Intolerancia laktózy alebo alergia

MUDr. Dana Nováková - imunoalergológ, Medifera 1

Nech zdvihne ruku ten, kto nemá v rodine alebo blízkom okolí nikoho, kto by trpel na jedno z týchto ochorení…

Prinášame vám deväť praktických otázok a deväť fundovaných odpovedí na tému, žiaľ, stále aktuálnejšiu. 

1. Existuje alergia na laktózu ?

Nie, neexistuje. Existuje len laktózová intolerancia. Pri akejkoľvek alergii sa totiž tvoria v organizme špecifické protilátky proti danému alergénu. Pri intolerancii na laktózu sa žiadne špecifické protilátky proti laktóze netvoria.

2. Kedy mám myslieť na intoleranciu laktózy ?

Typickými prejavmi laktózovej intolerancie sú kyslo zapáchajúce hnačky, krčovité bolesti brucha, nadúvanie, prelievanie črevného obsahu, pocity plného brucha, škrkanie v bruchu a zvýšený odchod plynov.  

3. Ako sa vyšetruje laktózová intolerancia, je vyšetrenie bolestivé ?

Laktózová intolerancia sa vyšetruje pomocou výdychového laktózo-tolerančného testu, ktorý je veľmi jednoduchý, nebolestivý a veľmi presný. Po vypití roztoku laktózy sa v pravidelnom čase meria koncentrácia vodíka vo vydychovanom vzduchu.

4. Ktoré mliečne produkty možno konzumovať pri laktózovej intolerancii ?

Pri laktózovej intolerancii sa povoľujú bezlaktózové mlieka a mliečne produkty s nízkym obsahom laktózy ako sú acidká, actimely, cmary, zakysanky, Zo syrov sú povolené tvrdé a zrejúce syry. Bezlaktózové sú aj sójové mlieka.

5.  Je alergia na bielkovinu kravského mlieka celoživotnou alergiou ?

Len veľmi zriedkavo ostáva celoživotnou alergiou, väčšinou je prechodná. Najviac postihuje dojčatá a batoľatá, až 80% alergie na bielkovinu kravského mlieka vymizne do 6.roku života. Je najčastejšou potravinovou alergiou slovenských detí.

6.  Je alergia na bielkovinu kravského mlieka dedičná ?

Nie, nie je. Ale vývoj potravinovej alergie závisí na viacerých faktoroch, vrátane genetickej predispozície alergicky reagovať ( atopia ), ktorá sa dedí. To znamená, že deti alergických rodičov majú oveľa vyššie riziko vzniku potravinovej alergie ako deti nealergických rodičov. Dedí sa len atopia, nie konkrétna alergia.

7. Ako sa prejavuje alergia na bielkovinu kravského mlieka ?

Typické sú opakované zvracanie, pocity na zvracanie, nechutenstvo, odmietanie potravy, nafukovanie, kŕčovité bolesti brucha, hnačka s prímesou hlienov alebo krvi. Prejavy môžu byť aj na koži vo forme žihľavky, ekzému, svrbenia kože, opuchu kože, afty v ústach. Alergia sa však môže prejaviť aj opakovanými zápalmi stredného ucha, laryngitídami, alergickou nádchou, celkovo únavou, poruchami správania, migrénami, zápalmi klbov, poruchami spánku, veľmi vzácne aj anafylaktickým šokom.

8. Ako sa alergia na bielkovinu kravského mlieka diagnostikuje ?

V diagnostike sa využíva podrobná anamnéza príznakov, klinický stav pacienta, kožné testy a laboratórne vyšetrenie špecifických IgE protilátok proti bielkovine kravského mlieka.

9.  Ktoré mliečne výrobky možno pri alergii na bielkovinu kravského mlieka konzumovať ?

Žiadne. Z jedálnička pri alergii na bielkovinu kravského mlieka sa musia vylúčiť všetky potraviny, ktoré obsahujú mliečnu bielkovinu – mlieko, všetky mliečne výrobky, pekárenské výrobky s obsahom mlieka, sladkostí s obsahom mlieka, niektoré mäsové výrobky. Neodporúčajú sa ani náhrady kravského mlieka ako sú kozie, ovčie, ťavie, kobylie či sójové mlieko pre skríženú reakciu s bielkovinou kravského mlieka až v 50 %.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár