

10. exstirpácia a biopsia lymfatickej uzliny ( odstránenie uzliny, odobratie vzorky z lymfatickej uzliny)

11. operácia jednoduchej slabinovej prietrže ( pruhu, hernie)

12. operácia jednoduchej pupočníkovej prietrže

13. operácia fimózy – cirkumcízia ( obriezka)

14. operačná repozícia parafimózy

15. operácia jednoduchej hydrokély u chlapcov

16. frenuloplastika pre frenulum breve ( plastika skrátenej uzdičky na penise)

17. orchiopexia retinovaného hmatného semenníka (nie pri kryptorchizme)

18. plastické operácie

19. incízia perianálneho abscesu ( otvorenie hnisavého ložiska pri ritnom otvore)

Viac o najnovších kritériách vhodnosti jednodňovkového zákroku u dieťaťa.

Ilustračné foto: www.sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý!

     

    Môj bratranec podstúpil tento zákrok a fakt mu to pomohlo. Nie je to až také zložité,mal len 2-3 stehy na každom uchu,asi týždeň nosil takú čelenku a nesmel sa kúpať. Tiež sme mali obavy,ako to chlapec zvládne ale teraz je to omnoho lepšie.Jazvy sa mu zahojili,už ich ani tak nevidno.Ak chcete ešte niečo vedieť,pýtajte sa:-)

  2. dal uz niekto z vas robit plasticky zakrok – opravenie odstavajucich uší dieťaťa? Mám dilemu, či do toho ist, ale ak mu to psychicky pomoze, asi to stoji za to…aky je vas nazor?

Pridaj komentár