Pri chrípke či nádche sa snažíme uľaviť od upchatého nosa čo najrýchlejšie. Navyše ak kašleme ako z hrnca, nie je nič príjemné. Preto hľadáme kadejaké recepty a lieky, ktoré zaručene pomôžu.
Návykové nosové spreje či sladené sirupy proti kašľu však nie sú vždy ideálnou voľbou. Jedným z efektívnych spôsobov, ako si vypomôcť pri respiračných problémoch je inhalácia. Nejde však o klasické naparovanie sa nad hrncom, ale o účinnejší spôsob, ako dostať liečivo na to správne miesto.
foto” iStock Keď chrípka zaklope na dvere „Keď nás alebo kohokoľvek v našej rodine prepadne nádcha, zväčša sa sústredíme len na upchatý a usoplený nos. Náš respiračný systém sa skladá z dolných a z horných dýchacích ciest. Pri dýchacích problémoch by sme sa mali postarať o oba. Silnejšie prechladnutie prekvitá do vlhkého alebo suchého kašľa. Náš obranný reflex organizmu nám dáva najavo, že niečo nie je v poriadku a kašľom sa snaží prečistiť,“
vysvetľuje detská lekárka MUDr. Katarína Šimovičová.
Vtedy zvykneme siahnuť po nosových sprejoch, liekoch a sirupoch proti kašľu. Pokiaľ nechcete, aby respiračné ochorenie prepuklo do vyššieho štádia, skúste staré dobré známe inhalovanie. Pomáha pri kašli spôsobenom suchým vzduchom, uľaví astmatikom i alergikom, rýchlejšie s ňou prekonáte bežnú nádchu i prejavy silnej chrípky.
Skorým nastolením podpornej inhalačnej liečby máte vyššiu šancu vyhnúť sa antibiotikám, ktoré by bolo nutné nasadiť, keby sa choroba rozvinula
Rovná sa naparovanie inhalovaniu? Nemýľte si inhalovanie s naparovaním. „Inhalovaním sa vám dostávajú do dýchajúceho ústrojenstva mikročastice tej správnej veľkosti, ktoré spoľahlivo preniknú až do najperiférnejších oblastí pľúc, priamo až k pľúcnym mechúrikom, kam sa žiaden sirup či vodná para nedostanú, “ tvrdí MUDr. Katarína Šimovičová.
Častice horúcej pary sú príliš veľké nato, aby prenikli až do dolných dýchacích ciest. Prečistia len horné dýchacie dutiny a teda uľavia len upchatému nosu. Navyše vám hrozí obarenie. Aerosólny roztok či minerálna liečivá voda, ktoru vdychujete cez masku, je izbovej teploty.
Pri niektorých inhalátoroch, ako je napríklad Omron A3 Complete, si dokonca viete vybrať z troch stupňov rozprašovania inhalačného liečiva a zasiahnuť tak horné, stredné alebo dolné dýchacie cesty. Čím menšie častice liečiva – aerosolu sú, tým hlbšie preniknú do pľúc a naopak.
Inhalovať môže každý Inhalovanie je vhodné pre každého člena vo vašej domácnosti, dokonca aj pre detičky. Ak im inhalátor naháňa hrôzu, na trhu existujú prístroje, ktoré majú pribalené veselé farebné postavičky, napríklad Omron CompAir Kids C801 KD. Pri akútnych stavoch stačí inhalovať trikrát denne po 20 minút. Veľkou výhodou je, že v rodine vám stačí jeden prístroj. Pokojne si ho môžete medzi sebou zapožičiavať. Inhalátorom šetríte tak vaše zdravie, ale aj financie. Viac info nájdete na www.inhalatory.sk .
Loading...