Detské chorobyHlava

Ako uvoľniť upchaté dutiny

 Mária Kopčíková   07.02.2019   0

Najlepšie tak, aby sme sa vyhli nepríjemnej sinusitíde. A uľavili aj dieťatku, ktoré sa s upchatými dutinami trápi.

dutiny, hlieny sopel
ingimage

 

Včera mi volali zo školy, že sa dcéra sťažuje na boľavý krk a má aj miernu teplotu. Keď som si po ňu prišla, rozprávala dosť huhňavo a tak mi to bolo jasné, čo ideme riešiť.

Teplota do včera mierne stúpala, vďaka čajíkovaniu, oddychu a poobednému spánku je už bez teploty, ale dutiny máme plné neporiadku, ktorý nechce ísť von.

Nos a prínosové dutiny - sínusy

Nos je akousi filtráciou nášho organizmu. Dýchanie cez nos by malo zabezpečiť, že riasinky, ktoré sa nachádzajú na nosnej sliznici, dostatočne odfiltrujú všetky nežiaduce mikroorganizmy a my neochorieme.

Prínosové alebo vedľajšie nosové dutiny sú dutinky  ohraničené nosovými a ďalšími tvárovými kosťami.

Sliznica v nich sa môže zapáliť a dutiny sa vyplnia hlienom, ktorý nevie odtekať cez úzke, 1–3 mm široké kanáliky, ktorými sú prínosové dutiny spojené s nosovou dutinou.

Hlien, ktorý sa tam hromadí a dieťa ho nevie vysmrkať, je skvelým prostredím na množenie baktérií.

Prínosové dutiny, zdroj: kidshealth.org

 

Najčastejšie bývajú zasiahnuté čeľustné a čelové dutiny, preto sa vaše deti v rámci ohlasovania príznakov ochorenia môžu sťažovať na bolesť hlavy a bolesť zubov.

Zápal prínosových dutín (sinusitída) môže byť akútny, chronický (príznaky trvajú nad 8 týždňov) alebo recidivujúci (opakuje sa štyrikrát ročne). Pri liečbe ide najmä o úľavu od bolesti, potlačenie infekcie a obnovenie priechodu v úzkych kanálikoch, ktoré spájajú prínosové dutiny s nosom.

Ako uvoľniť hlien z dutín

V domácich podmienkach je samozrejme najlepšie pokúšať sa riešiť tento problém už pri prvých signáloch ochorenia. Keď začína nádcha, dieťa ohlasuje bolesti hlavy (často pri zmene polohy, pri predklone, pri vstávaní z lôžka ...), keď v noci počujeme, že dieťa „funí“ – no pri smrkaní z nosa nejde prakticky nič.

Základné zásady, tipy a odporúčania:

  • Zahrievať, držať dieťa v teple, použiť teplé obklady na čielko, na dutiny. Odporúča sa suché teplo –nahriaty uterák, nahriaty vankúšik s čerešňovými kôstkami. Na nahrievanie oblasti dutín môžete efektívne použiť solux, biolampu alebo gélový nahrievací vankúšik.
dutiny, hlieny, sople
ingimage

 

 

  • Veľa tekutín – bylinkové čaje, Vincentku, vodu. Dieťaťu ich treba ponúkať neustále. Z čajov môžete okrem tradičných lipového, šípkového alebo materinodúškového použiť aj Sladovku hladkoplodú, Dúšku tymiánovú  alebo Echinaceu purpurovú. Dobre funguje čaj z cibule, anízu, zázvoru (zázvor je dost ostrý, najmä keď ho uvaríte z čerstvého koreňa. Niektoré maminy ho preto maskujú do jablkovo-hruškového kompótu, alebo ho dajú vyvariť len malý kúsok do hovädzieho vývaru).
  • Naparovanie – nad hrncom s horúcou vodou alebo použite parný inhalátor (google vám ich ponúkne aj pod názvom tvárová sauna). Do vody môžete pridať: soľ, rozmarín, tymián, škoricu, harmanček, eukalyptus alebo borovicu. To všetko buď ako sušenú či čerstvú bylinku, alebo vo forme éterického oleja.
  • Masírovanie oblasti dutín – vždy pomôže, ak dieťaťu budete masírovať oblasť okolo nosa, čelo. Najlepšie nahriatymi rukami, na masírovanie môžete použiť niekoľko kvapiek za studena lisovaného oleja s pridaním kvapky vhodného éterického oleja.
  • Preplachovanie nosa – ak to dieťa zvládne – aspoň dvakrát do dňa. Čistou vodou, alebo Vincentkou. Na tento účel sa používa aj niekoľko voľnorpedajných kvapiek do nosa – Sterimar, Mar plus, Libenar.
  • Kvapky do nosa – na spľasnutie opuchu nosovej sliznice. Na trhu ich je veľmi veľa, no treba mať na pamäti možný návyk na tieto produkty a používať ich veľmi sporadicky a len krátky čas (Nasivin, Otrivin, Olynth – podľa vekovej kategórie dieťaťa).
  • Sirupy na skvapaľňovanie hlienov – v ponuke lekární je ich viacero, niektoré na lekársky predpis, tie obsahujú tzv. pseudoefedrin (Trifed, Panadol plus grip). Na výber máte ale ja z bylinných prípravkov – sem patrí napr. Sirup zo sladkého drievka, Nasivin Sinus, Sinupret).
  • Natieranie oblasti hrudníka eukalyptovou masťou – výpary z maste pomáhajú spriechodniť aj dutiny (ja eukalyptový balzam vo veľmi malom množstve mažem aj na čelo).
  • Časté siakanie – dieťatko je vhodné primäť k tomu, aby nosík čistilo aj týmto spôsobom.
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 64 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised