Mnohé mamičky často trápia otázky: ako často čistiť deťom uši a nos? Sú tyčinky vhodné na čistenie, aj pre tých najmenších alebo vystačíme s kúskom vaty?
Čistenie uší u detí
Pozrime sa na anatómiu vonkajšieho ucha. Vonkajšie ucho sa skladá z ušnice a vonkajšieho zvukovodu. Základ ušnice tvorí chrupka lievikovitého tvaru, na povrchu krytá pokožkou. Esovito zahnutý vonkajší zvukovod je na povrchu krytý kožou, ktorá má v chrupkovej časti chĺpky a mazové žliazky, produkujúce ušný maz. Treba si uvedomiť, že samotný ušný maz má ochranný faktor, tvorí ochranný film, udržiava vhodné pH, ktoré bráni usídleniu baktérií.
U novorodencov je prítomné zvýšené množstvo žltavej hmoty vo vonkajšom zvukovode, ako dôsledok prítomnosti plodovej vody vo vonkajšom uchu. Po 6. týždni je už uško viditeľne čistejšie, začína sa normalizovať tvorba ušného mazu. Vo všeobecnosti sa odporúča čistiť vonkajší zvukovod po kúpaní stočeným chumáčikom vaty alebo gázovým štvorcom – čím sa odsaje aj voda po kúpaní.
V súčasnosti sú na trhu dostupné detské tvarované vatové tyčinky, ktorých tvar bráni hlbšiemu zatlačeniu tyčinky do vonkajšieho zvukovodu a tým možnému mechanickému poraneniu. Túto ich ochrannú vlastnosť oceníte pri nečakanom a nepredvídanom pohybe hlavičky dieťaťa. Ich použitie je však na zvážení každého rodiča.
Povedzme si niečo o postupe pri čistení ucha
Pred čistením ušnicu jemne ťahajte smerom hore a dozadu. Vchod do vonkajšieho zvukovodu sa nám dostatočne pootvorí. Pomalým krúživým pohybom v smere hodín vytrite vchod do vonkajšieho zvukovodu. Stačí, ak urobíte jeden celý kruh.
Ale pozor mamičky! Ak sa vám aj zdá, že sa ušká nadmerne „špinia„ nepoužívajte vatové tyčinky viac ako 1x za deň, najvhodnejšie po kúpaní. Častým používaním vyprovokujete vyššiu tvorbu ušného mazu. V prípade suchšieho uška pristupujte k čisteniu obdeň.
Ako očistiť ušká či nos malého bábätka si môžte pozrieť na tomto videu:
Čistenie nošteka u detí
Nos čistíme 1x za deň, častejším dráždením sliznice by sme mohli narušiť rovnováhu sliznice.
Nezabudnite si prečítať, ako čistiť noštek u malých detí. Tyčinkami rozhodne nie.