Častou témou čerstvých či nastávajúcich rodičov je hygiena bábätka, ak ich kúpať, ako čistiť ušká či nos. Poďme sa teraz pozrieť na ten malý detský nosík.
Čo je vhodné vedieť o nošteku
Nozdry sú vystlané kožou bohatou na mazové žliazky a chĺpky, vnútro nosa je pokryté sliznicou s riasinkami a mnohými žliazkami, produkujúcimi hlienový sekrét s ochrannou funkciou, riasinky majú čistiacu funkciu. Vlnia sa smerom k nosohltanu a takto zbavujú sliznicu nosa drobných čiastočiek, ktoré sa sem dostali dýchaním.
Je preto veľmi dôležité pri čistení nosa nepoškodiť či nepodráždiť túto sliznicu.
Do nošteka nič nestrkajte
Väčšina odporúčaní pre čistenie nošteka dieťaťa, ktoré nemá nádchu, znie, že na čistenie treba použiť vatové tyčinky. Česi majú pre ne pekný výraz – uchošťour. Pretože sa originál používajú na čistenie uší a aj tam je ich použitie sporné.
Pri nosíku bábätka hrozí, že ak tyčinkou zájdete dovnútra, môžete poškriabať citlivú sliznicu prípadne sa vám tam tyčinka môže zalomiť. Môžete porušiť j drobné cievky a spôsobiť krvácanie.
Je preto dôležité, aby ste do nošteka nič nestrkali a nesnažili sa von dostať niečo, čo tam možno ani nie je.
Bežné čistenie nošteka
Na bežnú hygienu naozaj stačí, ak noštek čistíte pri kúpeli alebo pri jemnom oplachovaní za použitia gázových či buničinových štvorcov, prípadne s „rožtekom“ detskej osušky.
Jemne utrite okolie oboch nosných dierok a zbavte ho zvyškov hlienu, ak sa nejaký objaví. A to je celé.
Ak by ste mali pocit, že dieťatko „huhne“, že ťažšie dýcha a niečo v nosíku je, je potrebné najprv kvapnúť do každej nosnej dierky roztok na báze morskej vody. Po nakvapkaní chvíľu počkajte a potom položte dieťa na bruško. Uvoľnené hlieny by mali sami vytiecť alebo sa aspoň viac uvoľniť. Na kvapnutie do nosíka môžete rovnako dobre použiť aj materské mlieko, obsahuje látky, ktoré zvyšujú odolnosť zdravej sliznice a pomáhajú tiež liečiť prípadnú infekciu.
Pri čistení nosíka si môžete pomôcť tak, že zatlačíte na špičku nosa smerom dohora, čím sa nozdry rozšíria a nos vyčistíte pod kontrolou zraku.
Ak už má dieťa soplíky, použite odsávačku na hlieny.
v drogériach už dostať aj také hrubšie vatové tyčinky pre malé deti, ktoré sú rozšírené a nedá sa s nimi zájsť príliš hlboko. Ja som takto čistila synovi noštek a ušká po každom kúpaní. Príde mi to lepšie ako mu tam pchať koniec uteráku alebo gázu.