ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Detské chorobyHlava

8 tipov, ako pomôcť deťom zmierniť strach zo zubára

 Andrea Biela   02.06.2017   0

Naše deti by mali navštevovať zubných lekárov. Jednak aby ich zúbky boli zdravé, a tiež aby sa naučili istých zvykom, ktoré prispejú k dobrej ústnej hygiene detí.

Shutterstock

 

Z pohľadu dieťaťa však návšteva u zubára môže byť „strašidelným výletom“. Ležať v kresle v cudzej miestnosti plnej nepríjemných zvukov, vybavenia, pokiaľ niekto cudzí vkladá nejaké studené, kovové predmety do jeho úst .... Strach z lekárov u detí nie je nič výnimočné.

Aby ste návštevy u zubára uľahčili svojim deťom (a tiež zubárom J), pokúste sa dodržiavať tieto odporúčania.

Začnite čo najskôr

Čím skôr dieťa navštívi zubného lekára, tým lepšie. Zoznámi sa s prostredím, s lekárom, obvykle v čase, keď mu ešte netreba nič opravovať a počas návštevy ho konfrontovať s nepríjemnými pocitmi, či bolesťou.

S dieťaťom by ste po prvý raz mali ísť k zubárovi keď mu vyjde prvý zúbok alebo keď dovŕši rok.

Príliš návštevu u zubára „neriešte“

Keď sa s dieťaťom chystáte na návštevu zubnej ambulancie, najmä po prvý raz, nehovorte dieťaťu príliš veľa detailov. Každý detail vyvolá zrejme ďalšie otázky, čo niekedy vzbudzuje zbytočné obavy.

Pokúste sa o pozitívny prístup, ale zároveň nedávajte dieťaťu plané nádeje, napr. spojením „všetko bude dobré“. Ak by dieťa potrebovalo ošetrenie a nebolo by mu to príjemné, môže p takýchto vyjadreniach stratiť dôveru vo vás i v lekára. 

Zaujíma vás? Zubné pasty pre deti.

Voľte vhodné slová

Nehovorte vopred dieťaťu o bolesti, ktorú môže zažívať. Nechajte personál v zubnej ambulancii, aby používal svoj vlastný slovník, ktorý by mal byť prispôsobený deťom.

Vy môžete povedať svojmu malému potomkovi napr.: „Pani zubárka skontroluje, či na zúbkoch nemáš nejaké špinky a poriadne ich očistí.“ Alebo: „Ideme skontrolovať tvoj úsmev a spočítať zúbky, či už narástli všetky.“

Shutterstock

Zahrajte sa na zubára

Kým pôjdete po prvý raz k zubárovi, zahrajte sa s dieťaťom na zubnú ordináciu. Potrebujete k tomu iba zubnú kefku.

Vy môžete byť zubár, ktorý spočíta dieťaťu zúbky. Nepoužívajte nejaké divné zvuky alebo nástroje. Potom nechajte dieťa, aby si s vami vymenilo rolu a spočíta ono zúbky vám. Môžete tiež nechať dieťa hrať sa rolovú hru, kedy očistí zúbky bábike či medvedíkovi.

Neporovnávajte

Niektorí rodičia zoberú dieťa so sebou, keď majú oni ošetrenie u zubára. Odborníci však hovoria, že to nemusí byť dobrý nápad. Dieťa môže vnímať strach vlastného rodiča a tiež sa môže zľaknúť výrokov lekára o extrakcii zubných koreňov alebo podobných.

Neporovnávajte dieťa so sebou, ani s iným vašim dieťaťom, ktoré zvláda návštevy zubára lepšie.

Shutterstock

Pripravte sa na isté nepríjemnosti

Je normálne a veku primerané, že malé dieťa môže u zubára plakať, kvíliť, krútiť sa a nechce byť vyšetrované nejakým cudzincom.

Ostaňte pokojní a majte na pamäti, že zubár a jeho tým sú zvyknutí pracovať s deťmi a podobné výstupy detí už pár razy videli. Môžu vás požiadať, aby ste poodstúpili alebo aby ste dieťaťu podržali ruky, aby si nemohlo ublížiť žiadnym z lekárskych nástrojov.

Vyhnite sa uplácaniu

Odborníci neodporúčajú sľubovať dieťaťu nejaké odmeny za slušné správanie u zubára. Ak poviete: „ak u zubára nebudeš plakať, dostaneš lízanku“, vzbudíte u dieťaťa záujem, čo asi aké hrozné sa u zubára môže diať, že by tam mohlo plakať.

Sľubovať niečo sladké je tiež nevhodné s ohľadom na celé posolstvo zubárskej kontroly – vyhýbať sa sladkému ako zdroju zubného kazu.

Samozrejme, ak chcete, oceňte dieťa za odvahu a statočnosť, možno nálepkou alebo malou hračkou.

Hovorte o význame kvalitnej ústnej hygieny

Učte svoje dieťa, že návšteva u zubára je potrebná, že je to súčasť starostlivosti o seba, pretože zubár sa postará o naše zúbky, aby boli silné a zdravé. 

Ak by to náhodou nevyšlo a vaše dieťa má zo zubára stále strach: Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised