Detské chorobyKrk

Cibuľový sirup na kašeľ (vykašliavanie, laryngitída, zápal priedušiek)

 Anna Veselá   11.10.2021   0

Pri kašli a prechladnutí si môžeme pomôcť obyčajnou cibuľou - a medom.

V lekárni je veľa možností, ako na kašeľ, najmä vo forme syntetických sirupov na suchý kašeľ, či na produktívny kašeľ. Niekedy je to však aj taká barlička pre rodiča, ktorý potrebuje nejako ten kašeľ rýchlo riešiť... 

»»»» Suchý - vlhký kašeľ, ako ich rozoznať (audio).

Uľaviť však môže aj tento prírodný prostriedok. Možno našim deťom až tak nevonia, ale akosi  cibuli dôverujeme, lebo si ešte pamätáme, že nám ju nútili babky a spoľahlivo fungovala. 

Cibuľa na kašeľ

Cibuľový sirup
Shutterstock

 

Pediater, ktorý sa rokmi praxe vyzná a počul kašľať kvantum detí, vám povie, že 99 % kašľa je sopeľ, ktorý zateká. Preto deti kašľú naozaj "o dušu."

Niekedy môže dieťa kašľať zo zatekajúcich soplíkov aj 3 - 5 dní. Pokiaľ však dlho kašle suchým, dráždivým, úporným, vyčerpávajúcim kašľom, dieťa by mal vidieť lekár.

Ak však viete, že kašľu predchádzala najprv nádcha a hojná produkcia hlienov, nemusíte sa ľakať - pokojne to prežite pri kľudovom režime, dbajte na to, aby ste dobre čajíčkovali, nezabudnite na med a keď máte naozaj potrebu niečo urobiť, nakrájajte cibuľu :)

Cibuľový sirup na vykašliavanie hlienov

Budeme potrebovať: cibuľu, citrón, med 

Ako na to:

Väčšiu cibuľu a ošúpaný citrón nakrájame na kolieska a ukladáme do vyššej nádoby, (napr. zavárací pohár).

Naspodok dáme citrón, potom cibuľu, zalejeme 1-2 lyžicami medu (prípadne posypeme kryštálovým cukrom). Vrstvíme opäť citrón, cibuľa, med.

Pohár odložíme - niekto na teplé miesto, niekto dáva do chladničky. Za 2-3 hodiny cibuľa a citrón pustia šťavu. Zlejeme a podávame deťom po lyžičkách. Sirup by sa mal pripravovať každý deň čerstvý.

Čo ešte môžeme pridať?

Niektoré recepty ešte medzi ďalšie ingrediencie, ktoré sa vrstvia, radia aj nakrájaný zázvor a mletú kurkumu.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Ako liečiť kašeľ bez liekov - 10 možností.

Cibuľové vrecko na uvoľnenie dutín

Zapálené dutiny sú vždy nepríjemná vec - v nose toho môže byť plno, čo nechce ísť von, dieťa sa môže sťažovať, že ho z toho bolí hlava.

Dutiny môžeme naparovať, masírovať. Pomáhajú čajíky. A ak máte pocit, že ešte niečo treba - skúste uvoľniť dutiny pomocou cibule.

Ako na to:

Cibuľu treba pokrájať na drobno (prípadne úplne rozpučiť), dať do plátenného alebo bavlneného vrecka (prípadne zabaliť do látkovej vreckovky) a zavesiť na noc blízko hlavy prechladnutého človeka.

Uvoľňuje to nos a dutiny, upokojuje sliznicu a pomáha v spánku lepšie dýchať.

Cibuľové ponožky na zelené sople

Zelené sople sa môžu objaviť už pri najmenšom prechladnutí, ak nie sú prítomné iné závažné príznaky, nemusí to byť hneď nejaká známka závažnej infekcie.

Sledovať treba, či má dieťa okrem zelených soplíkov nasledovné: kašeľ, únava, dýchavičnosť po nevýraznom fyzickom cvičení, sipot, nepohodlie v oblasti hrudníka. Vtedy by mohlo ísť o bronchitídu.

Na zelené hlieny môžu pomôcť aj cibuľové ponožky.

Ako na to:

Pripravíme ich tak, že nakrájame nadrobno jednu veľkú cibuľu, rozložíme ju na ľanový alebo bavlnený kus látky, popučíme a ohrejeme na pergamenovom papieri na obrátenej pokrievke hrnca.

Nakoniec položíme na chodidlo tak, aby sa cibuľa dotýkala pokožky a natiahneme na to ponožky. Dieťa by ich malo mať celú noc.

Cibuľový obklad pri bolestiach hrdla a laryngitíde 

Cibuľu treba pokrájať na krúžky, ohriať na panvici (pozor, aby nebola horúca), zabaliť do bavlnenej plienky a zaviazať okolo krku.

Cibuľový čaj - pri zápale priedušiek a hlasiviek

Základný recept:

nakrájanú cibuľu zalejeme vriacou vodou, necháme 10 - 15 minút postáť, scedíme a dosladíme medom.

Niektoré recepty sú obohatené o fenyklové semienka alebo majoránku.

Ingrediencie:

700 ml vody, 1 cibuľa,1 lyžica feniklových semienok, 1 polievková lyžica sušeného majoránu.

Postup: do vody dať 1 prekrojenú cibuľu aj s 1 vrstvou šupky, pridať 1 lyžicu feniklu, priviesť do varu a variť 10 minút. Potom pridať lyžicu majoránu a variť 5 minút. Precediť a piť.

»»»»»»» Prečítajte si aj: 10 mocných liekov z prírody na zapálené hrdlo.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised