Najčastejšou príčinou je vdýchnutie cudzieho predmetu či kúska potravy. Najmä malé deti si všetko, čo nájdu, vkladajú do úst. Riskantnou je i suchá, drobivá strava, malé tvrdé potraviny – oriešky, cukríky, ktoré pri vdýchnutí vyvolajú záchvaty kašľa, opuch a následné dusenie sa.
Možné príznaky
- Náhly dusivý kašeľ bez nejakej inej príčiny.
- Dieťa nie je schopné rozprávať ani dýchať a chytá sa za hrdlo.
- Začervenanie v tvári, lapanie po dychu. Postupné modranie tváre a pier.
Čo robiť
- Vyberte z úst dieťaťa zvyšky potravy či iných predmetov a prikážte, aby zakašľalo. Prst dávajte do úst, len ak prekážku vidíte a nehrozí jej zatlačenie hlbšie do hrdla.
- Ak dieťa predmet nevykašle, odporúčajú sa tieto manévre:
Dieťa do 1 roka
a) Údery medzi lopatky. Položte si dieťa v polohe na brušku na svoje predlaktie, pričom hlava je uložená nižšie ako hrudník. Predlaktie si môžte podoprieť vlastným stehnom. Dlaňou druhej ruky udrite dieťa primeranou silou 5 krát medzi lopatky. Potom položte túto ruku na chrbátik dieťaťa a držiac ho medzi svojimi rukami ako „sendvič“ ho otočte (fixujúc hlavu a krk) tak, že leží na chrbátiku s hlavou dolu na vašom druhom predlaktí.
b) Údery na hrudnú kosť. Vo vyššieuvedenej polohe udrite dieťa 5 krát na hrudnú kosť ( na rovnaké miesto, kde sa robí vonkajšia masáž srdca (viď. OŽIVOVANIE). Na rozdiel od masáže majú byť údery silnejšie a pomalšie.
Väčšie dieťa
a) Údery medzi lopatky podobne ako u malých detí 5 krát, ak je dieťa pri vedomí, v polohe postojačky.
b) Údery do brucha prudkým stlačením brucha asi v polovici vzdialenosti medzi pupkom a dolným koncom hrudnej kosti – HEIMLICHOV MANÉVER: