Mnohé mamičky často trápia otázky: ako často čistiť deťom uši a nos? Sú tyčinky vhodné na čistenie, aj pre tých najmenších alebo vystačíme s kúskom vaty?
Čistenie uší u detí
Pozrime sa na anatómiu vonkajšieho ucha. Vonkajšie ucho sa skladá z ušnice a vonkajšieho zvukovodu. Základ ušnice tvorí chrupka lievikovitého tvaru, na povrchu krytá pokožkou. Esovito zahnutý vonkajší zvukovod je na povrchu krytý kožou, ktorá má v chrupkovej časti chĺpky a mazové žliazky, produkujúce ušný maz. Treba si uvedomiť, že samotný ušný maz má ochranný faktor, tvorí ochranný film, udržiava vhodné pH, ktoré bráni usídleniu baktérií.
U novorodencov je prítomné zvýšené množstvo žltavej hmoty vo vonkajšom zvukovode, ako dôsledok prítomnosti plodovej vody vo vonkajšom uchu. Po 6. týždni je už uško viditeľne čistejšie, začína sa normalizovať tvorba ušného mazu. Vo všeobecnosti sa odporúča čistiť vonkajší zvukovod po kúpaní stočeným chumáčikom vaty alebo gázovým štvorcom – čím sa odsaje aj voda po kúpaní.
V súčasnosti sú na trhu dostupné detské tvarované vatové tyčinky, ktorých tvar bráni hlbšiemu zatlačeniu tyčinky do vonkajšieho zvukovodu a tým možnému mechanickému poraneniu. Túto ich ochrannú vlastnosť oceníte pri nečakanom a nepredvídanom pohybe hlavičky dieťaťa. Ich použitie je však na zvážení každého rodiča.
Povedzme si niečo o postupe pri čistení ucha
Pred čistením ušnicu jemne ťahajte smerom hore a dozadu. Vchod do vonkajšieho zvukovodu sa nám dostatočne pootvorí. Pomalým krúživým pohybom v smere hodín vytrite vchod do vonkajšieho zvukovodu. Stačí, ak urobíte jeden celý kruh.
Ale pozor mamičky!! Ak sa vám aj zdá, že sa ušká nadmerne „špinia„ nepoužívajte vatové tyčinky viac ako 1x za deň, najvhodnejšie po kúpaní. Častým používaním vyprovokujete vyššiu tvorbu ušného mazu. V prípade suchšieho uška pristupujte k čisteniu obdeň.
Ako očistiť ušká či nos malého bábätka si môžte pozrieť na tomto videu:
Čistenie nošteka u detí
Nos čistíme 1x za deň, častejším dráždením sliznice by sme mohli narušiť rovnováhu sliznice.
Nezabudnite si prečítať, ako čistiť noštek u malých detí. Tyčinkami rozhodne nie.
JA BY SOM TIEŽ CHCELA POPROSIŤ O RADU ,LEBO UŽ SI NEVIEM PORADIŤ.MÁM ROČNÚ DCÉRKU,ASI PRED TROMA MESIACMI MALA ZÁPAL STREDNÉHO UCHA PRAVÉHO,VYLIEČILI SME HO S PANI DOKTORKOU NA ORL.POTOM SA MALÁ ZAČALA ŠKRABKAŤ ZA TÝMTO UŠKOM AŽ TO VYZERALO TAK ZLE ŽE SA JEJ TAM DOSTALA NEJAKÁ INFEKCIA,MALA TO ČERVENÉ ROZŠKRABANÉ,A ROZNIESLA SI TO AŽ NA TVÁRIČKU BLÍZKO TOHO UŠKA.KOŽNÁ DOKTORKA MI PREDPÍSALA LIBOPASE MASŤ,KTORÁ NAJPRV POMOHLA ZA UŠKOM TO ZMIZLO ALE NA TVÁRIĆKE DOTERAZ NIE.TERAZ NÁM ODPORÚČILA EUCERIN LEBO TO MALA VTEDY SUCHÉ ALE NEPOMÁHA LEBO JU TO SVRBÍ A POTOM TO MOKVÁ AMÁ TO ČERVENÉ.PRI ČISTENÍ TOHOTO UŠKA MÁ HNEDÝ VÝTOK.PROSÍM PORADTE MI ČO MÁM ROBIŤ SÚVISÍ TO S TÝM ZAPALOM? ALE BOLESTI NEMÁ ANI TEPLOTY.
Dakujem za clanok.
Dobry den,
Chcela by som vas poprosit o radu, mozno sa strachujem zbytocne, ale u deticiek sa nikdy nevie. Mame 1 rocneho chlapceka. Uska mu cistim tak ako ste aj pisali, tak asi kazdy druhy den.Tie tvarovene tamponiky pouzivam uz od jeho narodenia a su naozaj dobre. Doteraz mal Risko stale taky zltkysty maz z uska, co je podla mna aj normalne. Asi tyzden mu pozorujem z praveho uska ze ten maz je troska hnedkasty. Neviem posudit ci je tam krv, je to take svetlohnede.Neviem ci je to normalne a nevedela som sa o tom ani nikde docitat. Inak nema ziadne symptomy zeby ho usko bolelo. Nema ani teplotu a ani nie je prechladeny, upchaty nostek, proste nic. Ale aj tak sa mi to nepaci.prosim vas o radu ci je to normalne. Dakujem