Je vyberanie ušného mazu bezpečné?

Mária Kopčíková 1

Ušný maz – pre niekoho nechutná žltá hmota, ktorú rýchlo odstraňuje z ucha vlastného, či ucha dieťaťa svojho, len čo sa v „homeopatickej“ miere objaví na vonkajšom zvukovode. Je to však bezpečné? Nemá tam ten maz náhodou nejakú funkciu?

Zdroj: ingimage.com

Ušný maz je prirodzenou ochranou organizmu

Nápomocná a prirodzená ochrana nášho tela pred infekciami. Je pravdou, že ak jeho množstvo zväčší, môže spôsobiť aj problémy so sluchom. Za normálnych okolností však maz chráni ušný kanál. Zabezpečuje povlak na koži, akési obloženie zvukovodu a pomáha tak udržiavať ušný kanál v „akurátnom“ stave – ani  príliš vlhký, ani suchý. To pomáha predchádzať podráždeniu alebo infekcii.

Problém nastane, ak sa maz nahromadí, stuhne a nedá sa odstrániť prirodzenou cestou. Vtedy je potrebné vyhľadať odborného lekára – nikdy sa žiadnym predmetom nesnažte maz vydolovať von. Ucho môžete akurát poškodiť a spôsobiť sebe, či dieťaťu nesmiernu bolesť.

Ako čistiť ucho a zbaviť sa ušného mazu

Aj u dospelého človek, ale o to viacej u dieťaťa, treba byť jemný a používať na odstránenie mazu jemné prostriedky. Nečistite vnútorný zvukovod tyčinkami, ani prstom. Tak len maz zatlačíte hlbšie a môže spôsobiť problém s ušným bubienkom.

zdroj: emedicinehealth.com
  • Za normálnych okolností postačí po kúpaní či sprchovaní poriadne vysušiť vonkajšie ucho uterákom. Niekto odporúča pomôcť si prípadne teplým vzduchom fénu. U malých bábätiek použite látkovú plienku alebo tetraplenu.
  • Zmäkčujte maz – kvapátkom kvapnite 2 – 4 x denne do ucha kvapku – dve detského olej alebo glycerínu. Na zmäkčovanie mazu môžete kúpiť aj špeciálne kvapky – nie je to však nevyhnutné. Ak by dieťatko malo problém so zatvrdnutým mazom, kvapkajte olej niekoľko dní a potom ucho vypláchnite tak, že do striekačky naberiete teplú vodu a tú opatrne vstreknete do ucha.
  • Ušné spraye – môžete kúpiť v lekárni, názory sú na ne rôzne. Ich úlohou je zmäkčovať maz. Po ich aplikácii je potrebné, aby si dieťatko ľahko na bok, na tú stranu, ktoré uško čistíte. Maz by mal z ucha vytiecť.
  • Ušné sviece – u niekoho obľúbené, odborníkmi zväčša neodporúčané. Ide o duté kužele z parafínu a včelieho vosku. Zúžený koniec sa umiestni vo vnútri ucha a opačný koniec sa zapáli. Teoreticky, ako plameň horí, sa vytvorí podtlak, ktorý by mal zabezpečiť vytekanie mazu z ucha von. Obmedzené klinické štúdie však ukázali, že žiadne vákuum nebolo vytvorené a maz sa neodstránil. Názor si môžete spraviť sami – pozrite si video:

O ušká, najmä tie detské sa treba starať – ale naozaj jemným čistením. Špeciálne u malých bábätiek buďte opatrní, pretože zvukovod je veľmi krátky a napr. používaním vatových tyčiniek na čistenie uší môžete spôsobiť viac škody než úžitku.

Mohlo by vás zaujímať: Ako na bolesti uší bez liekov.

Spracované s použitím: emedicinehealth.com, kidshealth.org.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Spätné upozornenie: Cudzie teleso v uchu - DetskeChoroby

Pridaj komentár