Pomôžte vašim deťom zvládať stres – 6 tipov ako na to

Andrea Biela 0

Dospelí často vnímajú detstvo ako bezstarostné obdobie. Ale deti stres zažívajú. A nie zriedka. Škola alebo sociálne prostredie, v ktorom deti žijú môžu vytvárať na deti tlak, ktorý je pre ne zahlcujúci.

Shutterstock

Ako deti pracujú so stresom

My rodičia nemôžeme deti pred stresom ochrániť, ale môžeme im pomôcť  vytvoriť si zdravé spôsoby, ako sa so stresom vyrovnať a riešiť každodenné problémy.

Deti sa vysporadúvajú so stresom zdravým aj nezdravým spôsobom. Hoci samé nezačnú hovoriť o svojich problémoch, chcú, aby ich rodičia počúvali a hovorili s nimi a pomohli im zvládnuť ich problémy.

Pre rodičov je niekedy ťažké vedieť, čo by ich dieťa práve potrebovalo a ako mu môžu pomôcť zvládnuť jeho stres.

Pre dieťa prežívajúce stres skúste urobiť toto

Pomenujte nahlas, čo asi prežíva

Hovorte s dieťaťom, keď si všimnete, že ho niečo trápi a ak je to možné, pomenujte pocit, ktorý si myslíte, že dieťa práve zažíva. Napr.: „Vyzerá to, že si stále nahnevaná po tom, čo sa stalo na ihrisku.“ Ak sa snažíte pomenovať pocity dieťaťa, nemalo by to znieť ako výčitka, napr.: „A teraz sa zase čo deje? Zase si nahnevaná?“

Je to len pozorovanie, čo máte urobiť. Popísať, čo vidíte a vnímate u dieťaťa. Dávate mu najavo svoj záujem, že ho vnímate, máte o starosť a chcete porozumieť tomu, čo prežíva, čo musí vo svojom vnútri riešiť.

Mladšie deti niekedy nemajú tie správne slová na to, aby vyjadrili svoje emócie adekvátne. Pomôžte im – pomenujte ich prví a overte ši, či ste sa trafili.

Shutterstock

Počúvajte, čo dieťa hovorí

Spýtajte sa, čo sa deje, čo je zlé? Počúvajte pozorne a pokojne – so záujmom, trpezlivosťou a otvorenosťou. Nehodnoťte, neobviňujte, nedávajte dieťaťu prednášku o tom, čo by podľa vás malo urobiť.

Cieľom je vypočuť si pohľad vášho dieťaťa, jeho prípadné pochybnosti, či obavy. Pomôžte mu opísať celú situáciu, dávajte mu pomocné otázky, napr. „a čo bolo ďalej“, „ako to ty vnímaš“, „čo by si potreboval, aby sa stalo“.  

Dajte dieťaťu čas, a tiež sebe, pokiaľ dieťa bude chcieť poznať váš názor. 

Prečítajte si tiež: Môžu mať deti depresiu? 

Pomôžte dieťaťu zamyslieť sa nad tým, čo urobí

Ak dieťa rieši stres vzniknutý z nejakej konkrétnej situácie (nezhody s kamarátkou, šikanovanie), môžete s ním hovoriť o tom, čo sa v takejto situácii dá robiť.

Niekedy deti nevedia, čo by mohli urobiť. Pomôžte im, začnite akýsi brainstorming. Nejaké nápady prineste vy, ale nechajte priestor aj dieťaťu.

Ak bude dieťa aktívne a samo niečo vymyslí podporí to jeho sebavedomie. Podporte jeho nápady otázkami, napr. „ako si myslíš, že to bude/môže fungovať?“, „vidíš aj nejaké riziká?“.

Ingimage

 Ak je to možné, obmedzte stres

Ak vášmu dieťaťu isté situácie spôsobujú stres a ak je možné ich obmedziť – urobte tak. Napr.: ak dieťa zaťažuje príliš veľa krúžkov a popoludňajších aktivít a potom má stres z toho, že nestíha domáce úlohy, či prípravu do školy, obmedzte niektoré činnosti. Nech á dieťa dostatok času aj na odpočinok a svoje povinnosti.

 Buďte tu pre dieťa

Nie vždy deti chcú hovoriť o tom, čo ich trápi. Je to v poriadku. Dieťa len potrebuje vedieť, že ste tam preňho, ak by sa chcelo porozprávať. Napriek tomu, že aktuálne nepovedia ani slovo, obvykle nechcú, aby ich rodičia nechali samé.

Už tým môžete zlepšiť stav vášho dieťaťa a zmierniť jeho prežívaný stres, ak ostanete sním. Strávte spolu nejaký čas, napr. vysaďte spolu kvety, choďte spolu vyvenčiť psa alebo urobte si len tak čas s vyloženými nohami.

Spoločná prítomnosť sa deťom ráta a možno sa aj pri spoločnej práci rozhovoria o tom, čo ich trápi.

Shutterstock

 Buďte trpezliví

Ako rodičov nás trápi, ak vidíme svoje deti utrápené a smutné. Nemusíte problémy riešiť hneď,a kt o naozaj nie je kritická situácia. Skôr pomôžte dieťaťu pomaly, pozvoľne stať sa človekom, ktorý vie efektívne riešiť svoje problémy.

Človekom, ktorý vie vyjadriť svoje pocity, upokojiť sa, keď je to treba, vzchopiť sa a začať znova. Človekom, ktorý sa vie o svoje prežívanie aj podeliť a požiadať o pomoc, ak je to potrebné.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

články autora...

Pridaj komentár